1/72 Hasegawa, Kawanishi N1K2-J Shidenkai

Previous topic - Next topic

Lanmi

Konacno sam se nakanio da napisem rec-dve o onome na cemu radim. Ukratko lepa maketa, bez nekih posebnih teskoca sa uklapanjem. Ne obiluje detaljima u pilotskoj kabini i prostoru za tockove, ali na to smo od Hasegawe u ovoj razmeri i navikli. Radim je uglavnom iz kutije sa samo nekoliko detalja koje sam dodao. U kabini sam napravio dve pilotske konzole sa obe strane sedista, a na zidovima polutki trupa napravio strukturnu resetku od istanjenog sprua



Ostale detalje koje sam dodavao su tamija traka koja simulira pilotske kajseve na sedistu i par bakarnih zicica na stajnom trapu.
Konstrukcija makete je prosla ok, jedine male zamerke su na spoju trupa i krila sa donje strane, ali posle onog Dragonovog He219, ovo je pesma. Posle smirglanja i rezanja izgubljenih panela gde je bilo potrebno, celu maketu sam preprskao Mr surfacerom 1200. Sjajna stvar a evo i zasto:

Na Levoj slici se vidi kako lepo legne i ujednaci celu povrsinu makete, deluje ok. Medjutim kada se stavi svetlo pod uglom, na desnoj slici, dodju do izrazaja sve nepravilnosti povrsine, spojeva i dr. Onda je lako da se to ismirgla. Druga dobra stvar je sto kasniji slojevi boje bolje prijanjaju na povrsinu, narocito akrili, sa kojima sam ja radio na ovoj maketi, a i ujednaci delove koje imaju git na sebi, tako da boja istovetno prijanja na sve povrsine.
Sledece sto je doslo na red je ceo avion u Gunze aluminijum, pa dva tanka sloja Future-a:

Sada je na redu so. Doslo mi da eksperimentisem na tu temu, jer avion koji nameravam da radim je na jednoj fotografiji bio prilicno u izgreban i oljusten. Sistem je bio, cetkicu u destilovanu vodu, pa po ivici panela (ili ako na slici vidim neku drugu povrsinu) pa polako soljenje. U vodu sam morao da dodam malo deterdzenta, jer nije mogla lepo da pokriva zeljenu povrsinu. U jednom prelazu - soljenju sam isao po 1-2cm.

Usledilo je normalno prskanje bojom

i onda ljustenje (cackalicom, a zatim trljanje neznom pamucnom krpom , da se sklone i najsitniji kristali. Rezultat je otprilike ovakav:

Beli krug kao osnovu za oznaku na trupu sam resio da isprskam, da bih izbegao tri sloja koja su data u sastavnici. Po setu dekala ide beli krug, pa crveni krug, pa beli broj preko crvenog kruga. Resio sam da ipak imam samo poslednja dva hasegawina sloja.

Zatim je usledilo maskiranje, pa opet soljenje, i kada sam udario gornju zelenu boju to je ovako izgledalo.
Kasnije sam izvrsio korekcije gde se boja malo podlila ili gde sam malo vise oljustio.

Zatim su pala dva sloja Future, i na red su dosli dekali. Probao sam Gusinu paklenu tehniku sa kljucalom vodom na jednom donjem dekalu, a zatim i svoju standardnu koriscenjem MicroSet, pa MicroSol, i moram da kazem da je ovo sa hemijom bolje funkcionisalo, a i hladniji budu prsti posle svega  ;D.

Imam jos dekala da lepim, a posle ide i vedering. Deluje malo jak kontrast ove tamno zelene i aluminijuma od ispod, ali mislim da ce posle postshadinga to malo da "umine".
Komentari, sugestije i negodovanja dobrodosli.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Lanmi

Nisam mnogo slikao rad na gornjem, zelenom delu jer sam bio nestrpljiv da vidim kako je uspelo ovo sa soljenjem. Evo jedne slike kada sam isprskao prvi sloj zelene.


Bane, takodje imam jednu sliku ovog aviona, tako da sam se trudio da koliko-toliko pratim kako je on bio izgreban, ali sam koristio i fotke drugih aviona. On je u jednom momentu bio ovoliko ofucan, pre toga je bio manje, tako da nema tu mnogo cvrstih referenci. Ono sto sam primetio je da su redovno prefarbavali hinomaru, na skoro svim avionima, tako da njih necu dirati, mozda samo malo srebrnom olovkom na par mesta.
Evo slike koju ja imam, ako imas neku drugu sibni mi je.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"