SdKfz 251/.................................. Dragon 1/35 II DEO

Previous topic - Next topic

Momcha

Prva stvar koja mi je kao klincu prolazila kroz glavu a kada bi se pomenu WW2 ili treci rajh
je nemacki polugusenicar (SdKfz 251).Samo vozilo mami svojim dobrim dizajnom.
Karakteristicne kose ivice,mocni pogonski deo sa prednjim,na izgled masivnim tockovima.
SdKfz 251 je bila osovina svih nemacih jedinica.POcetak proizvodnje ovog vozila je 1939.
Prve varijante su bile A & B.Zbog svog komplikovanog sasiskog dizajna brzo se preslo na varijantu C.
Varijanta C kao I D su po izjavama tadasnjih konstruktora,bile malo uproscene,ali se I dalje nije izbegao
komplikovani sastav tela samog vozila (pretpostavljam da se to odnosilo kod ranijih varijanti na mnoga
bocna udubljenja samog vozila).1943 krece masovna proizvodnja Ausf D. verzije,koja je po mnogim slikama
I projektima imala najvise podvarijanti.Vozilo je u skladu sa ratnim uslovima pravljeno do samog kraja rata,a
I u mnogim knjigama  u zadnjim danima, bilo je glavni "stub" odbrane zajedno sa Stugovima.Ja cu vam u ovoj
recenziji  delom prikazati  modele Dragon firme u nekoliko varijanti.Na vama je ukoliko zelite neko od njih,posle ove recenzije da nabavite
Smiley.

251/7 Ausf D 3 in 1
Verzija vozila koju mozete raditi kao komandnu,ali bez "obruc" antene,klasicnu i sa topom 2.8cm sPzB 41 AT Gun


isti ramovi prate i ovu maketu.Dodatak je ram sa delovima od kog mozete da napravite "most" most za prelazenje manjih pesadiskih
rovova.NA vozilima ovog tipa bili su instalirani na gornjim bocnim stranama i pesadija ih je po potrebi postavljala preko prepreka(Sesta slika u nizu)

Bonus Ez track,figura vozaca,esceraj,veliki broj dekala,konopac za sajlu,kao i cetri figure iz seta "Sturmpionier kursk `43".
Bonus je i cirada za vremenske nepogode kao i set oruzja,granata i ostalih orudja koje mozete da vidite na slici.Moram da naglasim
da je ovj dodatni  set radjen od gume.Top je dat od plastike i fino je odradjen.


251/10 ili /7 Ausf C 3 in 1
Vozilo koje takodje mozete da radite u tri verzije,obicna pesadiska,sa topom od 3.7cm i sa pesadiskim mostom (kao i kod predhodne makete.
U stvari ovo je skoro ista verzija prethodne makete,ako izuzmemo da je C varijanta i da ima drugaciji top.Ramovi su isti tako da ih i nisam
slikao.

bonus je isti kao i kod predhodne makete s`tim sto ovde dobijete drugi set "sturmpionier" ili prva verzija "SS sturmpionier" i kao bonus dobijete
za razliku od predhodnih maketa padobranski smok kao deo propratne opreme.Metalna cev prati ovu kutiju kao i 3 metalne granate za top od 3.7cm




i kao zadnja verzija koju posedujem
251/17 Ausf C
Ova vozilo je pravljeno prvenstveno kao protiv avionski top.Po sastavnici i dekalima moze da se primeti da su ga u glavnom
koristile Luftwaffe zemaljske jedinice.U sastavnici su date verzije za tri vozila "Herman Goring" divizije.Moguce da su ga u sastavu
imale i druge jedinice wermahta ili ss-a,pogotovu na kraju rata.
Sama maketa se razlikuje od svih ostalih.Kako i sam Dragon kaze,korisceni su novi kalupi jer vozilo izgleda malo kompleksnije za sastavljanje.
Razlikuje se i vizuelno zadnji deo koji se rasklapao prilikom dejstva i sklapao prilikom transporta.Escovani set nije nesto bogat za ovu
maketu.Top je dat u plastici uz koji jedino ide escovana mrezica za ispaljene granate.Sofer prati i ovu maketu ;D
Interesantno je da se dobije skoro cela prikolica za transport topa,koja ide kao visak delova na ramu :mjetal
pa moze da se iskoristi uz malu doradu na nekoj drugoj maketi.


E sad,to je to od mog SdKfz 251 arsenala  :D dugo mi je trebalo da se odlucim na ovako veliku recenziju.Oprostite mi ako sam negde napravio neku gresku
ali kako pisem vec celo vece,neznam gde se nalazim :cry  ;D Mogo sam  tu jos dosta da napisem,ali onda bih otiso u pisce a ne u maketare  :lol
Ako nekog zanima neki detalj a da mu bas nije jasan iz slika ili posta,rado cu odgovoriti.
Do nabavke sledecih Dragonovih 251 maketa
:pilot  :cheers

Hugo Sperle

Lepo i konkretno napisano...

ipak...

-valja znati da je unutrasnjost ovih lepotana pobegla malo od prave stvari... i da je AFV club nesto jaci u tom delu (pogledaj i fotografije sjajnih recenzija na PMMS-u), ali da se lepo uklapa i da "pije vodu".
-Spoljasnjost je veoma kvalitetno odradjena, ali obrati paznju na MOST... totalno je van skale i deluje kao karikatura naspram AFV-ovog koji je korektno odradjen. Moj savet ti je da izbegnes da ga stavljas na vozilo, ukoliko ti je bitna tacnost ili pokusas da nabavis AFV-ov koji se prodaje i pojedinacno... Sve u svemu....
Dobar ulov :super ;)