Rumunski Bf-109E Hasegawa 1/48

Previous topic - Next topic

djnik

Kako bih izjednacio broj "dobrih" i "losih" tj. Allies i Axis u svojoj kolekciji odlucio sam se da krenem da radim na Rumunskom Bf-109E. Taman cu i da vezbam za nas Bf-109 koji ceka u kutiji sa Verlindenovim setom. Hasegawina maketa se po obicaju odlicno sklapa. Malo smirglanja, malo gita i spremno za farbanje.

Ovo je shema Rumunskog Mesershmita koji cu da radim. U uputstvu kao i na ovoj shemi Meserschmit je ofarban samo sa jednom zelenom bojom odozgo dok u Squadron-ovoj knjizi o Rumunskom RV-u postoji splinter shema. E sad sta je ispravno ne znam ali mislim da cu ga ofarbati samo jednom zelenom odozgo.


Prajmer i preshading.



Danas sam ofarbao nos, traku oko trupa i ispod krila belom bojom kako bi te povrsine spremio za zutu boju. Tek kad sam ofarbao poklopac motora belom bojom primetio sam da nisam na dva mesta dobro ocistio ostatak sprua tako da cu to morati lepo da ismirglam i ponovo farbanje.

Dada

Glasam za jednobojnu gornju... Mislim da su bili ofarbani kao i nasi.

Kerber

#2
...zavisi kad su ga dobili (kupili)...Nemci su ih farbali jednobojne samo kratko vreme, tokom '39 i to, izgleda, one koji su isli u izvoz..tu ima puno konfuzije, ali cak i neki stariji modeli, (C i D) koji su korisceni u napadu na Poljsku), doduse, ne svi, imaju dvobojni splinter 70/71....Boje su tamne, pa se na  fotkama tesko uocavaju prelazi...
U svakom slucaju, i jednobojan ume da bude lep, pogotovu sa ovim zutim delovima i vrlo sarenim nacionalnim oznakama...
Ajd' napred !

Eh, sad nadjoh i knjigu :

Rumanian Air Force 1938-47 - Denes Bernard, Squadron...jednobojna kamuflaza, zelena se naziva -olive green..pa....



Udri ga tako !

medico

bravo Djole za odabir teme i ja sam jos odavno bacio oko na 'nella' -u  ;D

djnik

Bane, vidis da je na tom Squadronovom profilu data splinter kamuflaza, naziru se dve nijanse zelena kao i prefarbana svastika na repu. To me je bunilo. Ovaj Bf-109 koji ja pravim je E-7 model jer ima nosac za bombe ispod trupa i moguce je da su ga dobili iz Nemackih zaliha. Za ranije E-3 znam da su 100% bili farbani sa tom olive green bojom a imali su i ronele umesto krsta. Sve mi nagovestava na to da je splinter ali uputstva kazu da nije...razmislicu ima jos vremena do kamuflaze jer sam tek krenuo da farbam bele povrsine na koje ce doci zuta. Do tada, svaka dalja pomoc oko ove kamuflaze je dobrodosla. Hvala!

Medico, zanimljivo je to avionch Nella. Ima i par ostalih kao na slici koju je Bane postavio koji su takodje zanimljivi sa tim imenima. Off Topic, kad ces da postavis slike svog Bf-108, mislim da sam ga video na slikama iz Mosona ;)

djnik

Posle 6 nedelja pauze i odmaranja od maketa dohvatio sam se brasha i krenuo da farbam "Nellu". Zadnji deo kabine se nije dobro uklapao sa trupom tako da sam tu potrosio sat i po kako bi ga lepo uklopio, zagitovao i ismirglao. Kod Hasegawe mi se jedino ne svidja to sto su metalni ramovi na providnim delovima u istoj ravni kao i stakla tako da ih je tesko zamaskirati.

Farbanje je manje vise gotovo, trebam jos da ofarbam stajni trap kao i flapsove. Nakon toga slede dekali jer sam vec juce odradio jedan sloj Future-a.


PELE

Savrseno naneta boja, nemam reci...  :o  :god

Sigurno ce mu lepo stojati rumunske oznake... :)

Koja je ovo zelena/braon, sta vec?  ;D

Pozz

djnik


djnik

Jos malo pa gotovo. Sledi mat lak, nikako da stignem da i to odradim.


PELE

Jako lepo izgleda. Odlicno su legli dekali...


Pozz

oddball

Dobro si ga uradio, interesantan je i detalj "Bucuresti - Moscova"  :D Samo jedno piranje - zar su Emili imali predkrilca?
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Dada

Djole odlican napredak, nema sta da se komentarise, samo da sakupis vremena i privedes je lagano kraju.
Quote from: oddball on 23-07-2009, 17:07:16
Samo jedno piranje - zar su Emili imali predkrilca?
Jesu.

gasha

Uh, kako je dobra shema. Osvezenje medju meserima.

djnik

Juce sam odradio i lakiranje mat lakom kao i farbanje spinera i tockova. Ocekujem da cu zavrsiti maketu u narednih nedelju dve dana. Zadovoljan sam trenutnim rezultatom.

ubermagog

Posle našeg i Rumuna, red bi bio da uradiš i bugarina i švajcarca - to bi bila lepa i šarena kolekcija  ;)