Sopwith Camel ESCI 1/72

Previous topic - Next topic

zamorano



Ovo čudo je započeto pre desetinu godina u neadekvatnim uslovima i sa neadekvatnom opremom (sećam se da sam boje uzeo iz različitih drugih maketa kao što je neki Heller-ov brod ili Airfix-ov Hampden)... Dekali su montirani direktno na mat boju, sve je bojeno četkicom (ali su crveno-bele štrafte ipak maskirane - i farbane u dva-tri prolaza tako da je tu boja primetno deblja od ostatka makete) itd. itd. Sad mi je sinulo da bih mogao da ga upotrebim kao zagrevanje za neke ozbiljnije dvokrilce (Eduard Nieuport koji opet treba da posluži kao zagrevanje za Eduard DH-2 Profipack... Ovo su, naravno, dugoročni planovi ;D)



Pitanje je: šta biste mu vi radili? Da skinem boju pa ispočetka, to se podrazumeva. Da li postoji neka magija da skinem i dekale (ne u smislu da ih uklonim nego da ih sačuvam ;)), s obzirom da su baš loše legli? (A one najosetljivije nisam ni montirao). Nisam siguran da imam iste oznake u rezervi (imam engleza ali WW2, za WW1 je slabo rodilo) ali bih mogao da se osposobim za pravljenje okruglih maski za farbanje - ta veština može i inače da bude vrlo korisna - pa da ih nafarbam.

Unapred zahvaljujem na savetima i idejama. :cheers

Sandman

joooooj al me potrefi u nostalgiju! :D

ovo je jedna od prvih ESCI maketa koje sam dobio kao klinac sredinom 80ih :) na zalost, zahvaljujuci intervenciji mog kucnog ljubimca ovaj Camel je sada jednokrilac sa uvuchenim stajnim trapom :D

shto se tiche dekala na tvojoj maketi, mislim da ti je mozda relativno jeftino reshenje da kupish Revellov Camel u 72ci i da iskoristish te dekale... jedino ne znam da li su se avioni iz ovog perioda bitno razlikovali u detaljima, i koje su eventualne intervencije potrebne za to...to ce ti vec reci chlanovi foruma koji su se specijalizovali za ovaj period avijacije ;)

kljajajunior

kupis sestar i pre nego sto skines dekale izmeris poluprecnik koji prenes na papir i od toga napravis sablon za farbanje tih rondela...nadam se da nije tesko-oduzece dosta vremena(ja barem nisam radio al mi pade na pamet)... :think

zamorano

E da, ali kako iseći maske za rondele? Da utaknem oštar skalpel u šestar, mislim da će da vrluda, nisam siguran da bi mi dao pravilan krug. Pade mi na pamet da ga nekako pričvrstim da bih fiksirao poluprečnik, onda mogu da režem do mile volje. Viđao sam specijalne šestare koji imaju tu foru (izgledaju značajno drugačije od običnog šestara), ali nemam pojma gde bih to kod nas mogao da nađem - niti znam kako se to zove pa da pitam. Vreme mi nije problem kad je umetnost u pitanju (i kad je maketa već napola upropaštena pa ne može da bude gore :)).

@Sandman: da pogađam ime ljubimca - moralo bi da bude Snupi? ;D

Sandman

Quote from: zamorano on 03-09-2009, 18:50:06
E da, ali kako iseći maske za rondele?

ja sam skoro isprobao da na Tamiya traci napravim kruzne maske za rondele pomocu obichnog shestara razdelnika/"kompasa" tj. shestara sa dve igle... sasvim je ok ispalo... mislim da uz pazljivo opsecanje krzave ivice mogu da budu u granicama tolerancije.... bitno je samo da podloga na kojoj "rezbarish" traku bude ravna "plocha" plastike - sasvim ok radi posao kutija od CD-a!

Quote
@Sandman: da pogađam ime ljubimca - moralo bi da bude Snupi? ;D

crni machak Cile..... od 2005. R.I.P.

menestenasli

#5
Ja sam probao da pomocu sestara sa 2 igle pravim maske od alu folije (dobije se dovoljno dobra ivica) a tako dobijenu masku sam lepio revelovim color stop (tj neka tecnost za maskiranje). Najveci problem je bio da se nanese tacna kolicina color stopa - ako je previse istisnuces ga i tamo gde ne  treba ( kad se osusi ne mozes lako da uklonis a da ne povuce i color stop iz okoline), ako je premalo, brzo se osusi i ne drzi masku tj. boja podlije). Posle je potrebno vrlo malo popravke cetkom.
mozes ovde da vidis kako je izgledalo:
http://maketarskikutak.com/index.php/topic,5347.msg54528.html#msg54528
http://maketarskikutak.com/index.php/topic,5347.msg54648.html#msg54648

Profa

Evo kako je neko odradio šablone... nažalost nemam pojma idakle mi ovo :think


Inače, apropo nostalgije - moja prva maketa još uvek postoji, u originalnom stanju (a godište je moje žene :)), a nijedan rani rad ne bih rasklapao da napravim nešto novo od njega - ima još toliko maketa koje treba uraditi da nemam vremena za vraćanje :pilot
Ovog Escija imam negde u tatinom šteku, jednom će valjda i on doći na red (ili meni ili mojim naslednicima ;))
Bogu fala što sam Lala! :)

drakii

Slazem se sa Profom da je pomalo apsurdno da pored mora nesklopljenih maketa se ponovo radi sklopljena, tripla posao, ali i to je izazov, i ja sam restaurirao neke makete, ali koje su bile havarisane i nedostupne, inache imam i makete starije od mene, a ja sakupio ceo shpil i jokera godina i chuvam nekoliko prvih maketa, ali samo 1:72, ostale odoshe....., ali bih ti preporuchio da se snabdesh novim setom oznaka iz vishkova maketara, ujutru chu da pogledam shtaimam, a trebalo bi da imam osnovni set rondela, pa i ostalo..., samo mi je problem slanje, ali moze da se izvede, inache je to vrlo skromna maketa, ali shta je tru je, samo napred, lepo avionche, nanostalgichavo, ali  je Revellov bolji, moze da se nadje i mislim da se vishe isplati da se kupi nov, ali je to moje mishljenje, izvini shto ovo pomenuh, najvishe nevolim ubijanje volje, te ponavljam, cepaj.....


zamorano

Hvala za savete! Dali ste mi gomilu ideja za eksperimentisanje...

Slažemo se potpuno u životnom stavu, nikad nisam sklopljenu maketu rasklapao i prefarbavao (i neću - sa mojim sposobnostima to može da ispadne samo gore :)). Ali pošto ova maketa nikad nije bila sklopljena, javlja se onaj drugi crv koji traži da se privede nameni :). Ma opušteno - ne vredi ni poštarine (hvala Drakii na ponudi!) a kamoli kupovine nove makete, samo je dobra prilika da se proba nešto novo. Pa ako ne ispadne kako treba bar nisam ništa bitno upropastio ;D.

zamorano

Prvo, pošto sam već pomenuo najpoznatijeg pilota Sopwith Camel-a, da i njega ubacim u foto-priču ;).



Tražio sam malo po netu i ima puno saveta kako skinuti dekale da ne ostane ništa od njih... Ali štošta od tih je primenjivo i na moj slučaj (u stvari, iako se većina saveta odnosi na skidanje nalepnica sa automobila, ima dosta dobrih ideja). Predlozi su uvek potapanje u tečnost - od vode, preko white spirita pa do WD-40. Probao sam za početak sa vodom.



Posle jedne noći provedene u vodi, dekali su se stvarno donekle odlepili -  pre svega na mestima gde nisu ni bili dobro zalepljeni. Podvukao sam parče papira ispod i to je, uz malo nagovaranja, uspelo da se odlepi. Međutim dekali se jako lako krzaju tako da se otvorilo pitanje koje mi nije ni palo na pamet - kako da ih posle ponovo postavim? Nije problem kako da ih zalepim (tu će da pomogne Metalizer Sealer, čini mi se, bez problema) nego kako da manevrišem da ih namestim na svoje mesto a da se ne raspadnu do kraja. Videćemo da li je to moguće - tj. da li je bolje da popravljam bojom oštećene dekale ili da oznake kompletno nafarbam.



Ovde se vidi kako je lepak uhvatio (interesantan podatak koji se retko viđa - ko je još blesav da ovako skida dekale? ). Pretpostavljam da sam, mrdajući dekal da legne na mesto, uništio lepak po ivicama tako da je ostao samo na sredini.

Rondela, valjda zato što je veća, se sama odlepila na mestima gde nije bilo lepka i onda je to bila mala havarija:



Dakle, kako stvari stoje, verovatnije je da će pasti maskiranje i farbanje za oznake... Možda ću da zabašurim pa napravim kombinaciju da negde ubacim dekale a negde ofarbam, zavisno od toga šta mi se učini da bolje izgleda. No, u svakom slučaju, neće ići brzo... Sve su šanse da ću da promenim prioritete projektima: pošto mi treba jedan dobar poklon uskoro - a ukapirao sam da ga imam u šteku :) - preskočiću proceduru zagrevanja (ili, što b' rekli, sredinu terena) pa ću odmah da pređem na taj DH-2... Nema veze, važno je da ima posla ;).

oddball

Možda možeš da uradiš kao da je avion oštećen ali i daljeu letnom stanju? Krila su im ionako bila platnena. Ta rondela se baš lepo iscepala.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

kljajajunior

Mogu odma da ti kazem da nema nista od tih dekala...ako budes pokusao da ih lepis nece ni na sta liciti(cak ce i boja izbledeti)...lepo ti je predlozeno da dekale ofarbas i nemas nikakve brige...cak ce i svezije izgledati nego ovo sto ti je ostalo od dekala...srecno sa radom

Vizant

#13
Quote from: Profa on 04-09-2009, 00:55:38
Evo kako je neko odradio šablone... nažalost nemam pojma idakle mi ovo :think

iz moje tips and tricks kolekcije :P

zamorano

Ko nema u glavi, mora bolje da se naoruža! Opremio sam se za crtanje rondela, pa sad i ako pocepam dekale nije strašno...



Ovo desno ću da koristim za pravljenje većih maski. Ovo levo za pravljenje manjih (moram da smislim način da zamenim ovaj grafitni vrh skalpelom, verovatno će malo da padne scratchbuilding :)).

A ovo gore? Ne znam još ali neka ga, neće se baci...

Daklem. Probao sam da potapam dekale u vodu, to je već viđeno u prošlom nastavku. Posle sam probao u deterdžent za sudove - računam, to će malo da očisti lepak. Pa i jeste, ali nije idealno. Probao da ga turim u Pronto (maketari i protiv zanoktica koriste Pronto), ništa posebno... (Zašto baš Pronto - pa, primetio sam da ume iz airbrush-a da mi razglavi naslage uljanih boja, pa rekoh možda i ovde pomogne).

Možda bi valjalo probati i prašak za veš, hm... Nisam smeo ništa agresivnije jer bi verovatno počistilo i boju sa dekala. Treba naći nešto što ume da rastopi taj lepak, možda filatelisti imaju neku foru... Sećam se da sam kao klinja skidao marke sa pisama tako što sam ih potapao u vodu pa čekao da lepak popusti. Možda lupam ali imam utisak da je ovaj lepak ovde sličan.

Bilo kako bilo, zasada je najbolje ispalo rešenje da se stvar kiseli u vodi (plus eventualno neki deterdžent), što duže to bolje. Posle treba naći nešto što je dovoljno tanko ali ne i oštro, i nežno, da može da skine dekal a da ga ne pocepa. Dosta dobro se pokazao običan celofan sa kutije keksa:



Sve zavisi od toga kako se dekal zalepio za podlogu. Ovde je podloga bila mat i dekal nije tretiran nikakvom hemijom da se zalepi, da je bilo drugačije verovatno bi ovo bila nemoguća misija. Sam dekal je (možda zbog starosti - ili od stajanja u vodi?) vrlo krt i mora izuzetno nežno da se ubeđuje. Uz još malo eksperimentisanja sa hemijom i malo više iskustva, moglo bi možda nešto više da se učini... U svakom slučaju je bilo zabavno.



Rezultat je: skinuo sam dovoljno rondela da mogu po njima da napravim maske, a uspeo sam da iščupam i veći deo ovog slova "B", to je u stvari i jedini koristan dekal - njega bih baš morao da crtam rukom. Ovako ću samo da dofarbam to malo što se iskrzao.

Odustajemo od daljeg cinculiranja sa dekalima i spremamo pacijenta za skidanje farbe.



Gle, pa mogao bi i propeler da se demontira -



Heh, opet sa delimičnim uspehom ;D.

Sledi potapanje u Mr. Musculo!



Interesantna je ova maketarska arheologija, otkrio sam ispod smeđe neku čudnu žutu i onda mi je iz malog mozga sinulo kako sam isprobavao boje, prvo krenuo sa tom žutom pa mi se, normalno, nije svidelo.



Izgleda da mu pet-šest sati u Musculu nije bilo dovoljno - ili je možda trebalo da trljam dok je još bilo potopljeno (nisam imao gumene rukavice pa nisam ni probao)... Ništa, biće još jedan krug.

Inače, na kraju sam probao i sa deterdžentom za veš...



Moram priznati da je imao neko dejstvo, da li zato što je došao posle Musculo-a ili zato što je u deterdžentu stajalo dve nedelje... ;D Te slike ostajem dužan, sledeći put.

Pozdrav!