Royal Automobile Museum, Aman, Jordan

Previous topic - Next topic

r.i.s.t.a.

Obišao sam pre par dana Royal Automobile Museum u Amanu.

Šta da kažem... Izuzetan doživljaj! Pokojni kralj Husein je bio pasionirani ljubitelj automobila, učestvovao je i u trkama, te je njegov sin a sadašnji kralj Abdula po očevoj smrti 1999. godine odlučio da izuzetnu zbirku dvotočkaša i četvorotočkaša preseli u muzej.

Sam muzej se nalazi na vrhu velikog King Hussein parka u severozapadnom delu grada; zgrada spolja ne izgleda naročito impresivno, ali zato krije veoma dobro održavanu, raznoliku i bogatu zbirku. Od preko 200 automobila i motocikala izloženo je otprilike nešto preko sto, i postavka se povremeno menja. Pojedini automobili su pravi biseri kolekcije, a nekoliko od najzanimljivijih nisu bili deo postavke u vreme moje posete. Jedno je sigurno: eksponati izgledaju kao da su juče izašli iz fabrike. Vidi se da se u muzej ulaže puno ljubavi i para.

Radno vreme muzeja je svakog dana osim utorkom od 10 do 19h; stranci plaćaju ulaz 3 jordanska dinara (3 EUR). Fotografisanje dozvoljeno, dodirivanje eksponata ne. Internet adresa muzejskog weba: www.royalautomobilemuseum.jo

Dodatne zanimljivosti: ispred muzeja se nalazi izložen De Havilland Dove, omiljeni službeni avion kralja Huseina kojim je često sam upravljao.
Muzej ima i solidno popunjenu prodavnicu; ja sam se počastio jednim die-cast T-34/76 Mod.1942 (264. oklopna brigada, Ukrajina 1943.) od Dragon Armor, u razmeri 1:72 :) Cena: 9 EUR.

Preporuka: obavezno posetiti muzej.

Disclaimer: nisam fotografisao sve izložene eksponate. Fotografisao sam bez blica, digitalnim aparatom "idiotom", bez tripoda, pa je poneka fotografija pomalo mutna. Niko nije savršen... Fotografije na Photobucketu imaju naziv i tagovane su; za par motorcikala nisam mogao da se setim koji tip/model je u pitanju, sorry.


menestenasli

Uh sto je ruzan onaj aston martin!!! Taman sam hteo da kazem kakav je to seik kad nema porse 911 a onda sam ga video iza kobre, istina tip 993, al porse je porse :)

r.i.s.t.a.

Ma ima Poršea bar jedno 3-4 komada raznih, ali mi oni nisu bili naročito zanimljivi za fotografisanje, mogu manje-više svi da se vide i na ulici.
Inače, Jordan nema naftne izvore, a nekih 15% stanovništva živi ispod granice siromaštva (i ko zna koliko još veoma blizu istoj) ali eto, kad si kralj izgleda da sve brige prestaju ;)
Ima i još nekih 5-6 Mercedesa koje nisam fotografisao; kralj Husein je od svih automobila najviše cenio Mercedese :)



.