Heller 1-72 Messerschmitt Bf 108 B Taifun

Previous topic - Next topic

Bojan Ue

Pozdrav drugari! Poceh da radim ovog Tajfuna. Meni je jako simpatican avioncic, a narocito pustinjska kamuflaza za koju i idu dekali tako da ce ona biti izbor! Maketa se korektno uklapa mada ima malo gitovanja na vise mesta. Paneli su u pozitivu, a s obzirom na moje skromno maketarsko iskustvo i nedostatak komplikovanijih maketarskih vestina nece biti preurezivanja panela. Od stvarcica koje sam dodao su izduvi, pojasevi u kokpitu od trake, par rukohvat a dodah i hidraulicne vodove na nogama stajnog trapa od bakarne zice. Evo dokle sam stigao:






Ostalo je da polepim horizontalce, jos malo da se dotera i polako se blizim farbanju! Dekali su na prozoru, suncaju se jer su malo pozuteli od stajanja 8) Toliko za sad, pozdrav a kritike i saveti neka samo pljuste :D

Warhawk

It will be finished in 3 days... believe me...  ;D
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Hawkeye

Sta vam je ljudi,svi poceste da sastavljate Bf-108  :think !

'Уживај младићу за младости своје!'

Warhawk

Quote from: Bojan Ue on 09-06-2009, 14:54:18
Paneli su u pozitivu, a s obzirom na moje skromno maketarsko iskustvo i nedostatak komplikovanijih maketarskih vestina nece biti preurezivanja panela.

Ne treba ti iskustvo, samo lepljiva traka i skalpel. pozitiv oshmirglash, zalepish traku, tako da jedna ivica ide linijom panela. Skalpel okrenes naopako i tupom stranom blago povuces 4-5 puta uz traku. Garantovano bolje i lakše od kupovine kojekakvih fensi dzidzabidza...

Quote from: Hawkeye on 09-06-2009, 16:58:17
Sta vam je ljudi,svi poceste da sastavljate Bf-108  :think !

Neka, neka, ionako se gushimo u spitfajerima/ mesersmitima/ mustanzima... svako od nas ima barem po 3 od svakog...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Bojan Ue

@Warhawk: to sa trakom i skalpelom mi deluje jednostavno i prakticno :think, ako budem raspolozen i imao vremena, jer me dave 2 ispita, probacu :super  Hvala na savetu!
@Hawkeye: sto da ne, meni je prelep avioncic a i miroljubiv je :D

Hawkeye


'Уживај младићу за младости своје!'

Warhawk

He, mene dave DEVET ispita, pa ne mogu da odolim da maketarim...  :pilot
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

airbamby

Lepo avionce pa sto ga ne bi radili  ;D
Samo napred majstore :pilot
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Bojan Ue

Drugari razmatram kamuflazu, Tajfuna cu da bojim kao africkog pa imam 2 dileme: prva je kako da bojim donje povrsine- na nekim profilima na netu videh da su obojene u RLM 65, a u Monogramovoj publikaciji stoji univerzalna sema za Afriku- RLM 78,79,80? A druga dilema je u vezi sa ramom kanopija- da li da ga obojim u srebrnu kao na Hellerovoj originalnoj kutiji i nekim profilima ili da ga obojim u osnovnu boju RLM 79 kao sto videh sliku na Eduardovoj kutiji od Tajfuna? Hvala unapred na savetu :god

Warhawk

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Bojan Ue

#10
E da video sam te slike, hvala u svakom slucaju! Mislim da cu poslusati Eduarda i ofarbati ram u osnovnu boju, a i sa ovih slika mi se cini tako, a donjake cu ici sa RLM 78 po univerzalnim standardima.  :think

Bojan Ue

Malo teorijski da dodam napredak: Sklopljena je maketa, ofarbana, farbao sam kanopi, preko osnovne boje sam odradio motling, prilicno sam zadovoljan kako je ispalo i sad se sve susi! Jos je ostalo da doradim kanopi, da uklonim visak boje cackalicom! Sad nemam vremena za slikanje, zurim na neku svadbu pa kad se vratim u nedelju bice slika ;D Pozdrav!  :cheers

Bojan Ue

#12
Evo da postavim slike uradjene kamuflaze. Farbao sam cetkicom: osnovna boja je Humbrol 94, motling Humbrol 117, donje povrsine Asterova light blue- mislim da je priblizna africkoj plavoj, a mozda i gresim, prosudite i vi! Kanopi sam farbao rukom bez maskiranja jako tankom cetkicom a potom cackalicom skidao po negde visak. Motling sam radio sa cetkicom br 2 koju sam skratio na 1/3 i sa vrlo malo boje na njoj odnosno suvom cetkicom sam polako vertikalno tapkao i ja sam licno prilicno zadovoljan kako je ispalo.


Sad mi sledi lakiranje pa ostalo nakon toga! Kritike i saveti dobrodosle  :cheers Pozdrav!


************************
Edit by Cherny: nisu ti bili dobri linkovi

Kerber

Za cetkarenje - odlican posao. Profa je tu veci strucnjak, ali, meni se dopada.
I boju odozdo si prilicno tacno "ubo'....sad, za ram kabine...na fotkam koje sam vidjao, skoro sve su mi licile da su u boji aluminijuma, mada....mozda je odblesak od stakla...ko zna. Nasi su tako bojeni, a za ove pustinjske nisam siguran. Kako god, lepo je da je ovako uspela maketa, zahtevna shema za cetku.

Bojan Ue

Izvinjavam se za linkove, ni sam ne znam sta uradih pa zabrljah! Od Profe sam i ucio ovo farbanje pa vezbao malo, ima i malo gresaka koje se mozda ne vide na fotkama ali ja ih znam ali u principu nisu mnogo krupne pa ce proci ovako za sad. Za ram kanopija sam lupao glavu ali na kraju prelomih na ovu osnovnu boju jer tako je kod Eduardovog Mesera, a videh na netu da su ga tako radili neki inostrani maketari mada u Hellerovoj sastavnici stoji ta srebrna boja za ram. Kako god ovo mi je prvenac medju avioncicima i ja sam zadovoljan ;D Pozdrav!