Do 17 K

Previous topic - Next topic

gasha

Ja za razliku od Kerbera najvise obozavam bombardere, stoga od mene i za rad i za temu  :bravo Linije panela po meni daju maketi onaj realisticni izgled koji svi zelimo da docaramo, naravno tvoja volja je kako ces da radis. U svakom slucaju za bravo za rad, pogotovu sto je cetkica.

djos & filip

Kako ga god posmatrali takmicara ili eksponat za kolekciju......jedini komentar - prelepo uradjen avion.

SVaka cast na mesanju boja, to mi je uvek bila....nocna mora. Nikad ne napravim dovoljnu kolicinu a to mnogo boli  :headbang

Pozdrav


Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

anki

Hvala svima na cestitkama.

Evo i par trikova koji su korisceni a neki od vas su ih spomenuli:

- Trobojke na elisama su dekal koji dolazi u kutiji. Prema fotografijama iz Cigline knjige izgleda da su ih svi imali bilo da su iz Nemacke bilo iz Kraljevacke DFA.

- Profo, za antene ne koristim razvucenu plastiku jer je suvise osetljiva. Koristim specijalni najlon sivaci konac (nije najlon za pecanje nego konac - mnogo je tanji i toniran je). Zove se "Multifort unsichtbarer Faden, Nylon". U kalemu ga ima 200jardi tako da je to dovoljno za ceo maketarski vek. Ponasa se kao i sprue, tj. napinje se kad se greje, a glavna prednost je da ga je gotovo nemoguce pokidati. Naime pre pukne stub antene nego on! Posto je toniran ne treba ni da se farba. Ne pitajte gde ima da se kupi jer sam ga nasao kod jedne bake u sivacem kompletu pre 5-6 godina, a njoj ko zna odakle.

- Ubermagog je u pravu jer pre lakiranja ipak bude vidljiv po neki potez cetkicom tu i tamo. E onda kad sibnem sjajni auto lak on ima jak razredjivac i jedan sloj je dovoljan da ispegla enamele (ovo vazi za enamele, akrili izadju ok jer se "samopeglaju" pri susenju). Posle toga mat lak moze po zelji. Ako hocu polusjajni finis onda je zavrsnica mat auto lak. Ako hocu bas mat finis idem sa dobro razredjenim Revel mat lakom (enamel ili akrilni sve jedno).

- Sto se kolicine za mesanje tice zamesam ili pre farbanja bas veliku kolicinu tako da ima za sve slojeve i na kraju pretekne ili za svaki sloj nova mesavina. Sta pretekne na kraju bacim. Poenta je u tome da ako malu kolicinu cuvas nekoliko dana dok odradis sve slojeve ona se osusi i ne dospe do kraja farbanja. S druge strane ako uvek svezu mesavinu radis nema problema kada precizno razmutis. Ako i bude mala razlika to se ne vidi jer farbas celu maketu u svakom sloju.

Pozdrav.

kasper30

svaka cast majsote
posto i ja radim sa cetkicom, stvarno si me zadivio i mislim da si  mnogima dao domaci zadatak kako treba da se radi.
da li di mogao da mi kazes koliko se radio maketu?
darko

drakii

Al' moram da dodam josh nestoi vishe, doooobra maketa, znash ono : dobara maketa=3, doobra=4, dooobra=5......., pozdrav   :pilot

anki

Kaspere prilicno dugo. Prvo je sredjivanje i sastavljanje short run stvarno odnelo puno vremena i prilicno gita gotovo za svaki iole krupniji spoj (polutke trupa, gondole motora i krila, krila i trupa - ubedljivo najpipavija stvar jer kad radis produzenu gondolu debljina krila ne odgovara mestu na trupu pa moras da podmeces unutar krila distancere......), a onda farbanje. Ja farbam samo jedan sloj jedne boje dnevno, a svaka boja ide u bar dva sloja...........

Radio sam ga nepuna 2 meseca ali nemogu da kazem koliko je to sati jer ne radim svaki dan. Slobodna procena je 60 - 70 sati.

medico

ja bih te ipak zamolio da ga malo isprljash  :lol , izvini nisam mogao  da odolim ...
viddim da si se bash uspesno izborio , secam se prvih komentara i poprilicne frustracije short run-om
kako bilo odlican primerak, bravo !

Nidza79

Ovo je senzacionalno, nisam ocekivao da ce neko skoro da ga uradi  :pilot. Da je bilo gadno - verujem.

drakii

Ne volim "finalne" sugestije, prelep je ovako neisprljan, izvini Medico, ali ja vishe volim "jasne" makete, zaprljanjem se pokriva mnogo toga, pa i "fushovi", ali je takodje tachno da autentichnost ima svoje chari i da su , pogotovo bajati avioni zaprljani, ali avioni su avioni, a makete su makete, a josh nisam pronashao bochnu rupu na saksiji, pozdrav   :hahaha   :pilot