F-16 Italeri 1/48

Previous topic - Next topic

nex999

#30
Ok, sutra bi (najzad) trebalo dekali da dodju na red.

Ae jos da pitam, sta koristiti za wash? Posto je preko enamel laka, onda bi islo nesto kao akril ili na vodenoj bazi, right? Je li bi mogla da posluzi crna akril sa dosta razredjivaca? Gledajuci tutorijale, vidim da postoje razliciti nacini, uljana (ta kod mene ne moze zbog laka) boja kojom se iscrtaju linije po spojevima, ili razredjena boja koja se namaze preko cele makete, pa se zatim skidaju/ razmazuju posle susenja.
Citam tutorijal "by Mrmot" i tu se pominju uljane boje, koje verovatno ne smem da koristim zbog laka.

Edit- nadjoh Sandman-ovo uputstvo, moze da ide neki tus, tempera... pa cu da probam sa temperama. Videcu prvo da isprobam na necemu sto mi ne treba.

nex999

Update...dekali su na mestu, jos jedan sloj laka preko, sutra ide wash...



Malko su me nervirali dekali. Bele "linije" koje idu preko krila i trupa nikako nisu htele da se zalepe za avion. Stajale su na mestu, ali cim dune airbrush, krenu da leprsaju...pa sam ih uklonio. I onako mi se nesto ne svidjaju.
Sad se malo tripujem kako ce ostali dekali podneti wash i trljanje preko ... kao i stra' da ne nastrada farba ...


Isprobao kako stoji staklo....malko sam ga "pozuteo" prontom i jestivom bojom, tek da ne bude skroz bezbojno. Nije bas ni zuto koliko bi trebalo da bude, pa cu razmisliti hocu li preci jos jednim premazom. Inace, mnogo je bolje nanositi pronto cetkicom nego airbrushem...sva sreca pa sam imao delova za isprobavanje (thx to A.M.I  ;) ) ...
Stajni trap je bio bas pain in the ass...morao sam da imrovizujem svasta ne bi li uglavio delove i ubacio ih na mesto da stoje cvrsto...

:caooo

nex999

#32
Wash ...



Proslo je (relativno) bez problema, na par sitnih mesta je "zasao" pod dekal, to sam nekako sredio ... ubuduce se mora naci nesto za lepljenje dekala, ovako sa vodom ne ide.

I prvi preview ...



Kapiram da bi trebalo da pokrenem temu u "gotovi radovi" ...  ;D

:caooo

Kerber

Lepo, samo ako decali nece, a nesto se i meni slicno desavalo sa novim Italerijem (kod D-217N), a nisu hteli da legnu na lakiranu povrsinu, kao da su bili bez lepka...iskoristio sam mali trik - u vodu u kojoj se decali potapaju, kanuo sam malo pronto tecnosti. E, sad, caka je da brzo namestis decal na mesto, inace se zalepi mnogo brze, nego kad se lepi samo vodom...ume da bude stresno, ali se bar zalepe. Tu tecnos, nekoliko razvodnjenih kapi, treba naneti prvo na povrsinu makete, pa tek onda pucaj decal preko...I na kraju, kad se pozicionira, upij visak tecnosti salvetom ili stapicem sa vatom, a posle probaj da mu das tretman nekim decal-solventom, ako imas (seter ili softener), ili alkoholno sirce, kap-dve...meni je pomoglo.
Ajd' jos malo - pa u Galeriju !

nex999

Hvala na savetu, to cu morati da isprobam na sledecem projektu :) Ovde sam jedino sa tim imao problema (pored konstantnog lomljenja ovih antenica sa repa lol) ... U svakom slucaju, maketa je gotova, ja sam prezadovoljan, hvala svima :cheers