SU-100 Zvezda 1/35

Previous topic - Next topic

Marko M

Ovo je poslednja maketa koju sam uradio pre par meseci. Maketa je izlivena u zelenoj plastici sa OK detaljima ali je uklapanje malo teže i zahteva gitovanje na pojedinim spojevima. Najveća mana makete su vinilne gusenice koje se opiru bilo kakvom oblikovanju i prkose gravitaciji zbog čega maketa ima tendenciju da deluje nerealno. Prvo sam odustao od klasičnog načina spajanja gusenica sa topljenjem plastičnih delova i jednostavno sam ih zaheftao heftalicom za papir, a zatim sam spustio gusenicu na točkove sa gornje strane koristeći špenadle koje sam ubušio sa unutrašnje strane hodnog dela. Efekat nije savršen ali je daleko bolji nego da sam ih ostavio u prirodnom stanju. Loš far bez prozirnih delova zamenio sam farom koji mi je ostao od Dragonovog Pantera. Oznake su crtane ručno prema nekim slikama sa neta. Boja je mešana.





medico

nema shta, ovaj decko se snalazi dobro na svim poljima maketarstva  8)
bravo marko !

DiscoDancer

Znas znanje, nema sta!

tripko

daj neku sliku odozgo, inace super maketa gusenice posebna prica, nego mene interesuje to blato napred kako si uradio?
poz

milanco

Super izgleda ja sam radi isu 152 zvezdin io muka mi je od gusenica sa kojima muku mucim. :o
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Marko M

Hvala.

Gusenice su katastrofa. Ja sam čak bio spreman i da ih seckam kako bih dobio člankoviti efekat ali sam ukapirao da ja u kući nemam lepak sa kojim bih mogao da zalepim vinil. Probao sam i sa nekakvim dvokomponentnim Bison lepkom i na kraju sam odustao.

Blato je običan sitni pesak koji sam postepeno nanosio četkicom na manje površine koje sam prethodno premazao razblaženim belim lepkom za drvo. Nakon sušenja pesak se ofarba u željenu nijansu i gotovo. U početku sam mislio da nema šanse da tako razblažen lepak odradi svoje (naročito ne na plastici kada je predvidjen za drvo) ali sam se iznenadio. Čak sam bio u prilici da ovaj metod testiram na veoma neuobičajen način. Naime, blato sam na istovetan način uradio na Dragonovom Panteru G koji je stradao u bračnoj svadji. Nakon što sam ga tresnuo o zemlju (da, dobro ste pročitali, ja sam ga razbio, a ne supruga ::)), plasični delovi su se razleteli na sve strane, ali je na moje veliko iznenadjenje blato uglavnom ostalo na svom mestu.

Evo još dve fotke.




Sandman

Bravo Marko!
Super je ovo ispalo!
Blato je ....mmmm... blaaaatooooo...  :D mislim.. SUPER!  :D
a shto se tiche gusenica, ne znam da li bi moglo da pomogne njihovo lepljenje superlepkom za tochkove?
ja sam tako one gumene gusenice za Airfix Tigra zalepio superlekom za tochkove i chini mi se da je ispalo realno.. sigurno realnije nego da sam ih pustio da "landaraju uvis"...  :-\
Super rad, ajd sad neshtop iz opusa civilnih vozila da uradish!  :D ;) (shalim se, samo vidim da ti dobro idu sve makete koje radish ;) )

pozz,
S.

Alex

Odlicno!
Ja  sad trenutno radim T-34/76 Tamiya 1/48.

Hahaha!!!! :D
Moje su makete prosle bez gubitaka i ostecenja i kroz sve bracne svadje!!!!

Marko M

Svadja nije imala veze direktno sa maketama, ali se završila pričom o mom hobiju. Njen najćešći komentar je bio: "Kad bi i mene gledao kao što gledaš tu maketu" (misleći na neko vozilo ili aviončić koji sam upravo završio pa se divim rezultatu). Pokušao sam da joj objasnim da je maketarstvo strast i da je svakako bolje da na taj način gledam maketu, a ne drugu ženu i da bi trebalo da bude zadovoljna što imam hobi koji me vezuje za kuću. Mislim da, što smo duže u braku, sve više shvata navedene prednosti maketarstva.
Kako je ona nesvršeni arheolog, pokušavam da je navučem na čitavu priču gnjaveći je da počnemo zajedno da pravimo maketu rimske opsadne kule, ali ne one Zvezdine plastične, već od drveta i veštačke kože.

Pokušao sam i sa super lepkom. U početku je uhvatio i taman kad sam pomislio da ću moći da dobijem realni efekat, prilikom rukovanja maketom, gusenice su počele da se odlepljuju. Da li je u pitanju neka konkretna marka super lepke?



Sandman

Quote from: Marko M on 23-11-2006, 09:13:39
Pokušao sam i sa super lepkom.

za trenutak sam pomislio da ovde mislish na suprugu - da je superlepkom vezesh za sebe i makete  ;D ;D ;D
ne mi zameri - tek ispijam jutarnju kafu i mozak mi funkcionishe tempom hendikepiranog puza!  :D ;D

Quote
U početku je uhvatio i taman kad sam pomislio da ću moći da dobijem realni efekat, prilikom rukovanja maketom, gusenice su počele da se odlepljuju. Da li je u pitanju neka konkretna marka super lepke?

mislim da je bio Henkelov superlepak...
pogledacu kad dodjem kuci koji je tachno u pitanju....
znam samo da, s obzirom da je gusenica vec bila "nagaravljena" pigmentom a tochkovi ofarbani i takodje "pigmentovani", malo je potrajalo konachno ochvrshcivanje spoja gusenice i tochkova, ali ne neshto mnogo - oko minut.... inache, da je bila chista plastika na plastiku/gumu, mislim da bi spoj bio jak vec posle 10-ak sekundi...  ::)

pozz,
S.

milanco

kako si nanosio pesak na suvo ili ne ???
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Marko M

Quote from: milanco on 23-11-2006, 09:31:10
kako si nanosio pesak na suvo ili ne ???

Ne na suvo. Pesak sam nanosio na tanak sloj belog lepka dok je još bio vlažan. To znači da sam mogao da radim samo po jednu stranu vozila odjednom, a zatim sam morao da sačekam da se osuši. Za nanošenje peska sam koristio tanku četkicu umočenu u razblaženi lepak. Tako natopljenu umočiš u pesak i onda naneseš na namazanu površinu.

Dar Mar

Quote from: Marko M on 23-11-2006, 09:13:39
Pokušao sam da joj objasnim da je maketarstvo strast i da je svakako bolje da na taj način gledam maketu, a ne drugu ženu i da bi trebalo da bude zadovoljna što imam hobi koji me vezuje za kuću. Mislim da, što smo duže u braku, sve više shvata navedene prednosti maketarstva.

I ja sam imao te adute, ali sam dobio odgovor da ne maketarim nista samo skupljam kutije, a maketarstvom se bavim po kafanama i nocnim klubovima. Sala mala – jos mi mi nije to rekla samo iscekujem svaki cas. Navukose me ovi nishki maketari ponovo na nocni zivot...  ::)
"Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!"

milanco

Quote from: Marko M on 23-11-2006, 11:18:06
Quote from: milanco on 23-11-2006, 09:31:10
kako si nanosio pesak na suvo ili ne ???

Ne na suvo. Pesak sam nanosio na tanak sloj belog lepka dok je još bio vlažan. To znači da sam mogao da radim samo po jednu stranu vozila odjednom, a zatim sam morao da sačekam da se osuši. Za nanošenje peska sam koristio tanku četkicu umočenu u razblaženi lepak. Tako natopljenu umočiš u pesak i onda naneseš na namazanu površinu.

Hvala probacu ja sam pokusavao sa nekim starim maketama u 1-72 da mesam pesak i boju ali ispada grubo sa malu razmeru ovo je mnogo lepse 8)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Kerber

#14
Quote from: Dar Mar on 23-11-2006, 11:23:53
Quote from: Marko M on 23-11-2006, 09:13:39
Pokušao sam da joj objasnim da je maketarstvo strast i da je svakako bolje da na taj način gledam maketu, a ne drugu ženu i da bi trebalo da bude zadovoljna što imam hobi koji me vezuje za kuću. Mislim da, što smo duže u braku, sve više shvata navedene prednosti maketarstva.

I ja sam imao te adute, ali sam dobio odgovor da ne maketarim nista samo skupljam kutije, a maketarstvom se bavim po kafanama i nocnim klubovima. Sala mala – jos mi mi nije to rekla samo iscekujem svaki cas. Navukose me ovi nishki maketari ponovo na nocni zivot...  ::)

;) Navukose me ovi nishki maketari ponovo na nocni zivot... ::)
Quote

Eh,............. jel se ti ovo zalis il 'falis ?
Hehehe. Nije mnogo opasno, dok postujes dva-tri pravila
1. ne brljas po svom dvoristu
2.ako i brljas, ne daj da te u'vati
3.ako te i u'vati, ne priznaj nikako !

;D
A stvarno bi i mogao da pocnes da radis malo te makete, ubudjace se decali, osusice ti se plastika, ischamrece ti boje.... ::)