JAS-39A Italeri 1/72

Previous topic - Next topic

Sneni

Ma pokušao sam jednom to s markerom, na jednoj igračkici koju sam pokušavao da preradim u maketu. Nije mi se svidjelo, boja markera se nekako probila kroz farbu...
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Sneni

Evo i nastavka:

Dobio sam dve rakete, nisu bile AMRAAM nego Sky Flash, ali nije bio problem prepraviti ih:


Takođe sam napravio još 2 AMRAAMA, kao i pajlone:


Juče i danas sam farbao osnovne boje, dole je MM Light Ghost Grey a gore je prema sastavnici trebao MM Medium Grey, činila mi se pretamna pa sam dodao oko 1/4 Light Ghost Grey, e sad mislim da je svjetlina u redu ali mi je nijansa i dalje čudna... ??? doduše, nije ovako plavo kao na slici, to je zbog blica:




Al' šta je tu je, idemo dalje 0:)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

GBU-10

Nebudi nezahvalan jer ovo si dosad stvarno dobro odradio,
jako mi se  svidja kako si ga ofarbao i sad pocinje da lici
na GRIPENA,a kad ga zavrsis bice to odlican rad vredan
mnogo fotografija.Svaka cast za nabavku i izradu AMRAAM-a
jer tako ce Gripen biti naoruzan raketama kojima su inace
naoruzani Gripeni u pripravnosti za cuvanje  VP koji je inace i osnovni zadatak ovog lepotana.

Sneni

Sređen je i stajni trap:


Takođe, legli su i dekali (nakon Pronta), odlučio sam se za "najživopisniju" opciju s kolor oznakama i ovim žutim trakama po krilima (koje su me baš napatile :P):


E sad, boja gornje polovine mi je i dalje nekako tamna, a dekali su toliko intenzivnih boja da čisto sumnjam da su boje bile takve na originalnoj mašini kad je sišla s trake 0:)... Palo mi je na pamet da, nakon washa, dodam kap bijele boje u mat lak, tako da se pri finalnom lakiranju dobije "filter" efekat. E sad, budući da radim četkicom, zanima me da li bi to moglo da ispadne kako treba pomoću četkice ili da ipak ne radim to??? Ima li ko iskustva s tim??? :cheers
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Hawkeye

Opa ovaj lepotan jos malo pa je gotov  :super !

'Уживај младићу за младости своје!'

djos & filip

Meni izgleda sjajno, a kako to postici cetkicom....jedini covek koji to sigurno zna PROFA  :god

Kao sto sam vc rekao ovo je mnogo lepo ispalo

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Zoki969

Ja mu ne bih nista menjao, ovako izgleda bas dobro ...

Sneni

Desila mi se krajnje čudna stvar: počeo sam da lakiram maketu finalnim slojem mat laka, ali je lak nekako uspio da prodre kroz 3 sloja Pronta i boju, sve do plastike >:( >:( >:( Nakon što sam s*ebao donju stranu kanara i nekoliko panela, odlučio sam da se prestanem praviti pametan i pitam šta se kog vraga dešava??? Sreća pa sam uspio da popravim štetu koliko-toliko...

Moglo bi da bude do razrjeđivača, nije isti kao onaj što sam ga do sad koristio... a možda je ipak "ljudski faktor" :headbang ???

Kako god, izgleda da će maketa da ostane sjajna, bar još neko vrijeme...  :-\
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

drakii

Bilo uljani, bilo akrilni lak trazi da se podloga dobro osushi, a i  pronto moze da udje u interakciju sa razredjivachem, odnosno da ga pojacha, koje si boje koristi, uljane ili akrilne, pozdrav   :headbang

Sneni

Uljane boje, pa Pronto, pa pokušaj uljanog mat laka... Sve je bilo dobro osušeno ???

Kako god, nastavio sam veoma lagano da matiram maketu, rezultat je bio katastrofalan plus što se boja ponovo probila na par mjesta...  :cry

Tako da sam, nakon što se lak prisušio, prešao sve ponovo s Prontom i tako ću i da ga ostavim, nek se sjaji :D nema veze, samo da ga završim već jednom :mjetal
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

GBU-10

Nebi da pametujem,ali kolege ispred su ti dobro rekle
da trebas strpljivo sacekati da se farba dobro isusi,jer iako
na izgled izgleda suvo njoj bi trebao  bar 3-4 dana da
se sigurno i dobro osusi.Inace ja ti ne koristim taj pronto
iako vec radim dosta godina makete,jednostavno ih ofarbam
nabacim dekale i onda posle dobrog susenja opicim mat ili
polu mat lak i eno u vitrini imam i po 15 godina stare modele
i nista im nefali.Inace budi jos malo strpljiv jer Revell polako
ubacuje na trziste SILK MATT boje koje su inace idealne za nas
cetkare jer ne ostaje trag cetkice a boja se sama od sebe
ravnomerno razliva po povrsini,a posle farbanja tom farbom
dovoljno je samo prelakirati bez ikakve dodatne hemije.
Inace uskoro idem za Svabsku pa cu doneti brdo tih boja,
verovatno i za prodaju.

Profa

Ne gledam često ove let-lampe, pa mi je promaklo...
Dobro ti rekoše da treba strpljenja, mada izgleda da si ti to već znao... :-\
Pronto nisam probao, tako da ti ne bih znao reći šta se desilo...
Ja sam svojevremeno imao problema sa lakiranjem ModelMaster i Humbrol lakom, a sad koristim samo i isključivo Vallejo ModelColor lakove. Zahvalni su za četkicu i nemam nikakvih problema - jes' da su na vodenoj bazi ali posle sušenja stegnu k'o kamen i nije problem raditi wash vodenom akrilnom bojom istog proizvođača...
Isti lak koristim i kao "bazu" za filter - kap bele, dobro mešanje i jedan sloj četkicom... BTW, @Djos : hvala za kompliment, :-[ zarumenelo sam se... :cheers
Bogu fala što sam Lala! :)

menestenasli

koliko sam shvatio koristio si MM uljane boje i pronto. Ko proizvodi mat lak koji si koristio, i pominjao si da si koristio neki razredjivac  (koji i za sta) - napisi pa da izbegavam tu kombinaciju.
Ja sam imao losa iskustva sa revel uljanim bojama, MM  mat akrilnim lakom/prontom i washem revelovim bojama razredjenim pomocu color mix (revel) - za panele. Kad sam istim tim color mixom pokusao da skinem visak boje neverovatno lako je skinuo sve do plastike (u 2-3 poteza) - samu boju nije skidao tako brzo vec kombinaciju boja/lak/wash. Za revell sam primetio i da se boje kad ih vise razredim color mixom lakse skidaju nego kad ih koristim direktno iz kantice. Cudna je ova maketarski hemija.
Mislim da pravilo ulje/akril/ulje nije dovoljno vec da treba obratiti paznju na jos neke stvari.

Sneni

Kao što vidite na topiku, boja je nanesena 30. i 31.03, znači sušila se 4-5 dana. Boje su MM, zatim Pronto, pa Humbrol mat lak + razrjeđivač (što je napravilo probleme). Razrjeđivač je uljni, neki domaći proizvođač, ne da mi se ići do podruma da provjeravam koji...

Na prošloj maketi sam imao istu kombinaciju hemije, samo što je bio drugi razrjeđivač, i nikakvih problema nije bilo...

Da stvar bude još čudnija, to se desilo samo na maketi: naime, isprobavao sam boje na jednom komadu plastike i kad sam vidio šta se dešava na maketi, nanio sam Pronto i na taj komad plastike, preko ofarbanog dijela, te ponovio stvar s lakom - boja se uopšte nije podizala, niti je bilo kakvih drugih problema (iako se Pronto tu sušio svega 15-ak minuta :think :think :think)

Kako god, ostavio sam maketu ovako sjajnu :D samo sam prešao još sloj Pronta da zaštitim wash... pa i ne izgleda loše, samo je ne treba posmatrati pod direktnim svjetlom ;D

Kačim slike čim ih sredim.

Btw. dolazim uskoro u BG pa ću probati da potražim neki akrilni lak, možda s njim uspije.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

menestenasli

verovatno je razredjivac u pitanju. Negde na ovom forumu sam procitao da je za lakove bolje koristiti razredjivac proizvodjaca (ne znam tacno gde sam procitao - i mislim da se odnosilo na MM lakove). vrati se na kombinaciju sa kojom nisi imao problema.
Nego, upravo sam nesto lakirao pomocu "MM  4636/flat clear acryl" i mislim da ti je to potrebno za taj filter efekat koji si pominjao. Lak je bele boje, a kad se osusi, boja ispod je malo svetlija.  Radio sam cetkicom i nisam radio pazljivo jer sam mislio da je potpuno proziran ali sam onda video da mi je maketa prosarana belicastim linijama. Posle 20 min sam stavio jos jedan sloj i sad je ok. Lakirao sam preko pronta i nije bilo problema - ako ne bude nekih kasnih komplikacija  ;D. (trebala mi je mat povrsina posto suvi pastel nije mogao da se lepo uhvati za pronto a mrzelo me je da cekam da se uljani lak osusi)