Messerschmitt 109A (Avis 1/72)

Previous topic - Next topic

Lanmi

Ovo je inace bilo namenjeno za kampanju gradjanskog rata u Spaniji da popravim odnos u vazduhu, ali vidite koliko sam brz.
Mali uvod na pocetku:

Hamburg, 31.jula 1936: nemacki turoperator u povoju je na palubu broda Usaramo ukrcao prvu grupu od 86 nemackih turista za nezaboravno letovanje u Spaniji. Na raspolaganju ce za vanpansionske aktivnosti imati 6 dvokrilaca Heinkel 51. Izmedju ostalih u grupi su bili Hannes Trautloft, Gunter Luzov, Max Ibel i Volfgang Falk. Posle nekoliko frustrirajucih meseci u kojima su ih prasili zdepasti Polikarpovi a Tupoljevi SB-2 im sa lakocom bezali, doneta je odluka da se na megdan posalju najnoviji lovci kako bi ih ispitali u borbenim uslovima. Posle nekoliko odlaganja, kvarova i nesreca u decembru, ipak se mogao videti veliki potencijal kod tog novog lovca. U pitanju su bili prototipovi V3, V4 i V6 koji su dobili oznaku tipa na trupu broj 6. Glavna nedoumica oko prvih 16 serijskih Bf109 poslatih u Spaniju tek sledi. Dugo se u literaturi navodilo da su to bili Bf 109 serije B-1, ali u poslednje vreme na osnovu nekih dokumenata proizilaze sledeci zakljucci:
BF 109A nije imao top koji je prolazio kroz motor i glavcinu elise i to je kljucna razlika izmedju ove dve verzije
Po fabrickim podacima napravljeno je 20 Bf109A (po drugom izvoru 22)
Filter za ulje kod ove verzije je bio neposredno iza leve noge stajnog trapa dok je kod B varijati pomeren ka spolja kako bi se smanjila turbulencija.
Cela ova polemika je inace iz odlicne knjige Lynn Ritger-a, ja sam je malo prepricao:


Bilo kako bilo ukrstilo se nekoliko elemenata: Darkova kampanja, maketa u M hobby (k'o da ga je sudbina nanela  ;) ) i naravno nepresusna inspiracija za gomilu maketara Bf109 i to jos u boji metala:

U pitanju je jedan od prvih aviona A serije koji je stigao u Spaniju. 6-7 je leteo Norbert Flegel (4 pobede), iako je zapisano da su na njemu leteli i Rolf Pingel (6 pob.) i cuveni Verner Molders (14 u Spaniji, inace prvi koji je presao 100 kasnije). Ovaj avion je otpisan u septembru 1937 nakon prinudnog sletanja.
Maketa.... eh, nije bas A model ali tu je. Klasican short run, sve je debelo, sastavnica polu upotrebljiva, pasuju delovi k'o kod Yuga. To je najkrace sto mogu da kazem. Unutrasnjost je zadovoljavajuca, ali videvsi druge probleme odustao sam od otvaranja poklopca kabine:

Kada se sve ovo zamalterise, ostaje utisak da nije bas sve nacentrirano kako treba, odnosno da je cela maketa malo vrljava, kao da krila nisu bas pod pravim uglom, ne znam bas da objasnim jer u sklapanju sam sve merio, dosmirglavao, a posle kada su se lepak i git osusili ode jedno krilo gore, ne vidi se mnogo ali... znam da jeste.

Posto je vec dovoljno vremena proteklo od kada sam poceo da ga sastavljam, odlucih se ja da ga zavrsavam pa kud puklo da puklo
Prvo sam ga presao surfacerom 1200:

Zatim sam ofarbao povrsine koje treba u belo i zeljene u crnu matt:

a onda sve to maskirao tamiya trakom,

kako bih ostatak pukao Alclad gloss crni prajmerom:

Ideja je da se dobije neujednacen finish po razlicitim panelima kada budem isprskao Alclad.
Napravio sam mesavinu Alclad airframe aluminiuma u koji sam kanuo 3 kapi gunze rlm02 kako bih dobio efekat metala koji je blago bio premazam tankim zastitnim slojem. 





Jedan fakat sam namerno zanemario, a to je sto su ovi avioni imali potpuno zagitovane spojeve. Na slikama se apsolutno ne vidi niti jedan spoj panela,ali ipak sam ih zbog estetskog efekta ostavio.



Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Zoki969

Dobro, bas dobro !!!
+ pohvala sa moje strane za "estetski" pristup !!!
Teraj dalje, pa da ga sto pre vidimo skroz gotovog !!!
A za sada ... Bravo  :) ;) :D ;D

Sandman

znachi tako izgleda taj tvoj krompiric...  :D dobro si se bogme izborio sa krilima!

zanimljivo ispade na kraju ova kombinacija sa gloss i matt crnom ispod alclada  ;)

Kerber

Aha, ipak raduckas...nema zezanja brale.  ;)

Bice dobar na kraju. Za sada izgleda kako treba, a kad si dovde stigao, zavrsices ga u svom poznatom maniru, ne sekiram se.

Napred !

Bojan Ue

Bas je lep ovaj Messer, bas lepo farbanje , samo napred  :bravo

Profa

Mnogo mi se sviđa, Lanmi... i tvoj rad i prateća priča - o maketi :headbang
Dobra ti fora ovo sa različitim podlogama, baš ima šmek - a deluje mi i jednostavnije od naknadnog maskiranja i prebojavanja pojedinih panela drugom nijansom...
Bogu fala što sam Lala! :)

Dada

Majstor opet na visini zadatka :D Ne vidja se "Alfred" cesto po forumima, bravo za temu! Toniranje je prva liga, yeah! ;)

Boki

Zaista majstorski, nema šta. Super izgleda. :super

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

drakii

Niemand zu spaet, ali da ge ne obezpodrezujem, komplikakatorska varijacija tupljenja, A je trebalo da ima britanske motore..., ali je ovo ipak A,  vech je neko naveo razlike Bvarijante, nisam imao u rukama ovu maketu, sto bi ranije bilo nemoguche, ali mi par njihovih maketa govori da ima stofa, samo treba sashiti, zato napred, pozdrav    :cry

djnik

Bravo Lanmi, samo napred. Izgleda odlicno za sada.