Revell FW 190 D-9 1:32

Previous topic - Next topic

morlak

Izdali su saopstenje na photobucketu, hakeri su im napali sajt, pa je potrebno neko vrijeme da rijese problem sa DNS serverom, tako da kad oni to rijese, eto i mojih novih slika. Na moju golemu zalost, to nije jedina havarija od juce, napuklo mi je krilo na Fockeu na spoju sa trupom. Naime, stajni trap nije bio najstabilniji,  posto je dugacak i tanak, pa se maketa malo ljuljala na njemu, te sam ga vadio i ponovo ljepio loctite-om, pa je trebalo dobro pritisnuti jer se ljepilo vec pocelo susiti i puce, tako da sam sada neutjesan, a i Kerber ce me ubiti (bolje i to nego da moram sam).

Posljedice: Stajni trap jos nestabilniji nego ranije (nozica nije usla do kraja), krilo sam donekle sanirao, ali se vidi tanka prskotina na spoju krilo-trup, s kojom ne znam sta da radim., posto je preuska da bi se proguralo ljepilo, a da zafarbam i prelakiram ne vrijedi, posto "dise" pa bi pucala farba na tom mjestu. Postovacu i slike havarije, pa ako ko ima koju pametnu neka kaze, ja sam trenutno paralisan za dalji rad.

Pozdrav svima.

Kerber

Nema ubijanja...taman posla !
Zao mi je da cujem da se lepa maketa lomi, ali, sad nema druge no - popravka.
Za te velike i teske makete, uvek je spas, i to pre pocetka lepljenja stajnog trapa, da se armiraju plasticne i tanke noge.
Malom burgijom (0,3-0,5mm) izbusis rupice na mestu gde ide "noga" i takodje u samoj nozi, izduzno, bar 3-5mm...Tu ulepis komadic bakrene ili celicne zice (moze i za gitaru, neka deblja, treca recimo, super lepkom, TO daje dodatnu cvrstocu stajnom trapu, garant. Sto dublje mozes da izbusis, i sto duze parce armature uglavis unutra, to bolje. Ja to radim i na mojim maketama, neke odmah pre no sto slepim, iako su '72, a neke, posle poravki i "generalke". To mi je i recept za komplikovane antene kod nemackih nocnih lovaca; jes malo pipavo, al' pomaze (izgleda sasavo, ali ledja vise ne bole...hehehe).
Pukotina ce morati da se malim parcetom vodene smirgle strugne, pa na odsecenu cackalicu, kao spaklu joj napravis vrh, da bude ravno i sto je moguce ostrije, naneses polako  malo super lepka...odmah ga, ne cekajuci da se stegne, razmazes duz pukotine, tom zaravljenom cackalicom, a mozes i prstom, samo ne zadrzavaj se na jednom mestu...frc, frc....Najcesce se desi da se super lepak sam upakuje u pukotinu, a da ne predje na ostatak makete...Ako se i desi, malo ce preci, i to se odmah sanira sa malo vodene smirglice, i sa dosta vode, fina granulacija, omotaj oko necega, sto ima malu gaznu povrsinu.
Kad se osusi proveri koliko je uhvatio, pa ili ponovi postupak, ili zafarbaj to...posto je spoj trup-krilo u pitanju, nije tesko da se bojom to dotera, il da se malo ischipuje mesto...ionako su na pravim a vionima tu gulili boju, cak i kod Swabova, a i sam metal je tu ulegnut, neravan...nije mu sve jedno kad covek sa stotinak kila tu zagazi...(ono pilot plus oprema, plus mehanicar da ga uveze...)
Samo napred !
Ne daj se !
Javi sata si nacinio.

morlak

Blagodarim na savjetima, Bane!

Evo, proradio photobucket, pa postujem par slika napretka prije havarije, novije slike stizu uskoro, cim krenem sa sanacijom:









pozdrav

Kerber

Pedantno si ga odradio, svaka cast !
Steta za lom, ali, ovako, sa armaturom, bice cvrsci i stabilniji.
Nadam se da mu ove "hidraulicne cevi" nisu stradale.
Ajd' cim ga popravis, slikaj i meci ovde na forum !

morlak

Pozdrav svima!.

Evo mene nakon duze pauze, Bane sorry sto si morao toliko cekati novosti u vezi ove letjelice. Dakle, ovo je sad pri kraju, tako da ce sljedece slike biti u galeriji zavrsenih maketa. Pojasevi su Eduard. Vidi se jos na dosta mjesta, da je potrebno zafarbati neke povrsine (uglavnom rubovi, koji su se ili ishabali, ili su to mjesta spojeva sa ramom, kod dijelova koje sam farbao na ramu).









Izvolite sa kritikama i sugestijama  ::)
Ceka me jos i prljanje od izduvnih gasova kod auspuha, pa ako ima ko savjet oko izbora boje i nacina prskanja, bio bih zahvalan.

pozdrav

gasha

Odlican je. Bas mi se dopada, i ostecenja na krilima i izbocinama su super. Velika razmera pa se da svasta odraditi. Svaka pohvala.

Kerber

Oooo, bas lepo da si se javio i nastavio rad na ovom lepotanu.
Lepo napreduje.
Jos malo, pa gotovo. Hehehe

E sad, ove izduvne cevi bi ja u gun metal (posto su lepo velike i uocljive u ovoj razmeri), pa lepo malo zgaravi, malo dodaj rdje. Posto su, opet kazem taman u velicini, mogao bi da mu das malo prave rdje (sastrugane sa nekog eksera), pa na svez lak dodas malom cetkicom.
Ili mixuj narandzastu/belu/crnu/tamno i svetlo braon....dok ne pogodis sve valere boje rdje.
Prljanje od izduvnih gasova je na avionu ovakvog tipa, posle svakog malo duzeg leta, evidentno, i ja bih ga izveo pigmentima, na matiranu povrsinu, zato sto ako preteras, mozes da ih operes...boja ume malo da zakomplikuje stvar.
Ja koristim slikarske krede, koje sastruzem (obicno crnu/tamno braon/cigla braon, pa ih polako zamesam al' ne sve odjednom, i laganim potezima cetkice polako, sloj po sloj dodajem prljavstinu, na bokove trupa, iza izduvnika. Kasnije prsnes malo mat laka za kosu, da fiksiras pigment i to je to.
Neko ima i drugacije recepte, pa bi to mogao i ovde da podeli sa nama i da svoju sugestiju, da ne ispadne da sam te samo ja "pritisnuo uza zid" sa ovom maketom...hehehe.
Pozz !


Hartmann

Ausgezeichnet - 5  :)!

Odlican rad, na ovakvim razmerama se moze covek posteno razmahnuti.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

djos & filip

Dobar mobilni  ;D

i JOS BOLJA MAKETA   :o   majstorski uradjena kamuflaza

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......