Airfix Јаковљев Јак-3 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Урадио сам још једног, четкицом наравно. Није рађен по историјским референцама, ово је више нека "шта ако" варијанта. Једино што није "из кутије" су кајшеви за пилота који се виде унутра. Великих проблема сам имао са канопијем јер се приликом полирања зубном пастом љуштио (веровали или не), тачније у веома танким слојевима пластика се скидала. Слично луспицама. На тим местима остајали су трагови од тог љуштења попут огреботина. Једну једину која је остала сам премазао полусјајним лаком и - упалило је. Не у потпуности али је далеко боље него што је било. Делови се реалтивно добро уклапају али су репни хоризонтални стабилизатори предимензионисани, као и пито цев коју нисам ставио. И канопи се мало лошије уклапа тако да је ту било потребно и гитовања. Постојала је велика рупа између инструмент табле и трупа који сам попунио једним парчетом из ринфуза и савршено се уклопио. Додао сам и радио станицу иза главе пилота. Кутије стајног трапа биле су клот па сам урадио неке детаље са жицама од напајања за рачунар и на месту хладњака су зјапиле рупе које сам попунио пластиком.

Мој начин фарбања четкицом знате: слој - полирање памучном крпицом - слој - полирање памучном крпицом ... и на крају полирање пастом за зубе. Потом ведеринг - лак - декали - лак - ведеринг - (ако има потребе) лак.
Овако изгледа ведеринг акрилним бојама:



И овако изгледа скоро па готов:



На крају сам дорадио ведеринг и преко декала, и офарбао крајеве елиса у жуто. И средио гуме, наравно. То нисам стигао да усликам јер је отишао као поклон. Шта сам добио на крају је одлично испао, и искрено сада ми је мало жао што сам га поклонио :D Али шта сад, биће их још ;)

Hope you like it!
поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Goran A.

Nije lose ispalo, steta sto nije istorijski tacan.

Kerber

Dobro si ga uradio, ali, nemoj da ti je zao sto je "otisao".
Prvo - boja je totalno profulana (od sredine '43 su poceli da farbaju lovce u 2 sive , zelene su polako odlazile u istoriju, osim par izuzetaka, al' ovo je avion sa kraja '44 ili iz '45, tako da zelena nikako ne ide (uostalom, i druge reference to dokazuju...).
I to sa zutim vrhovima elisa je vise zapadnjacki stav, ja nisam video do sada tako nesto, osim u exportnim ruskim avionima i onom zarobljenom Jak-9 P u Koreji...Jesu nasi imali neke sa sarenijim vrhovima elisa, al' ovaj ...ja ne videh tak'e fotke i pisanija....Mozda gresim, ali...proveri ih dobro. I Rusi su cudo za farbanjcije svojih aviona. Zato ih mnogo maketara u svetu i gotivi, osim Swabova.
Tek kad uzmes u rad neciju drugu maketu Jaka-3 (hasegawa ili A-model), videces koji je ova maketa panj. To je u stvari stari Heller, pun nedostataka i gresaka, pa... ;)
Moze i on da se dotera , ali , uz mnogo hirurgije.

Znaci, u nove radne pobede !

PS. Cuo sam da je Hobby Boss izdao ovu maketu, al' ne secam se da sam negde video recenziju...Posto su oni imali par jako dobro uradjenih maketa u ponudi (P-40, MIG-3, Me 109G-6, Wildcat...) potrudio bih se da nadjem recenziju negde o ovom lepotanu.
Hasegawa je najbolji izbor, mada i ona ima par nekih nedostataka - panelizacija na krilima se lako zakituje (gornjake krila)...al' tesko ju je naci.

oddball

Видео сам ХобиБосову макету, проблем је кабина која је скоро из једног дела. Баш код Милана у радњи. А ову Хасегавину сам видео на нету и планирам да је пазарим у врло скоро време заједно са ецерајем који сам нашао баш за Хасегаву. Што се боја тиче желео сам да ставим зелену одозго иако знам да ту боју (мислим) да Јак-3 никада није имао. Од почетка је био предвиђен као поклончић особи која је желела да јој направим један који је мени омиљени па зато нисам хтео да буде у стандардној шеми. Зато сам ставио зелену одозго јер у комбинацији са белом и црвеном на декалима знам да ће јој пријатније бити за око. Напоменуо сам у тексту да је ово "what if" управо зато што је поклон и битније ми је било да се тој особи свиди.
Свакако хвала на критикама, требаће ми за касније радове.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

R2D2

fyi hobbyboss je kopija hasegawe sa doteranim panlima na krilima
i dve razlike - poklopac kabine je spljosten i los i treba ga zameniti,
te otvori za mitraljeze iznad motora su malo jednostavniji nego kod
hasegawe, nisam proveravao sta je tacnije, ostalo je isto na obe
makete!
Dok je po stolu redjao zetone,
Krupije se nagnu i sapnu: Brod tone!
U tom slucaju stavljam sve na crno,
Bacaj vec jednom to prokleto zrno...


drakii

jos jedno UPOZORENJE , kada restaurirate makete, vodite racuna na osetljivost , tj neznost Airfixove i Hellerove plastike, uzgred, kada je Airfix izbacio Jak 3 u 1/72, postoji Hellerov, a oni saradjuju.......

R2D2

maketa je hellerova, a pakovala se i kod airfixa dok nije pukao humbrol
koji je drzao obe firme
Dok je po stolu redjao zetone,
Krupije se nagnu i sapnu: Brod tone!
U tom slucaju stavljam sve na crno,
Bacaj vec jednom to prokleto zrno...