Academy 1/72 P-47D Thunderbolt "Eileen"

Previous topic - Next topic

Profa

Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

#31
Posle konsultacija sa Chernyjem, reshio sam da unutrashnji deo kapotaza motora odradim u boji metala, a ne sa Chromate Yellow...

Koristio sam MM metalajzere - osnova aluminijum pa onda blagi oversprej Burnt metal i Exhaust... nakon poliranja (buffovanja) to izgleda ovako...



"prechaga" u nosu je isprskana u aluminijum i "bafovana"



motor odradjen sa gloss crnom podlogom pa zatim raznim nijansama metalajzera... reduktor je naprskan sa MM Dark Ghost Grey...



unutrashnji bokovi trupa takodje naprskani sa metalajzerom Aluminijum...



kapotaz nakon lepljenja "prechage"....



i finalni izgled unutrashnjosti nakon naprskavanja "sealera" tj. laka za metalajzere...



a ovako izgleda nosni deo, tj "zid" iz motora... Aluminijum, pa Burnt metal + Exhaust....

deluje jacha granulacija spreja jer sam slike propustio kroz sharpen filter u Photoshopu... malo je blaze u stvarnosti...





trup sklopljen, zagitovan gde je trebalo i ishmirglan...





detalji kokpita nakon sklapanja sa trupom...







slede radovi na krilima...

Goran A.

Veri gud! Sta kaze Cherny za te kapotaze zasto nisu bili farbani?

Sandman

Quote from: AG02 on 18-01-2009, 19:20:43
Veri gud! Sta kaze Cherny za te kapotaze zasto nisu bili farbani?

thnx.. ne zna se josh tachno, ali kako reche, po nekim novim istrazivanjima izgleda da su otkrili da je unutrashnjost kapotaza bila u boji metala tj. aluminijum (koji sam ja dodushe malo vishe potamneo sa exhaustom i burnt metal  ::)) ... e sad jedino ne znam da li ovo vazi samo za Bubbletop ili i za Razorback verzije...  :-\

u svakom sluchaju, nek ide ovako, a iskoristih priliku da testiram metalajzere :D

napomena samo jedna ovde - desilo se i meni na josh jednom projektu (koji trenutno radim paralelno sa Eileen) da sloj metalajzera naprskan preko prethodnog sloja metalajzera napravi efekat ispucale zemlje - izgleda da je fora da mora da se prethodni sloj dobro osushi, pa tek onda prskanje narednog sloja.... metalajzeri su na nitro bazi pa je moguce da je to bio problem...  :-\

srecom, na Eileen je sve proshlo ok...  ;)

cherny

Skupljeno iz mnogobrojnih izvora, sumirano ovako:
The 1944. Erection and Maintenance Instructions covering P-47C, G and D state that interior of P-47 aircraft cowlings were to be finished in natural metal. The aluminium in this area was anodised giving a darker and very dull greyish appearance. The engine firewall was left unpainted. Engine mounts were primed in Zinc Chromate Green. All other interior surfaces of the fuselage with exception of the firewall were finished in Zinc Chromate Yellow. This included also wheel wells, undercarriage covers and armament compartments in the wings.


Profa

Quote from: cherny on 18-01-2009, 19:51:27
The aluminium in this area was anodised giving a darker and very dull greyish appearance.
Po ovome, Srki, ispade da tvoj kapotaž nije trebalo da bude 'bafovan' nego suprotno - matiran... S' druge strane odgovara (bar po tekstu) tvoja tamnija nijansa...
Svejedno, površina jako lepo izgleda, samo napred!
Bogu fala što sam Lala! :)

Goran A.

Bas sam pogledao par kolora, stvarno nije farbano i kao sto profa kaze matirano. Nisam nikad obracao paznju na farbanje kapotaza i da me neko pitao rekao bih mu da je verovatno u cink-hromatu. Covek se uci dok je ziv.

Sandman

ok, najmanji problem je da naprskam mat lak ovih dana, ionako kapotaz i motor ne lepim josh za trup, tako da ako imate josh koji savet za ovaj deo makete, dajte dok se nisam bacio na sklapanje ;)

Sandman

evo malenog napretka...

krila i horizontalci zalepljeni... svi spojevi kojima je trebala dorada dogitovani i ishmirglani... izgubljene linije panela popravljene skrajberom...



zabushene rupe na krilima za Quickboost mitraljeze... izgleda da sam malo omashio simetriju rupa na jednom u odnosu na drugo krilo, al nije strashno... ne idemo na Olimpijadu :P :D



na donjem delu krila bila su dva sinkmarka koja su bash bola ochi pa sam ih sredio gitom...



otvori izduvnih cevi zabusheni skalperom... a na onoj okrugloj "leptir-klapni" napravio sam zarez na centru kruga...





sledi lepljenje motora i kapotaza i josh par sitnih radova pa se blizimo farbanju... i da... sledi pipavi deo posla - sklapanje poklopaca tochkova od eceraja....

Goran A.

Gledano na slici, mislis li na cetvrti s leva? Rupu prosiri na dole, centriraj cev, zalepi. Tecnim gitom i finom cetkicom smanji gorni deo rupe. Ako git bude previse zatvorio taj gornji deo, upusti ga tankom iglom i ofarbaj ga u crno i oivici bojom kamuflaze. Tu ce s moci i da uradis mali ciping i da zagaravis. Sto bi se reklo, korektivna sminka. Nema sanse da se vidi! Sve ovo u slucaju da neces da zatvaras rupu i busis ponovo. U tom slucaju razvuci spru, uvuci ga, zalepi i ponovo busi.

Sandman

pa shta znam.. i ne deluje mi taj chetvrti s leva tako loshe.. mada me ta konkretno rupa najvishe muchila kod obelezavanja iglom... mislio sam konkretno na simetriju levog i desnog krila... mislim da su rupe na levom krilu (desno na slici) malo nize ka zaemlji zabushene u odnosu na one na desnom krilu... mislim.. delic milimetra je razlika.. ali imam neki trip da je mnogo vidljivo  :-\

Goran A.

#41
Nisu nego te opticki vara ta cetvrta rupa koja je ako je verovati slici otisla malo gore. Mozda i malo treca ali ako spustis cetvrtu nece biti nista primetno. Grize te to sto si uocio gresku, e sad ako imas dobar zeludac... Malim prosirivanjem ostalih rupa takodje mozes popraviti stanje.

Sandman

#42
skoro godinu dana je proshlo, i nashao sam volje da nastavim radove na ovoj maketi...

ecovane felne  su polepljene na tochkove, a sklopljeni su i ecovanipoklopci stajnog trapa - jedan deo njih - ostalo je josh da odradim glavne poklopce koji se sastoje iz vishe delova i treba ih savijati!

noge stajnog trapa su skracene priblizno 2mm jer ih je Academy napravio duze nego shto trebaju da budu...



Quickboost mitraljezi su legli na svoje mesto....



nishanski deo zalepljen...



i kapotaz je zalepljen tako da "Eileen" ovako trenutno izgleda....



zalepio sam i ecovane prechage u prostor stajnog trapa....



A sklopio sam i Quickboost Curtiss 12ft2in propeler....



sledi savijanje ecovanih poklopaca stajnog trapa, i rad na ostalim sitnicama oko stajnog trapa, pa se uskoro blizimo prajmeru ;)

Sandman

Posle skoro dve godine pauze, konačno sam našao dovoljno vremena da se na miru posvetim ecovanim poklopcima prostora za točkove na "Eileen".

Veoma bitna alatka u ovom radu bila je "Mini Hold and Fold" - stega za savijanje ecovanih delova firme "The Small Shop".




Za par sati rada savio sam sve delove poklopaca stajnog trapa i "sklopio" ih superlepkom - definitivno bolje izgledaju nego plastični delovi dati u kutiji.

Takođe sam na noge stajnog trapa dodao Eduard ecovane "viljuške" za vuču i još neke sitne ecovane delove.



Pustiću delove da prenoće kako bi se superlepak dobro osušio a zatim ću Surfejserom preći lepljene spojeve kako bi preostale zazore nakon lepljenja popunio...

Ovo je bio jedan od ključnih koraka koji su me ovako dugo sputavali da ozbiljnije nastavim dalji rad na ovoj maketi, tako da će nakon popravke kompresora početkom naredne godine konačno uslediti i dugo očekivano (i priželjkivano) prajmerovanje i farbanje!

Goran A.

Kadhoces da se super lepak brzo osusi, umoci delove u vodu, suvo odmah.