Revell BF-109 G10 1/48

Previous topic - Next topic

misa

Evo jednog aviončića kojeg pravim da bih uvežbao nemačku kamuflažu.






Nervira me overspray, ali sam u međuvremenu naučio da ga kontrolišem. Izgleda da imak mora da se vežba  :)
Inače 76 je gunze, 81,82 i 02 su vallejo. Vallejo je jedno veliko razočaranje za mene.

Pozdrav,
Miša

Kerber

Hm, ne znam koju semu radis, nije lose, mada mislim da je na repu malo previse overspreja, ali, da se srediti.
Takodje mi je sama shema sa 81/82 ili 83 cudna za njih, jer su to ipak preradjivani modeli G-6 i G-14, pa...Ali, sa Swabovima se nikad ne zna, zato kazem, da ne znam tacno koju shemu radis, tj koji tacno avion.
Izgleda mi da je ovo prepak Hasegawe, jer sam vidjao da joj kritijuju (na Hyperscale) ovaj podtrupni nosac rezervoara, jer je na sredini, a treba da se mrsne na levo - excentrican je. Sad isto zavisi i od podvarijante, dal' je sa 30mm topom u nosu ili jos po nesto, pa da li treba da mu se dodaju otvori za caure tu kod tog pilona...
Sve u svemu, lepa tema , samo napred !

Profa

Što se kamuflaže tiče, sve je moguće, pa i ova...
Čudi me da imaš problema sa Vallejo bojama, svi koje poznajem su jako zadovoljni njima. Da nisi uzeo ModelColor umesto ModelAir? Tip Color je predviđen za četkicu, a Air za brush... :-\
Ja bojim četkicama, i oduševljen sam ModelColor bojama :D
Bogu fala što sam Lala! :)

misa

@Kerber: U pitanju je šema iz sastavnice za avion iz JG27 iz 1945. god. Boje su 81/82/76 sa 81,82,02 tufnama. Avion nije Hasegawa nego Monogramov prastari kalup iz 1982. ETC nosač je sastavni deo krila, i potrebno je dosta hirurgije da se premesti na korektnu lokaciju. A na ovoj maketi ima i previše kandidata za hirurgiju. Meni je bila želja da odradim jedan avion "out of the box", bez mnogo zamajavanja - ovo sigurno neće biti takmičarski model.

@Profa: Koristim Model Air. Nisam zadovoljan jer bojama treba nekoliko dana da se "ispeku" (ako neko nađe tačniji prevod za "to cure" neka mi se javi). Dok se to ne desi strašno su osetljive na dodir, maskiranje itd. Dešavalo mi se da nijanse nikada ne legnu, ali to može biti loš primerak.
Drugi problem je slaba mogućnost pokrivanja kombonovana sa brzim sušenjem.Potrebno je puno puno slojeva da bi se dobila željena pokrivenost preshadinga, a pri tome je potrebno imati vrlo preciznu ruku. Ukoliko se malo zabrlja, greška se zbog prebrzog sušenja teško popravlja. Obrati pažnju na zelenu boju iza kabine, i videćeš neravnomernu pokrivenost. Veruj mi da tu ima i po desetak slojeva dobro razređene boje.
Sve ovo se odnosi na boju razređenu alkoholom 70%. Ovih problema nema kada se razredi destilovanom vodom, ali onda ne može da se radi sa malim pritiscima slobodnom rukom.
Treći problem je čišćenje. Osim njihove tečnosti (Vallejo AB Cleaner), ništa ne može lepo da očisti AB. Usmrdim ceo stan sa 10ml nitro razređivača svaki put kada menjam boju...

schwab

#4
Lepo izgleda, odlicno!
koju prskalicu koristis?
Nemam iskustva sa Valejo-om , imam neke lakove koje jos nisam probao.
Ja kad imam overspej prodjem svetlijom bojom izmedju tufni (76 u ovom slucaju), pa opet tamnom....

Lanmi

Sa Valejom model air nisam imao problema. Kupio sam i njihov razredjivac, koji ne cini boju manje gustom, tako da uvek dodam malo Ajaksa za staklo i tako prskam. Tim ajaksom i cistim airbrush. Nisam nitro koristio za ciscenje brusha. Naravno dobro je uvek naneti neki prajmer na plastiku pre prskanja, tako da sam vrlo brzo mogao da ih maskiram.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

misa

@schwab: Koristim H&S Evolution 0,2mm komplet. Sa gunze bojama nemam problema - nema overspraya, ali sa Model Air imam gomilu problema.

@lanmi: nisam probao da razređujem boju ajaksom, probaću sada za vikend. Ali ne verujem da će to rešiti problem translucentnosti boje...

misa

Maketica se lagano privodi kraju. Kamuflaža je završena. Ostaje još par sitnica da se ofarba, i ide u pronto. Ako sam nešto zaboravio, molim vas da komentarišete.




Pozdrav,
Miša  :)

milten

#8
Avandzujes Avandzujes ;D
Bravo...
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

Kerber

Ok za sada. Lepo mu je legla kamuflaza, a i tufne. Dalje znas kako ide.
Lep je ovaj Revellov Me109G-10, mada ga mnogi ne vole zbog malo detalja po kabini, ali, lici na G-10 i vidjao sam savrseno uradjene makete ovog tipa i proizvodjaca. Mora da smo postali malo razmazeni Tamigawama i ostalim Hogh-tech produktima.
Samo napred, zavrsavaj ove zapocinjaljke dok jos imas vremena ! ;)
Posle...imaces drugu zanimaciju. ;)
Pozz !

misa

Dekali su legli bez problema. Svastike su Propagateam, ostalo je Revell. Sledi weathering i finalno sastavljanje.


Pozdrav,

Miša  :)

Zoki969