Heller 1/72, Messerschmitt Me 262 B1a/U1

Previous topic - Next topic

Bojan Ue

Evo jos jedne stare Heller makete, u pitanju je nocni lovac, pa ako se neko bude susreo sa njom da zna sta da ocekuje. Slika kutije



Delovi su dati na nekoliko ramova u sivoj plastici, koja je dobra i koja nema mnogo flasha, paneli su radjeni u pozitivu, kokpit nije puno izdetaljisan ali nece ni doci puno do izrazaja jer je staklarija u jednom delu i predvidja zatvoren poklopac kabine, osim ako se ne preduzmu hirurski rezovi. Poklopac kabine je lepo izliven.



Data je vrlo jednostavna sastavnica



Evo i kamuflazne seme



I dekali



Mislim da je maketa dobra osnova, moze dosta da se doradi i nadam se da se lepo sklapa. Ako me oci ne varaju video sam na netu da i Revell radi na ovoj varijanti, pa eto i te druge mogucnosti. Pozdrav

airbamby

Sad je vec proradila nostalgija u meni... 0:) 0:) 0:)
Ta maketa je bila jedna od prvih koju sam kupio u Marulicevoj... ::)
Ko je bude radio neka ne zaboravi da doobrano optereti nosni deo  ;)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

medico

budi siguran da se ok uklapa ! taj stari heller je uglavnom Ok . Decali su tropa .... maketu je ranih 90tih pakovao i Smer sa propagteam decalima , pogledacu mislim da imam jedan set viska ako te zanima javi na PM

drakii

#3
Gdine Mediko, ja oboleo od 262, treba mi dopunska terapija, sta imas od 262 ojki ili dodatnih stvari?Da pitam G Bojana Ue, gde mu je recenzija?! Ukratko, pomenuta maketa je na granici podnoshljivog, trup je malo nizi po uzduznoj osi, vishe je ovalan odozdo prema repu nego sto treba. Krila imaju useke kod izlaznih ivica a kod komandi koji ne postoje na pravom, nos je shiljatiji nego sto treba, staklich dvosede kabine je neshto uzi nego sto trba, stajni trap je ubog, horizontalci su netachni, uzisu prema krajevima a i uglovi su diskutabilni. To sto je u pozitivu  i da zanemarimo, iako nije tachna panelizacija a i gondole motora su aerodinamichnije nego sto treba, imaju cetvrtku ispod gondole motora, kapa agregata za pokretanje turbine nije dobra, kao ni konus izduvnika, kadica kabine ne valja,kao ni tochkovi, koji sam deo ispustio osim antena....Ja sam se nekada davno bavio njome i to u vishe navrata i dovodio u red donekle, a odnekle se ustvari ne isplati. Smer je dao i jednosedu verziju, trup je UR, a Hellerov je odlichan , jedan plus, ustvari moze i dva minus. Narode Revell je pre neshto vishe od deset godina izbacio tu varijantu, ove godine rimejk, a i Hasegawa, nechu da pominjem i vintage Jo Han-ovog. Airmodell radi vrlo dobre trupove u vakuumu i za B 1 i za B 2 ,  inache ima i vishe firmi koji rade rezinske ili poliuretanske dodatke ili prepravke i popravke za njega, Verlinden, CMK  i drugi, u kutiji su oznake za 262.Od cele makete najlepsha je kutija.Pozdrav i ne zameri, dirnuo si me u najslabiju maketarsku tacku!

drakii

Revell je dvosedi 262 izbacio josh sredinom devedesetih godina, pakovao ga i liferovao dosta dugo, pa ga nije bilo dve-tri_chetiri godine i eto ga oprt, jako je dobar, ustvari najbolja maketishka na trzishtu, pogotovo kao dvosedalac, ja ih skrljao blizu trideset dvosedelaca u konverzije, staklich im je mnogo bolji nego kod jednoseda, ali da budem cepidlaka vidno je uzi gledano odozgo iza drugog chlana posade, ima vakum kabina, ali traze doradu podnozja poklopca kabine , narochito pri kraju, ali je izvodivo relativno lako, ima i par sitnica koje treba doraditi, inache se prilichno dobro uklapa, trebache i malo kitovanja, ali malo, dopada panelizacija, naravno udubljena, a treba i malo smirglanja na izlaznim ivicama krila kod komandi, vidi se kao sloj neravnomerno naneshene boje ako se ne odradi, treba da se vodi rachuna oko pasovanja kutije nosnog tochka, malo struganja sa prednje strane do potrebne ovalnosti da bi lepo legla, mislim pomenuta kutija, a onda treba malo vishe paznje kod leplenja podnosnog dela trupa sa navedenom kutijom, takodje treba da se paci kod lepljenja krila i trupa, videchete zashto, inache mnogo dopada, ne samo avion nego i maketa, ima i krpljenja trupa ispod repa, istanjili steni jedne strane trupa, pa onda bushenje otvora u vrhu nosa za kameru......, ali moze da se uradi fantashtichno-maketashticno, pozdrav, ovo sam vech drobio ranije, ali da bude na blizem mestu   :mjetal   :pilot