Flying cloud, samogradnja, razmera nepoznata

Previous topic - Next topic

menestenasli


Pre jedno 10 godina sam probao da napravim brod u boci. Pretrazio sam internet i nasao uputstva koja je pisao tip po imenu Jon Fox III. Izgleda da on od toga zivi posto ih  prodaje po 50-100 dolara komad, ali su zaista fantasticni.
Sustina tehnike je da se brod napravi u celini van boce, ali da je trup u horizontalnoj ravni podeljen na dva dela, a da su jarboli pomocu zicannih sarki povezani sa gornjom polovinom. Prvo se u bocu ubaci postolje, pa donja polovina, pa gornja polovina trupa. Jarboli su u toku pravljenja (van boce) povezani svim onim nitima kao i na pravom jedrenjaku samo sto ti koncici nisu zategnuti, i nisu iseceni na pravu duzinu vec kad se ubaci gornja polovina u bocu vire iz nje. Povlacenjem tih koncica se dizu jarboli i namestaju jedra, zatim se pomocu dugih makaza seku i pomocu lepka fiksiraju na pravo mesto. Do sad sam napravio jedan brod za bocu i jedan za sijalicu, ali ni jedan nisam uspeo da ubacim u njih i poklonio sam ih. Ovaj brodic sam zapoceo pre jedno 5-6-7 godina a prestao sam da ga radim koji mesec kasnije kada sam video da je za 1 mm presirok  >:( >:( i da nece moci da udje u bocu. Stoji mi na stolu i skuplja prasinu, pa rekoh da ga zavrsim, iako nece biti u boci lepo ce izgledati.
Napravljen je od jednog parceta drveta koje mi je preostalo od OTO iz osnovne skole. Prvo sam podelio drvo na potreban broj delova, kod jednog druga izbusio 2 rupe posto nemam busilicu, a onda sam pomocu skalpela i smirgle uradio sve ostalo. Planove sam nasao na sajtu gore pomenutog coveka u okviru uputstva za pravljenje broda u boci. Nisu idealni ali ima dovoljno informacija da se napravi ovaj jedrenjak.
Treba jos da napravim sve strukture koje se nalaze na palubi, ograde napred i pozadi, jarbole, i da povezem koncicima i dodam jos neke detalje.