Su-35 902 1/48 Academy

Previous topic - Next topic

Suhoj

Evo kupio sam danas na takmicenju doticni avion i super je maketa, sve vec znate, slike rada kacim sutra....
Ali imam jedno pitanje....
Kad sam uzeo kanopi (providni deo) i malo bolje zagledao, ima neku crtu uzduzno po celoj povrsini ???
To sigurno nije normalno??? Da li je mozda fabricka greska i ako da, sta da radim po tom pitanju?

morlak

Ima to i kod, mene, nije greska, nego je takav odlivak. Nisam ni ja jos odlucio kako cu to uklanjati  ;D

pozdrav

Sandman

ta linija na poklopcu kabine je tzv. "seamline" tj. linija od kalupa....

treba je preshmirglati i ispolirati....

preporuchujem korishcenje finih shmirgli (1000, 1200, 1500,....) + pastu za poliranje (ili pastu za zube)....

na sledecem linku je chovek opisao taj problem, i kako ga je reshio:

http://www.aircraftresourcecenter.com/Fea1/701-800/Fea742_Su-27_DeVivo/00.shtm

"Like most kits, there is a big seam running down the middle of the canopy that must be removed. I sanded it using an extra fine sanding stick. If any of you guys do this, don't panic after you see all the buff marks you put on that crystal clear canopy. I put a little polish on it and rubbed it for about five minutes or so and it looked great."

Suhoj

Hvala!
A sta u slucaju da zabrljam kad budem radio to poliranje, da li da kupujem neku novu kabinu...i gde da kupim?

Sandman

pazi, kreni lagano sa shmirglom 1000 i gledaj da ne shmirglash celom povrshinom shmirgle nego je presavij tako da samo jednim coshkicem shmirglash i samo preko te linije.... znachi kontrolisano radi i polako... prvi taj potez ce naravno delovati jako grubo i mislicesh da si skroz zabrljao stvar.. medjutim, posle uzmesh finiju shmirglu pa ponovish sve to./... pa josh finiju.. i tako dalje koliko vec imash granulacija shmirgle....

pozeljno bi bilo da imash i neke krpice za poliranje kao shto su Gunzeove "Mr. Krpe" :D ... dolaze u 3 granulacije i njih koristim nakon rada sa standardnim shmirglama... a zatim na samom kraju kada se dobije blago matirana povrshina, ali i primetno glatkija nego na pochetku shmirglanja, uzmesh neku polir pastu i nju utrljavash dok ne pochne da se sija poklopac kabine....

sam postupak jeste mukoptrpan ali daje rezultate!

e da.. zaboravih da napomenem da kad vrshish svo to shmirglanje OBAVEZNO povrshinu nakvasish sa malo vode! tako shmirgle bolje rade svoj posao!

i naravno, prvo, da bi video kako sve to ide, uzmi neki stari poklopac kabine ili najobichiniju kutiju od CD-a - onaj prozirni deo kutijice pa na njoj recimo napravi neku brazdu shrafcigerom ili nozicem pa probaj da je uklonish ovom metodom... videcesh na tom primeru shta se sve zapravo deshava tokom ovog procesa poliranja ;)

srecan rad ;)

zamorano

Da dopunim još par detalja...

Možda nije loše da zamaskiraš lepljivom trakom ostatak kabine da ne ošmirglaš više nego što treba, to je sad pitanje procene koliko će to da pomogne a koliko da smeta posle za ujednačavanje sa nešmirglanim delom. Mislim da je veća korist nego šteta. Pasta za zube (možda u kombinaciji sa krpom pre nego sa četkicom) je dobra fora za fino poliranje, samo ovde (za razliku od šmirgle) je bolje bez vode, znači na suvo (ja sam se tu zeznuo, namučih se k'o Isus, bez rezultata ;D).

Za finije poliranje sam video baš pre neki dan u nekoj bezveze radnji (hipremarket) tečnost za poliranje displeja za mobilne, ali mi nešto deluje skupo, 500+ dinara. Mislim da je u Našoj Radnji svojevremeno bila Tamiya pasta za manje para, možda se varam.

Na samom kraju može dobro da legne Pronto. Probaj da ga profiltriraš da ostane što manje prljavštine (prašina i mrvice), a imaj pri ruci i čistu četkicu da možeš da skineš sve što smeta. Umočiš kabinu u Pronto, malo upiješ četkicom višak i onda brzo sušiš dok se nije nalepilo neko zrnce prašine :). Kad se osuši, postupak može da se ponovi ali ne treba preterivati. Pronto će da popuni sitne neravnine i malo da poboljša providnost kabine, ali njegova glavna funkcija je po meni da kabina spolja izgleda glatka, da dobije onaj "pravi" odsjaj. Što je čak i bitnije nego da se providi.

Ako radiš pažljivo - i nežno :) - mislim da ne možeš mnogo da pogrešiš. U svakom slučaju možeš da vratiš stanje na nivo proseka prozirnih delova u mainstream maketama. Ako razmisliš šta sve dobijamo u kutijama i ugrađujemo, videćeš da nema razloga za brigu :D.

Suhoj

Ok hvala na savetima....kasnje cu da uzmem da se zezam sa kabinom, do tad cu da radim ove "normalne" stvari na maketi ;D 

Suhoj

Evo slika....
Nisam uspeo da napravim nijednu normalnu sliku kokpita >:(
Ali bice kasnije... ;)





GBU-10

Dobar pocetak,sve je pod konac,tacno i precizno.

oddball

Напокон неко да ради ово чудовиште. Још у 48ици. Леп почетак. Колико видим у кутији стајног трапа си стави ецерај?
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Suhoj

Quote from: oddball on 19-12-2008, 17:06:03
Напокон неко да ради ово чудовиште. Још у 48ици. Леп почетак. Колико видим у кутији стајног трапа си стави ецерај?
Jeste, to se dobije uz maketu...takodje se dobije i eceraj za usisnike....slikacu i to...

Poseidon

Mazda gresim ali ovaj na fotki koji nameravas da radis,je u stvari zadnja modifikacija za izvoz pod oznakom SU-35 i dosta se razlikuje od obicnog suhoja(veci radom,ic tragac na desnoj strani kabine,prikljucak za punjenje u vazduhu,dupli tocak na prednjoj nozi stajnog trapa,zadnji tockovi su malo veci i deblji,siri vertikalci,nema vazdusnu kocnicu na ledjima,itd.) Za gornju fotku koji predstavlja SU-27SKM varijantu trebas samo da pomeris ic tragac u stranu dodas cev za punjenje u vazduhu,i ta varijanta ima drugaciji cocpit sa tri lcd ekrana u nizu,sta god da izaberes siguran sam da ce ispasti sjajno i ja imam par komada suhoja a radio bih ga u bar 5 varijanti. ;D

Suhoj

Ja radim Su-27SKM kao sto sam rekao u naslovu, ti si vec naveo koje promene treba da radim, pa cu ih i uraditi ;D
A mislim da Su-35 ima oznaku Su-27M ....
Jel mislis na one fotke koje sam postavio u drugom topicu gde se radi Su-27?
Ako da, u njima sam pogresio, jer je ona prva slika Su-35, a druga je SKM....

Poseidon

Ma ko ce ga vise znati sa tim njihovim silnim obelezavanjima verzija i pod verzija,taj sa brojem 305 se svuda navodi da je SKM,imam u par knjiga al sa rusima se nikad ne zna,a onaj donji na fotki je drugi prototip SU-35 ili SU-27M kako sam procitao na nekom ruskom sajtu,imam i video file rulanja po pisti.

Suhoj

Quote from: Sandman on 15-12-2008, 12:08:42
ta linija na poklopcu kabine je tzv. "seamline" tj. linija od kalupa....

treba je preshmirglati i ispolirati....

preporuchujem korishcenje finih shmirgli (1000, 1200, 1500,....) + pastu za poliranje (ili pastu za zube)....

na sledecem linku je chovek opisao taj problem, i kako ga je reshio:

http://www.aircraftresourcecenter.com/Fea1/701-800/Fea742_Su-27_DeVivo/00.shtm

"Like most kits, there is a big seam running down the middle of the canopy that must be removed. I sanded it using an extra fine sanding stick. If any of you guys do this, don't panic after you see all the buff marks you put on that crystal clear canopy. I put a little polish on it and rubbed it for about five minutes or so and it looked great."
Uzeo sam danas i pokusao ovo da radim sa smirglom 2000 i pastom za zube...
Kada sam isprao vodom, efekat je bio polovican....uspeo sam da skinem brazde, ali ipak su ostali slabo vidljivi tragovi u vidu matiranog stakla na kanopiju....
Sta sada da radim?