Звезда Иљушин Ил-2 НС-37 Штурмовик 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Као што сте и претпостављали моја фанатична серија израде Штурмовика.
Ова Звезда је брутални препак Токоа са додатком два сићушна рама на којима се из два дела склапа 37мм подкрилни топ НС-37.

   

Ко је пратио мој рад на једноседу видеће да је гомила детаља идентична: кутије стајног трапа без детаља, кабина сктоз клот, непостојање инструмент табле, итд... Одлучио сам да се позабавим детаљније унутрашњости кабине па сам почео да је радим у комплет самоизградњи а као референце користим фотке из игрице Ил-2 Штурмовик од Мадокс гејмса. Хвалили су се да су верно пренели детаље у игри па сам одлучио водиљу.



Не знам да ли ћу користити баш ову шему јер се двоумим између ове, тробојне и изгуљене зимске.
А ово су слике кабине из игрице:



Трудио сам се да пратим што је више могуће и да додам што је више могуће детаља, али ипак је ово 1/72 тако да је то ипак проблем. Коришћени су вишкови рама које сам топио, кројио, сецкао итд. Није кабина још готова, има ту још неких ствари да се уради. Заштитна плоча која иде иза пилота тек треба да се искроји по мери, ово је само грубо. Ту може бити мало проблема јер канопи стоји мало више унапред у односу на ту плочу. Мораћу то некако да решим.



Хладњак на доњем делу трупа је потпуно шупаљ и морао сам скроз да га "закрпим" и истањим пластику на деловима који се виде како не би деловала као пањина. Овако кабина изгледа када је склопљена са трупом. Појасеве за везивање правићу од фолије из цигара која се добро показала на једноседу.



Стандардно, иза спинера морао сам да урезујем отворе за ваздух. Међутим мој "корак даље" одразио се у урезивању отвора које можете видети на другој слици. Ту је било муке да се не би одвалило парче.



И крила стандардно без детаља. Видећу чиме ћу радити детаље у кутијама стајног трапа. Свидело ми се како је испало у кабини радећи са пластиком. Са оним жицама и супер лепком делује ми као лошије изливена пластика. Рупе сам загитовао и ишмирглао.



Овде се види да сам одсекао платику која је била на месту 20мм топа. Види се и рупа која је остала. То ће наравно бити загитовано и сређено.



Ето, покушавам мало да унесем разноликост радећи један те исти авион у различитим варијантама :D Ово је прва макета којој посвећујем оволико пажње у детаљима нарошито у кабини иако се можда неће видети. Имам од Едуардовог Штурмовика канопи из делова па ћу можда тај употребити за овај авион.

Толико за сад... Сваке сугестије/критике су, наравно, добродошле. Опалите паљбу!  ;)
поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Dada

Bravo majstore! Svidja mi se kako ga cepas! Uskoro se i ja prikljucujem sa nasim Il-om sa slicnim doradama.

menestenasli

Super!
Ne znam sta si planirao sa komandnom tablom al imam predlog. Nadji sliku i smanji je u photoshopu na odgovarajucu velicinu, odstampaj na papiru (sto tanji to bolje), nadji tanku plastiku (ja koristim onu tanku providnu plastiku od razlicitih ambalaza - npr AAA baterije) uzmi tanke burgije i izbusi rupe gde su satovi (burgijice manje od 1mm imas na buvljaku) - ofarbaj a onda napravi "sendvic"- fabricka komandna tabla - papir sa odstampanim satovima - tanka plastika sa rupama (mozes da ubacis ispod i jos jedan list providne plastike da simulira staklo) - teoretski bi trebalo super da izgleda - ja cu to da pokusam kad budem radio sledecu maketu
poz

oddball

То је много добра идеја. Покушаћу са том варијантом и постоваћу са сликама како је испало.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Hawkeye


'Уживај младићу за младости своје!'

oddball

Гомиле истренираних живаца  :D

Ево како тренутно стоје ствари. Патос кабине сам морао мало проширити како би легао скроз до зидова трупа. То сам долепљивао пластику са рамова, коју сам претходно прекројио. Морам да видик како да средим те штитнике за пилота, и плочу која иде иза стрелца. Ставио сам и текстуру у кутијама стајног трапа, такође са пластиком.
menestenasli је дао супер предлог. На нету сам нашао слике ецераја инструмент табле једне веома нам драге Чешке фирме, убацио у Фотошоп и по димензијама је подесио на А4 формат припремљен за штампу.



Штампање ме коштало укупно 240 динара, а урадио сам на класичном белом папиру и на провидној пластичној фолији. Видећу која је комбинација боља, црна табла на фолији са папиром преко, фолија - фолија или папир - папир. Мада мислим да ће фолија - фолија бити најбоља.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

menestenasli

 :o
uuhhh kako si stampao na foliji   ???  Nisam ni znao da je moguce! ja samo mislio da na papiru odstampam a tanku plastiku da iskrojim i postavim na odstampani papir i probusim rupe gde treba- ovo je mnoooogo bolje!!!!!
Ja bih isao na folija -  folija kombinaciju. Jel odstampani deo folije zadrzao sjaj? (kao na slici instrumenttabla01). ukoliko jeste probaj da premazes mat lakom al ne preko staklica za satove. ukoliko nije sjajan zamo zalepi jedno na drugo i imas extra komandnu tablu!
jedva cekam da vidim kako ce da izgleda na kraju!!!!!

Profa

Auh, domaći zadaci od odličnih ideja! :o
E zato volim ovaj forum!!! ;D
Samo napred, pomno te pratimo ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Warhawk

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Goran A.

Da li znas da je nas stari maketar, pokojni cika Vule Vrabac bio najmladji strelac na Il-2? Imao je cini mi se 14 godina.

oddball

Хвала другари!
AG02 нисам знао за то, али ту смо да размењујемо знања и идеје зар не?!  ;) Да ли постоји слика његовог Штурмовика, можда ме би било лоше да се склопи један такав, ипак је то леп податак.
Уједно када смо већ код стрелаца, да ли неко има линк/слику/скицу/шта год простора задњег стрелца? Волео бих и тај део да урадим што је боље и верније могуће.
Такође, ако ико зна која је боја коришћена за унутрашњост кабине код Руса из тог периода, капирам да им је бар та боја била стандардна.

Сад, реч-две о прогресу:
Она варијанта се није баш показала као добра јер је фолија провидна, тако да самим тим доња штампа убија ову горњу. Али! У фотошопу сам од инструмент табле из два дела направио једну таблу са све инструментима на њој, сам са малом изменом. Кориговао сам боје, додао мало контраст и појачао оштрину. Када будем иштампао поново постоваћу слике и јавити како је испало. Требало би да буде ок.


"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

menestenasli

Da li si probao da ofarbas samo zadnju stranu gornje folije u neku boju koja je slicna boji na prednjoj strani. Onda se ne bi videla donja folija. Samo, tu bi morao ili pazljivo da farbas oko mesta za satove ili da izbusis tu rupe (onda ne moras pazljivo da farbas). Ova tvoja poslednja varijanta je u stvari nesto kvalitetniji dekal. Gubis trodimenzionalnost.
Kako si stampao na foliji? Jesi li koristio obican stampac ili nesto drugo?

Goran A.

Nisam siguran da postoji slika ali postoji dogadjaj. Na njegovom avionu se dogodio kvar pa je morao na prinudno sletanje. Bili su blizu aerodroma i sleteli su u neku mocvaru. Kada je iskocio iz aviona upao je pravo u vodu koja je bila dublja nego sto je bio visok a zbog padobrana nije mogao da mrdne. Srecom pilot ga je izvukao. Njegov avion nije imao nikakvo staklo ni poklopac pozadi jer nije mogao da ga otvori u slucaju nuzde. Zbog njega su ga skinuli. Ovo mi je pre nekoliko godina pricao pokojni cika Vule.

oddball

menestenasli: da ne bih previše komplikovao ištampaću ovo pa ću probati. Možda ću da upotrebim dve ove folije, ali takođe je problem razlivanje štampe sa folije u dodiru sa super lepkom.  Sada ću imati nekoliko tabli pa ću probati sve kombinacije koje mi padnu na pamet. A i malo je zeznuto da se seku rupe za ovolicke satiće.

AG02: Super je priča, šteta što nema nikakvih fotografija. Možda bi nekome taj trenutak mogao da posluži za dioramu. Mislim da bi bila super, naročito taj momenat kada ga je pilot izvlačio iz vode.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Goran A.

Te folije samo matiraj, bice dovoljno. Mozes i da iseces tablu od plastike i da folije iskoristis kao sablon da busis mikroburgijama pa da iza zalepis drugu foliju. Mozes to da stampas i na papiru.