Academy 1/72 P-47D Thunderbolt "Eileen"

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo i "preview" i drugog mog uchesnika u ovoj kampanji - ovog puta vazdushna mashina :D

Izabrao sam Academyjev P-47D bubbletop u 1/72 - onaj sa oznakama "Eileen"....

Za ovaj P-47D je zanimljivo to shto je bio farban RAF-ovim bojama a ne USAF, tako da sastavnicu ignorishem po pitanju kamuflaze i farbanja kokpita ;)



evo slike delova....



dekali - videcemo kako se ponashaju u praksi - belo-crne shtrafte na zadnjem delu trupa cu farbati, a prednji deo (shahovsko polje) cu koristiti date dekale... u svakom sluchaju ako zatreba koristicu vec isprobanu hemiju (Microscale Set & Sol, Gunze Softener, sirce, vruca voda,....)



rezinski QuickBoost setovi - korektan propeler i spiner + mitraljeske cevi (zabushene)



ecovani setovi - Eduard zoom set za kokpit i Extratech set sa eksternim detaljima (poklopci tochkova i slichni detalji)



radovi ce verovatno uskoro zapocheti - za sada sam samo okachio ovu "najavu"... ;)

airbamby

Lepo i bogato sa dodatcima...
Bice prava milina posmatrati rad na njemu 0:)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Gusha

Juce smo pricali onjemu, al cekaj samo jos da nadjem broj FSM u kome je lik razvalio Tamijinu maketu iste razmere i seme.Sacekaj da ga konsultujemo oko farbanja kokpita i gondola tockova!

drakii


Sandman

imam i Revellov P-47D, ali njega planiram za neki nash primerak ;)

a u shteku sam imao dva ova Academyja (drugi je isto bubbletop ali sa drugim oznakama), pa reko' da se "potroshi" ;) :D

medico

sto rece Gusa , sacekaj ja se ne bih zaletao sa Britanskom bojom za farbanje kokpita !

Kerber

Kokpit i farbanje sam okacio vec u nekom odgovoru nekome ko je radio "Jug"...
Prrema tome, pogledni, a ako ne moz' naci, kazi da ti posaljem slike - opasne fotke sa objasnjenjem...
Nije britanska green unutra, vec americke interior green ili bronze reen, zavisi od proizvodjaca doticnog modela.
Samo ce za "Eilen" da budu boje spolja - britanska svetlo siva dole, i njihova zelena "ozgo"....Cak je neko negde napisao, na Hyperscale, mislim, da je moguce da je odozdo bio i sky ..pa sad...

Sandman

da da, za spolja idu kombinacije RAF Dark Green i RAF Sky ... a za interrior me juche Cherny zbunio sa RAF Interrior green  :-\

nishta provericemo josh pa ce onda da se krene sa bojadisanjem :D dotle mogu lagano da sklapam kokpit - ionako kokpit farbam tek kad sve sastavim od delova ;)

prostor za tochkove + unutrashnji motorski deo ide standardno u USAF prajmer - chromate yellow?  ::)

bice ovo zanimljiva maketa za rad - pravi izazov me cheka kod poklopaca za tochkove - prave se od eceraja i to savijanjem na debljinu poklopca - bice pipavo ali nadam se da cu se izboriti sa time ;)

takodje samo mi treba mali podsetnik na koju meru beshe treba da se skrate noge stajnog trapa kod Academca?

svi saveti i reference dobrodoshli ;)

cherny

Moja greska juce, sad sam proverio, unutra je Bronze Green, gore je British Dark Green, a dole Sky. Na zalost, nisam nasao egzaktne podatke za unutrasnjost kutija stajnog trapa. Nema nigde nikakve napomene da su prefarbavane, tako da mislim da je OK da ih obojis Zinc Chromate Yellow. Sto se tice nogu, kao sto rekoh na topicu o najboljem P-47 u 1/72, od tacke ulaska u krilo do sredine tocka oko 2cm za opterecen Thud. Jos par napomena za Eileen, tacna podvarijanta je 28-RA, ima Curtiss propeler i avion nema podkrilne nosace.

Goran A.

Nije bilo potrebe da se prefarbava enterijer, naredjenje je vazilo za kamuflazu odnosno invazione pruge.

Sandman

OK, thnx Cherny - Quickbosst set sam bash i birao ovaj sa Curtiss propelerom, a shto se tiche podkrilnih nosacha, znachi otpadaju i oni za tankove za gorivo?

e sad... Bronze green.... prema humbrol tablici to je Hu75, a prema FS tabeli je to FS34094 za koju ne mogu da nadjem pandan u maketarskim bojama...  :-\

shta preporuchujesh za ovu boju? mixovanje neko ili moze neka slichna nijansa da se iskoristi?

cherny

Sto se tice nosaca, nema nista pod krilima. A Bronze Green sam svojevremeno kupio neki MM Autentik, tako da nemam pojma sta odgovara, uglavnom moze da se mesa nesto...

Goran A.


cherny

Evo detalja o bojenju Thunderolta, sa IPMS Stockholm:

Surviving P-47s and contemporary photos show a dark green shade in the cockpit, similar or possibly equal to Dull Dark Green.

According to the Erection and Maintenance manuals, the fuselage decking under the bubble canopy of the P-47D from the windscreen to the area aft of the cockpit armour plating, was to be painted Dark Olive Drab 41, the same colour being specified for the anti-glare area of the forward fuselage. Armour plating was specified to the same colour as the interior finish of the cockpit.

According to factory instructions, the fuselage decking inside the canopy on bubbletop Thunderbolts was to be painted in Olive Drab, with the inside of the canopy framing in flat black. The rear armour plate in the cockpit was to be painted to match the cockpit interior colour.

Interiors of P47 aircraft cowlings were natural metal. The aluminium in this area was anodised giving a darker and very dull greyish appearance. The engine firewall was left unpainted. Engine mounts were primed in Zinc Chromate Green.

All other interior surfaces of the fuselage with exception of the firewall were finished in Zinc Chromate Yellow. This included also wheel wells, undercarriage covers and armament compartments in the wings.

Undercarriage legs were painted Dark Olive Drab 41 on camouflaged aircraft. This practice continued over to at least some natural metal machines. At some point in production the requirement seems to have changed to allow an Aluminium lacquer finish to be used.



Sandman

za ovu Valejo 975 nadjoh u njihovom katalogu da je to ekvivalentno Humbrol 195 + satin lak.... a Hu195 je jako tamna zelena boja...

a u drugom Valejo katalogu nadjoh da je FS34094 = Hu91 = RAL6012 = Revell 67....  ::)

zapravo, kakav kolorit ima Bronze Green? Nemam predstavu uopshte  :-[