Икарус ИК-2, 6.ловачки пук

Previous topic - Next topic

oddball

Odlicno, da nisi napisao da je rezinska nikada ne bih ni provalio. Sto se te greske tice nije toliko uocljiva, a svakako ne moze pokvariti kvalitet tvog rada.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

airbamby

http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

PELE


Miroslav Š.

Хвала вам на јављању и лепим речима. Макета, иако је ресинска, заиста може лепо да се уради. Та грешка коју сам споменуо може да се види једино приликом ,,скенирања у Винчи" 8) али сам је навео ради приказа могућих проблема у раду са ресином. Сигуран сам да су неки већ радили са ресином а многи нису па због тога... ресин је у суштини веома захвалан материјал за рад. Управо завршавам још једну ресин птичицу (на слици-Авиа БХ-33Е-СХС, произвођач L&M) са којом сам се баш ,,наиграо" јер сам морао да јој урадим комплетан стајни трап и упорнице, али ми је тај рад донео велико задовољство. Рекао бих-право макетарско задовољство :).
На ИК-2 сам урадио затезнице (комплет), противтегове на закрилцима, предњи и задњи нишан... Било је малко борбе са малим прозорима са стране кабине јер су морали комплетно да се раде (не долазе у киту). Након бушења и обраде отвора, стакалца сам израдио од дела провидног поклопца CDa...
Од литературе сам користио CD ,,ИКАРУС ИК-2" (Ненад Миклушев Aeropoxy), ЛЕТ бр. 3 (чланак Војни Аероплани Краљевине СХС/Југославије део 2. 1931-1941 аутор Огњан М. Петровић) као и осталу периодику изашлу код нас и у иностранству (IK Fighters-Чедомир Јанић, Шиме Оштрић)...
Толико за сада. Ако неко има било каквих питања у вези са темом, стојим на располагању :)
Велики поздрав из Суботице :pilot



http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Bojan Ue

Odlicna je ova pticica, mnogo lepo izgleda a i retko se vidja medju maketama  :super

Zoki969

Greske su zaista neprimetne, a maketa odlicna.
Svaka cast !!!

Miroslav Š.

Захваљујем вам се на јављању :) Да, на жалост, ИК-2 се веома  ретко ради. Лично знам за још један урађен, баш CMRов камуфлажни који се и налази на њиховом сајту. Има једну грешку-точкови су окренути наопако. Радио га је, иначе веома искусни макетар са Новог Зеланда.
Јуче сам иначе добио поруку од ,,брата по макетама" из Новог Сада да је добио Гуамову макету ИК-2 у 1/72... надам се скорој рецензији 8)
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Sandman

odlichan malishan - sa slika se uopshte ni ne primecuju problemi koji su te muchili ;)

drakii

Braaavooo, lep izbor, da ne ponavljam kazivanje Gdina Petra II, jedina mi je "zamerka" rezin, ne ga bre volim ich, ali opet bravos, nekada ga je radila amerikanska firma Guano, pre nekih 35 god, pa onda pre oko 30 god i nemachki Airmodel, limitiranu, tzv short run maketu, a  bilo je josh par najava, ja josh chuvam Guanov u delovima, tvoj je barem uradjen, pozdrav   :bravo   :super   :pilot

Miroslav Š.

#24
О, добар дан госн Нешо :) Све што је горе написано не спорим. Зашто? Зато што сам и сам таквог мишљења. Моја тврдња је у томе да се поклопац кабине није користио у току лета из сасвим практичних тј. безбедносних разлога. Заглављивања кабине је било и код много једноставнијих решења нпр. потезањем у назад на две шине у правцу лета а у супротном смеру, наравно (Харикен, Спитфајер, Јак...)...
Могу да замислим која би то паника била да је пилот на ИК-2 морао у току лета (под стресом јер пада) да окреће ручку и притом пази да  поклопац равномерно клизи са леве на десну страну...
Сигуран сам да је постојао тај поклопац како си га описао и сјајно документовао фотографијама. Да, пажљивим посматрањем увећаних и обрађених фотографија се то и види. Измерио сам на макети ( то је, наравно, врло дискутабилно) да је страница трупа код кабине управо висока таман колико треба да се увуче поклопац и да се смести вертикално уз десни бок са унутрашње стране. Бићу слободан да приметим и додам као доказ својој тврдњи и курблу (на 6. фотки од горе-кроп фотографије ИК-2 са хр.ознакама и новим фарбањем,Рајловац 1941.). Она је коришћена за отварање и затварање кабине са спољне стране. Налази се на логичном месту за ту работу.
У току планирања израде, имао сам у плану да поставим тај поклопац у кабину. Поставио бих га на место између оплате и решетке трупа али ми је било прилично компликовано толико да дељем макету у 1/72. То планирам да урадим са твојом макетом ИК-2 у 1/48...
На крају, мислим да мислимо исто :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Још један је уверљиви доказ да је кабина била отворена у току лета, а то си Нешо и ти поменуо. Видљивост и прегледност из кабине. ,,Летећи"  ::) макетом заиста се веома брзо долази до закључка да је прегледност била веома лоша 8) гледајући у напред према доле (косо лево и косо десно). То је био случај и код других слично конструисаних авиона (Аеро А-102, Лоар 46, П-7). Сигуран сам да су пилоти летећи на ИК-2 морали често да праве отклоне по свим осама да би могли да осматрају предњу доњу полусверу као и да ,,зверњају" преко ивице кабине...
Надам се да вас нисам угњавио...
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Kerber

Bas sam se pitao kad ce neko da ovde okaci ovu nasu pticu, a instinkt je govorio ili ti ili  Nesa...dobro je.  ;) (kao tesko je pogoditi...hehehe)

Sta god da si mu naopako tamo zalepio, meni se dopada. Ima dusu...
Veoma lep rad, tvoj stil - super !