MiG-3 ICM 1/48

Previous topic - Next topic

zamorano

Ah, konačno se kreće...

Ovo je valjda sistem za hlađenje:



Ne pasuje baš najbolje, mora da se isturpija da bi leglo, ali nije strašno pošto se ne vidi mnogo. Mislim da ću malo i da gitujem te spojeve koji su vidljivi spolja (kako? Nemam pojma).

Izduvnike ću da probam da lepim nakon što je ceo trup ofarban, ali pre weatheringa. Ideja je da ostavim panel sa donje strane nezalepljen (tj. zalepljen tako da može da se lako odvoji), ofarbam sve, onda skinem panel i iznutra namontiram izduvnike. Mislim da će biti mnogo lakše za farbanje - a možda taj sistem bude koristan i za montažu propelera, videćemo.



Izduvnike sam, naravno, izbušio... Malo burgija 0,7 pa 0,8 pa onda 1mm... Na 1mm je već knap, treba biti pažljiv da se ne razvali ali se plastika baš dobro stanji. Takođe sam izbušio taj štitnik (ili šta je već) za izduvnike sa prednje strane: ICM je to nešto da li loše napravio ili je namerno hteo da bude polu-zatvoreno, ali ono što sam ja video (a priznajem da sam imao samo dve prave fotke) izgleda ovako.

Elerone sam montirao sa otklonom (ko bi im odoleo). Da bi levi mogao da se podigne, napravio sam malo dublji kanal u krilu. Za desni nije bilo potrebno pošto leži solidno i bez toga.



Između ta dva dela elerona vidi se na pravom avionu mehanizam koji ih pokreće, to ću da probam da simuliram nekako. Cilj mi je, u stvari, da dobijem nešto što će da liči na taj upadljivi zavrtanj na njemu - jeste stvar već užasno sitna i u 1/48, tako da je dovoljno da samo podseća.



Pretkrilca su data sa nekim čudnim, (meni bar) prevelikim nosačima... Ni na jednoj fotografiji nisam video da su toliko izražena (verovatno zato što su sve mašine na fotografijama parkirane). Tako da sam ih otfikario i zalepio stvar direktno. I dalje je izraženije nego u stvarnosti, ali ovako izgleda zanimljivije nego da se ne vidi uopšte.



Poklopac motora sam istanjio sa donje strane. Jedan razlog je zato što su ti delovi odliveni sa nekakvim oblim ivicama, tako da kada se uklope dobije se kanal između koji je prevelik. Treba ih isturpijati da ivice budu pravougaone. Zatim sam ih isturpijao da budu što tanje i malo iskrivio, da se ne uklope baš najbolje. Video sam na nekim slikama da poklopac baš ne naleže idealno kada se zaklopi. Sad, moraću da dodam nešto iznutra da ne ostane baš rupa...

Rep je zalepljen da bi se dobila "tačka oslonca" -



- i onda sam probao da uklavirim sve ove ostale "plivajuće" delove uz pomoć lepljive trake.

Kabina treba da se gurne malo napred, to može tako što se isturpija taj stepenik koji je uklapa u trup:



U stvari, pravo rešenje će da bude da providne delove montiram od zadnjeg ka prednjem: zadnji deo je najteži pošto treba da se uklopi u liniju trupa. Za prednji će da bude lako pošto je odliven sa delom trupa i može da se turpija i budži do mile volje.



Spoj krila i trupa je sa gornje strane solidan, mada je dole na nosu mala gužva... Tu će isto da se turpija! Sa zadnje strane je ok. Treba voditi računa kada se lepi ta oplata između krila i trupa. Pošto sa zadnje strane ne leže baš najbolje (uvlači se ka unutrašnjosti trupa), treba je razmaknuti nečim:



Kada dokažem da sve ovo pasuje kako valja jedno na drugo, lepim polutke trupa i "sadržaj" kabine istovremeno - a da, treba da umetnem i deo sa radijom nazad... Ima tu još posla. Krenuo sam i sa operacijom poliranja providnih delova, i moram priznati da dobro ide (savršena stvar da ubijete nervozu dok čekate onog Andresa Iniestu da da gol u devedesetom minutu ;D). Više o tome - i slike - sledeći put.

Pozdrav!

menestenasli

Uh, ta maketa ko da ima hiljadu delova!! Kao da su svaki panel dali odvojeno  :D
Super je!

Warhawk

#17
To je zato što hoće da iz jednog kalupa izvuku što više varijanti...

Zeznute su makete sa istoka, al umeju lepo da ispadnu...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

matilda

lep to tebi idew, nema sta. moram naci nekako taj  avion, kakav je u poredjenju sa trumpeterovom  maketom u istoj razmeri?

menestenasli

probaj da nadjes (ako nemas) mushroom model magazine special- yellow series 6121 - Mig1-mig3. Super je knjiga

zamorano

Kao što je najavljeno onomad, providni delovi:

Providni delovi su u mom slučaju imali nekakve kvržice po površini - nije toliko strašno kao što izgleda na slici, ali jeste malo ružno:



S obzirom da su u pitanju relativno krupne neravnine, nije dovoljno glačanje već treba i malčice da se šmirgla. Uzeo sam vodenu šmirglu 1200, to je najfinije što sam imao. Posle šmirgle, stvar izgleda ovako:



Ovo jeste čak strašnije nego što izgleda na slici ;D

Ovog puta sam hteo da sistematizujem proceduru, probao različite varijante (pasta za poliranje automobila, pasta za zube, tvrde i meke gumice za brisanje...) ali zaključak je da ne postoji magična formula. Šta god da uzmete (osim možda nekih specijalizovanih maketarskih sredstava, baš njih nisam probao), procedura je verovatno slična. Suština je da se radi u više prolaza: u prvom prolazu (šmirgla) se eliminišu krupne neravnine ali naprave malo manje. Onda se ide korak po korak u sa sve finijim i finijim sredstvima da na  kraju ostanu što sitnija oštećenja. U idealnom slučaju, ako imamo dovoljno dobro sredstvo za poliranje, možemo u poslednjem koraku da dobijemo oštećenja koja su nevidljiva golim okom. Međutim to i nije neophodno jer poslednji korak lako preskačemo tako što deo umočimo u Pronto, on zapuši i poravna te rupe koje su ostale na kraju.

Treba paziti da se radi što ravnomernije, u kružnim ili bar nepravilnim potezima, kako bi se to u sledećem koraku lakše prešlo na finije stvari. Ako vučete uvek iste poteze, rizik je da se stvore (i sa svakim potezom pojačaju) brazde čije skidanje je posle dodatni posao. Interesantno je da od dosta faktora zavisi koliko fino će biti poliranje: na primer, suva pasta za zube je mnogo abrazivnija od mokre. Takođe, jačim pritiskanjem se uklanjaju grublji "komadi" plastike, tako da je to zgodno na početku a na kraju treba sve manje pritiskati. Ja sam išao otprilike u tri koraka: šmirgla, suva pasta za zube + jako pa sve slabije pritiskanje, vlažna pasta za zube (ne sa vodom već direkt iz tube). Mislim da nije dobro koristiti četkicu za zube jer četkica ne pritiska ravnomerno već koncentriše pritisak u vrhovima vlakana i onda pravi brazde. Ja sam uzeo parče relativno fine krpe (maramica) - a možda nije loše u zadnjoj fazi koristiti neku ekstra, možda sa mikro-vlaknima ili tako nešto.



Primetite da se dosta lako dobija lep odsjaj na površini iako ona nije skroz providna... Čini mi se da je to dovoljno dobro: ako se površina lepo presijava, može da se pređe na Pronto - on dalje rešava sve sam. Samo ne treba zaboraviti da postoji i unutrašnja površina - obe moraju da se poliraju a ona je dosta nezgodnija.

Na žalost, ICM je omanuo i po pitanju materijala od kojeg su delovi liveni, tu i tamo unutar plastike ima nečistoća koje ne znam kako bi mogle da se eliminišu (osim da napravim rupu od metka u staklu ;)). Takođe, desi se i da ostane poneki balončić vazduha.

Mislim da je za deo na slikama bilo dovoljno između dvadeset minuta i pola sata laganog "masiranja". Uz tri providna dela taman može da se odgleda neka utakmica ili film na tv-u - umesto da grickate semenke (ili nokte), uzmete pa polirate. Mislim da nema straha da deo ovako može baš da se uništi - a ako je odlivak osrednjeg kvaliteta kao što je ovaj bio, onda sigurno neće biti gori.

Mana Pronta je što ima u sebi nekakve sitne čestice (možda od osušenog laka?) koje na providnim delovima izgledaju katastrofalno ružno. Zato nije loše Pronto procediti, a u svakom slučaju posle umakanja treba uzeti četkicu pa lagano mazati dok se ne odstrane čestice. Bitno je da tom prilikom ne dopustite laku da se osuši, jer ćete u suprotnom efektivno nanositi više slojeva laka četkicom, što neće dovesti do ravnomernog finiša. Naravno, ako se omane sa Prontom, sada već znamo lek - pasta za zube i krpa pa struži. Ja sam srednji providni deo radio triput :).



Na kraju stvar nije ni izdaleka savršena, ali je prilično bolje nego što je bilo. Naravno, ovde je to dosta uveličano, u prirodi deo izgleda sasvim dobro - što će se videti kad ga montiram. Fora je što posle montaže dela, unutrašnjost kabine dođe odmah iza "stakla", tako da se zbog njega ne primećuje kvalitet providnog dela.



Toliko o kabini - da pređemo sad na konkretne stvari.

Spoj krila i trupa sa zadnje strane nije se najbolje uklopio: ja sam sklop krila širio, te delove koji čine gornju oplatu sam nameštao da se uklope sa donjim delom iako su sami po sebi hteli da se "uvuku" u trup. Toliko koliko sam ih raširio su i štrčali:



Znači, ipak ih treba pustiti da idu tako kako hoće pa onda obraditi ostatak da se uklopi. (Inače, primetite da nema skoro nikakvih rupa na spoju, dosta dobro je ispao).

Montirani poklopci motora: tu sam malo preterao sa onim prorezom koji sam hteo da se vidi između dva dela (kao da poklopac ne naleže najbolje), pa sam gitovao sa unutrašnje strane da ne ostane baš rupa. Na ovoj slici se dobro vidi kako su ivice tih delova zaobljene, a to je nakon što sam ih ravnao turpijom - bilo je još gore.



Ispod i iznad otvora hladnjaka postoje mali zakrilci, to je u plastici urađeno manje-više korektno, ali mislim da ću da ih zamenim limom i to pivskim :)... Samo da iskopam negde sliku odozgo da vidim koji im je bio pravi oblik (ako neko ima, bio bih mu zahvalan...)

Evo kako izgleda kabina sad kada je konačno legla na svoje mesto:



To je to. Trenutno malo eksperimentišem da dobijem neravne površine tih metalnih delova oko motora, ne smem ništa da okačim dok ne dokažem da nisam napravio glupost :).

Sandman

odlichno ti idu radovi.... kokpit deluje bash fino posle onih dorada na kopchama za kaisheve...

shto se tiche staklica, ja za te loshije odlivke krecem chak i sa 600 ili 800 vodenom shmirglom, pa onda idu gradacije 1000, 1200, 1500, da bih finalna tri koraka odradio sa Gunze "Mr. Krpom" - reshetkasta "krpa" u 3 gradacije - 1000, 2000 i 3000... nakon chega kao finalni korak ide poliranje sa Gunze Polishing Compundom... nakon ovog poliranje ne idem potapanje u Future/Pronto jer su delovi uglachani i ne primaju ovu tehcnost na sebe kako treba i nisam nikako uspeo da dobijem zadovoljavajuci efekat.. samo poliranje je po meni, posle ovoliko faza shmirglanja uglavnom sasvim dovoljno!

a shto se tiche odlivaka, nekada s delovi iznutra napunjeni mehuricima vazduha usled brizganja plastike, ali i loshe odliveni u smislu da imaju "kvrgice" iznutra... tu obichno ne pomaze mnogo ni poliranje....

inache, nije zgorega imati pri ruci i neku alatku kao shto je Dremel mashina sa diskom i pastom za poliranje - za ravne delove (npr. vetrobransko staklo kod vozila) daje mnogo bolje rezultate nego ruchno poliranje!

no, u svakom sluchaju jako si lepo i slikovito opisao svoje iskustvo.. samo nastavi sa ovim "korak po korak" prikazima svojih radova - milina ih je gledati! ;)

srecno u daljem radu... :)

zamorano

Posle male pauze (nije se zabušavalo, dapače), novi nastavak serijala. Najavio sam prošli put brljanje po pitanju olupanih površina, pa evo...

Metalne površine na avionima obično nemaju potpuno pravilan i gladak oblik već su blago neravne. To je posebno vidljivo na aparatima sa metalik finišom, pogotovo onim uglačanim (dobar primer je P-51 Mustang). MiG-3 ima nešto slično na nosu a donekle i na trupu (krila su većim delom drvena): sad, diskutabilno koliko na maketi to treba da bude vidljivo, ali čini mi se da malčice neravna površina deluje prirodnije nego skroz glatka.

Kako to izvesti? Svako ko je makete farbao četkicom zna da ako ne razredi boju kako treba i pokuša jednim slojem da otalja posao, dobiće grbe i neravnine :). U ovom slučaju, taj problem bi mogao da se okrene u našu korist...



Boja je ovde namerno tapkana bez razređivanja da se dobiju džombe. Namerno sam preterao pa posle dozirao efekat finom šmirglom. Prethodno sam eksperimentisao praveći rupe i udubljenja turpijom (vidi se na krilima oranica tamo gde sam previše pritisnuo) tako da je mašina ispala mnogo više olupana nego što sam hteo, ali uz malo odmerenosti sledeći put može da se dobije interesantan efekat.

Posle jednog prelaza erbrašem da se bolje vidi rezultat, to izgleda ovako:



(Za ovaj poklopac koji je za broj veći od ostatka trupa nisam ja kriv, tako su ga napravili ICM-ovci... Probao sam malo da ga šmirglam ali onda odoše ti "fini" zakivci sa strane. A velika ulubljenja su od turpije... Tu sam se plašio da se neće videti pa otišao u drugu krajnost).

Inače, ovi beli MiG-ovi sa crvenom strelom i sloganom ("Za rodinu", "Za Staljina", "Za partiju boljševikov") su tako dobro dokumentovani na fotografijama zato što su kao potpuno novi poređani i slikani za propagandni materijal. Pitanje je šta se dalje dešavalo sa njima, negde sam video da je ovaj moj ("Za partiju boljševikov") kasnije prefarban u zeleno a da je slogan ostao isti. Ono što hoću da kažem je da nisam siguran da li se mašina ikad našla u ovako olupanom stanju. Još ću da pogledam slike sličnih aviona pa da razmislim da li da je pravim ofucanu ili relativno novu, ali s obzirom da sam joj već napravio fizička oštećenja, "brand new" varijanta definitivno otpada.

E, i konačno je došla na red montaža poklopca kabine. Daće bog da je zapečatimo pa da se latimo erbraša (kamo sreće).

Prvo montiran nišan:



Zatim lepljeno kombinacijom Contacta Liquid Special lepka i Humbrol 128 boje, sa ciljem da se lepak malo zakamuflira, tj. da ne bude baš providan i sjajan nego da se utopi u boju okvira. Lepio sam prvo zadnji deo kako bi se on što bolje uklopio u konturu trupa. Zatim je išao srednji pa prvi ako stane... Naravno da nije - da sam krenuo od njega imao bih muke da uklopim zadnji deo:



Prednji deo ima gde da se turpija tako da tu nema mnogo brige.

Kako sam odmah posle toga krenuo da maskiram kabinu - po sistemu "zalepi maskirnu traku pa seci po ivicama", zaleteo sam se i zarezao na pogrešnom mestu:



U stvari, na tom mestu je ram malo nedefinisan zbog prethodnog šmirglanja i poliranja, tako da sam rezao nasumice. Pronto je tu malčice pomogao, posle par "wash-eva" u tu novonastalu liniju panela, ožiljak više nije toliko upadljiv:



Neću više da gubim vreme oko toga (nema šanse da ponovo poliram kabinu... mada mi jeste padalo na pamet), mislim da neće biti toliko upadljivo kada se iscrtaju ramovi. Uostalom, slikaću ga iz lepšeg profila (jeste... samo zarezao je majstor i sa druge strane, srećom tamo je išao uz ram).

Razni detalji:



Seckao sam elerone i nameravao da unutra ubacim nešto što liči na hidrauliku koja ih pokreće. Evo, to je to nešto :). Možda ću da dodam još neki deo, ali tu baš i nema mnogo mesta i neće se mnogo videti. Mislim da je sasvim dovoljno da stoji ovako i glumi pravu stvar.

Zakrilci sa bočnih strana oko hladnjaka zamenjeni malo lepšim delovima od "ecovanog" pivskog lima (ecovanog zato što je savijan specijalnom alatkom za ecovanje - koja zahteva ruke sa po sedam prstiju da bi se njome operisalo):



I na repu sam malo simulirao upravljačke mehanizme. Ovde sam izbušio malo prevelike rupe, popuniću ih posle bojom ili Mr. Surfacerom da baš ne zjape toliko.



Inače, i horizontalni stabilizatori imaju prevelika rebra, i to je sređeno turpijom.



Donji hladnjak bi trebalo da ima nekakvu teksturu, nešto što liči na rešetku... Hm, a kako bi bilo da mi to namažemo tečnim lepkom pa utisnemo recimo teksturu turpije? Bolje nego ništa, u svakom slučaju.



(i još jedan savet, kad smo već tu: kako skinuti svu prljavštinu i rđu sa turpije? Namažete parče plastike tečnim lepkom i samo utisnete turpiju u njega :)).

Propeler se montira na osovinu koja je data kao deo motora. Pošto nisam ugradio motor, treba mi zamena. Ispostavilo se da određeni delovi rama imaju idealan prečnik:



Po rešenju tog problema, nije se gubilo vreme već su ofarbani delovi propelera koji se - neće ni videti. Hm, moram da smislim kako to čudo da ofarbam, krakovi propelera su crni a spiner je crveno-beli. Biće muke kod maskiranja.

Toliko zasada - za sledeći put imam par interesantnih eksperimenata, već je sve urađeno samo mi je ponestala inspiracija za pisanje.

Pozdrav!

PELE

Odlicno za sada, samo tako nastavi!!!  :o

Svaka ti cast na strpljenju, treba sklopiti ICM... ;D


Pozz

Warhawk

Napravih stamparsku greshku u prethodnom postu...  :headbang

Na pretposlednjoj slici vidim mali sink mark na poledjini propelera. To bi trebalo popuniti...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

zamorano

Da, stvarno ima rupe na propeleru - svaka čast, ne bih obratio pažnju.

Ima ovde prilično posla, mada nije dosadno. Ipak, za sledeću maketu već odmeravam nešto što će posle dva šamara samo da se sklopi ;D.

milten

#26
Mislim da imam bas ovu maketu ...
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

zamorano

;D ;D ;D

Eh, ja to samo maštam... Ali evo je slika onog koga ću da šamaram ;D


medico

lepo to napreduje !
sto se tice hladnjaka fina mrezica radi posao odlicno ...ofarba se u crno sa sve pozadinom pa onda dry brush-uje srebrnom ili slicnom bojom izgleda sjajno

zamorano

Šta ćemo dalje? Providni delovi na krilima. ICM je dao ovo -



(nije se baš usrećio) - a ja rešio da napravim ostale. "Žmigavci" na krajevima krila su dati kao dve urezane linije, nedovoljno dobro. Taj deo je isečen - e da, ali kako napraviti zamenu?



Jedna varijanta je da uzmem parče providnog rama i turpijam ga dok ne legne savršeno... Probao, i s razlogom ne kačim slike :). Može bolje, po sledećem receptu:



Uz pomoć sveće zatopiti parče providnog okvira - isto kao da će da se razvlači, ali se umesto toga savije u odgovarajući položaj i onda pritisne na mesto gde treba da se uklopi. Ovo sam, u stvari, radio iz više puta: malo ugrejem plastiku pa je savijem i gledam da li će da legne. Pa je grejem opet dok ne pogodim otprilike oblik. E onda to još malo zatopim i pritisnem da je utisnem u rupu. Možda može i sve odjednom, ali mislim da onda plastika mora baš da se istopi, ne znam da li tako može da se kontroliše.

(Napomena: krilo se nije ni za milimetar oštetilo - ovo što se vidi po ivicama rupe je u stvari siva boja kojom sam farbao unutrašnjost rupe da ne bi ostala bela).

Fenomenalna stvar je što providni deo tačno dobije oblik prema ležištu, znači kada se ohladi možete tačno da ga pozicionirate na svoje mesto i prosto "klikne" kad se uklopi u njega.



Naravno, pre nego što se zalepi valja mu odseći poneki višak jer ostatak će da se turpija pa šmirgla pa polira:



Na kraju se sve zalije Prontom, kao što je i red.



Vrlo sam zadovoljan kako je ispalo... Videću još kako ću da ga maskiram, sada se savršeno utopio u krilo: mogao sam čak i veću rupu da napravim pa da jednostavno ofarbam ono što je višak. Imam i providne boje, to ću verovatno na samom kraju (ne znam da li može da se maskira preko njih, neću da rizikujem).

Idemo dalje: kad sam radio Jak-130 obećao sam da ću da probam novu foru za "bušenje" guma. Tamo sam to radio tako što ugrejem skalpel na sveći i pritisnem gumu. Ali skalpel ugreje tanak sloj plastike i samo njega deformiše, tako da guma ne izgleda skroz prirodno (baš izgleda kao da se probušila - ali neravnomerno :)). Treba nam nešto što će da omekša malo šire parče. Na primer ovako nešto:



(ne brinite, boje u kanticama su suve... Nisam našao nijedan stabilniji podmetač). Dakle: poklopac od tegle ili nekog sokića, montiran iznad upaljene sveće. U njemu vrlo malo vode (ignorišite ovo što je na slici, tu je ima previše), dovoljno je da bude samo barica na sredini. Pritisnete (ne mora preterano jako) i čekate određeno vreme - ide dovoljno sporo, tako da proces može da se kontroliše. Ja sam točak probao da držim tačno na mestu gde odozdo bije plamen, inače bude još sporije.

Par stvari na koje treba obratiti pažnju: prvo, najbolje je raditi u jednom potezu (dakle, krenete i ne prekidate dok ne dobijete konačni oblik), ali ako i hoćete da prekinete ne činite to dok se točak ne ulegne dovoljno da možete u nastavku da ga vratite u isti položaj - tj. dok taj zaravnati deo ne bude dovoljno definisan da točak maltene sam stoji na njemu. To je malo nezgodno zaključiti jer se od vode ne vidi baš najbolje, ali mislim da je u pitanju pola minuta - minut vremena (zavisi, naravno, od jačine plamena, odstojanja i slično). Ja sam na točkovima udarao crtice da bih mogao da ih orijentišem, ali to ne pomaže baš toliko. Ako uradite do pola pa nastavite sa drugačijim položajem točka, donja površina neće biti ravna i točak neće potpuno leći na podlogu.



Sad kad pogledam sliku, možda je ipak mogla voda da bude malo dublja, da taj deformisani deo bude još širi (tj. viši). Sledeći put.

Druga stvar: pazite da točak držite vertikalno (odnosno pod onim uglom pod kojim će biti montiran na maketu), i to je malo teže popraviti ako promašite. I treće: imajte u vidu da voda isparava! Pre nego što pritisnete točak na poklopac, proverite da li je ima :). Ako tu omanete, dobićete upravo efekat koji sam hteo da izbegnem - i uspeo polovično (v. točak levo):



Šta je sledeće? Imam još desni žmigavac da sredim, a paralelno sa time nastavljam rad na točkovima, maskiram kabinu... Neću više da dodajem detalja, možda eventualno sajlu za kočnicu na točkovima. I onda prelazim konačno u režim krečenja. Tu ću takođe malo da se igram, kad ide teram dok može.