Revell Panzer IV 1/72

Previous topic - Next topic

zamorano

Da malo obogatim sajt sadržajem (ako već ne mogu toliko i kvalitetom :)) povodom novogodišnjih praznika... Prekopao sam po starim slikama maketa i ispostavilo se da je najreprezentativniji još jedan pancer. Pa dobro, ja ću da ga okačim a vi mi recite kad postanem dosadan ;).



Dakle, Revell Panzer IV, i za njega važi sve što smo rekli o Tiger-u II (http://maketarskikutak.com/index.php/topic,5714.0.html) - a ovde imam i slike kako je montaža tekla (i vidi se ona priča sa gusenicama).

Idemo redom:

Sklapanje po pod-sklopovima: šasija gornja i donja polovina posebno, posebno kupola. Po montaži, površine malo maltretirane tečnim lepkom, burgijama i skalpelima da dobiju malo grublji oblik. Blatobrani i slične savitljive stvari uvrtane klještima.



Točkovi erbraširani svaki za sebe (tačnije, zalepljeni po dva pa onda farbani), i montirani na svoja mesta. Kada se to dobro osušilo, gusenice spojene - ali po pola. Kada se lepak malo prosušio ali nije još stvrdnuo, stavljene na točkove i zakačene gumicom da prime oblik koji treba (ovde treba jako biti pažljiv da se gusenice pravilno formiraju, da ne idu ukoso jer onda tenk bude malo krivonog. To govorim iz ličnog iskustva, što se i vidi sa slika gotove makete :)).

Zatim ofarbane gusenice, sve lakirano (tj. prontirano), nalepljeni dekali i onda sklopljeno da se vidi kako izgleda i za slikanje - znači, bez lepka.



To mu je bila poslednja prilika da izgleda lep, pošto je sledeći korak bio - blato.



Blato sam probao da napravim tako što sam pomešao git, lepak (što tečni Humbrol što obični Revell) i boju. Mislim da je git bio Italerijev, kada se u njega umeša lepak jako brzo se suši tako da treba hitro dejstvovati po tenku :). Radio sam u nekoliko faza, prvo sa svetlijom bojom za suvo blato pa onda sa sve tamnijim nijansama za mokro. Nije baš najbolje ispalo, malo su krupni i upadljivi potezi... Sledeći put bi to trebalo uraditi pre montaže točkova pa da može eventualno malo da se šmirgla ili tako nešto. E da, ubacio sam i malo suve trave, ima onih čičkova i sličnih bodljikavih travki (one što se zabadaju u čarape i pertle :)) koje kad se osuše mogu da se usitne pa da glume biljke u razmeri.

Odlična fora (kao što reče kolega Trutek) u celoj priči je što sve može da se radi dok glavni pod-sklopovi makete nisu zalepljeni. Tek kada je sve ovo urađeno (praktično je finiširano sve osim sitnih delova), montiraju se gusenice i tek onda se lepe polovine šasije.

E da, antena je bila malo nezgodna za montažu. U pitanju je žica za električnu gitaru (D'Addario E1) netom skinuta sa Squier Strat-a tako da je još uvek bila prilično prava ;). "Ubušio" sam iglom rupu u držač - koji je sam po sebi jako tanak, tako da nije bilo mnogo mesta za manevar. Probao sam da stavim i lepka, ali nije ni bilo neophodno, žica je praktično zabodena u plastiku i može da se "demontira" po potrebi.



Više slika na

http://s304.photobucket.com/albums/nn169/ivan_zamorano/Revell%20Panzer%20IV%201-72/

Messerschmitt

Еј тенк ти је одличан!Јако ми се свиђа!Такође сам видео и неке добре форе које бих могао да користим...Јако си га лепо урадио с обзиром на малу размеру!Прљање гусеница си стварно супер урадио!Једина замерка ми је да си требао мало више запрљати и горњу површину тенка,наравно не претерано...

Све у свему одличан рад!и само настави са panzerima и осталим немачким грдосијама ;)

nesha

U lep tenak! Auspusi mu malo cudno stoje,al da ne zanovetamo  ;)
Vrlo fino elaboriran i planski uradjen sistem sklapanja. Suma-sumarum fini momcic.
Uvek me obraduje kad se pojavi nov oklop, da se ne osecam ugrozenim od strane avijaticara  >:D ;) :D

Raw_Shooter

WOW excellent my friend I love it  ;) ;)  It seems like 1/35  :o

Hawkeye

Bravo majstore,svaka cast!!!

'Уживај младићу за младости своје!'

gasha

Svaki novi panzer iznova pleni svojim izgledom, zato bez brige, nikada nam nece dosaditi

odlican 5


Aki

Farbanje je fenomenalno!
a i weathering je super!

Samo si auspuhe postavio potpuno pogresno(revell je pogresno nacrtao u sastavnici,nisi ti kriv  0:) )
Nisi trebao one male tockice(nosace gusenica)da farbas u crno,jer nisi bili oblozeni gumom,vec su bili celicni,radi ustede materijala.(To vazi od Ausf. H late pa na dalje)

Suhoj

Nemam reci....odlicno!!!

zamorano

Hvala na komplimentima, drago mi je da vam se sviđa :)

Ovo za auspuhe i točkove mi je definitivno koristan savet za sledeći put, hvala. Tačno je da sam dao puno poverenje Revell-u (ne sećam se da li je u sastavnici pisalo da treba ofarbati točkiće, to je možda bio trenutak moje inspiracije ::)). Za sledeći "tenkić" sam već pripremio gomilu literature, to je jedna od dobrih stvari kojima me je u međuvremenu zarazio ovaj forum  0:).

Pozdrav!

T34

Evo, opet me privuklo ima autora a ne vozila i opet gledam sa velikim uživanjem!!!
Predivno! ! !

Boki

Odličan je. Svaka čast.
Jako mi se dopalo prljanje.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

SLAYER

Da!Stvarno odlicno uradjeno! :) Steta sto ga vise ne proizvode! :(

komoras

al je ovo dobro covece!  :o

stvarno svaka cast!

svidja mi se kako si ga zaprljao
dosta realisticno izgleda
pogotovu u odnosu na razmeru

10/10  ;D
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

legenda

bas mi se super svida..kompliment...
imam ja istu maketu na stolu...radim ga kao u NDH sluzbi...po onoj poznatoj slici iz vreme obuke...samo mi do sada nije ispala panzergelb boja kao tebi...moja je previse zuta...mora biti kao tvoja....super...

zamorano

Žuta je čini mi se (jer obično nju koristim) bila ModelMaster 2052 RAF Middle Stone. Ne sećam se kako sam došao do nje (možda po FS kodu - a možda i odoka) ali i meni se sviđa. Preko nje je išao blagi sloj neke svetlije smeđe da malo "zaprašnjavi" ali nije mnogo uticao. Braon je bila verovatno Humbrol 160 a zelena ModelMaster 2027 B52 Dark Green (što mu dođe FS34096) ili možda Humbrol 30.