Heller 1/72 Junkers Ju-52

Previous topic - Next topic

Warhawk



E, pa konačno završih i Junkersa...
Izrada je trajala godinu dana, mada je više puta prekidana, uglavnom zbog studija i moje lenjosti  ::)

Ju-52 je za sile Osovine predstavljao isto što i C-47 za saveznike. Prototip je poleteo 13. oktobra 1930. godine, pokretan jednim motorom Junkers L-88 od 800ks. Naredne godine dodata su još dva motora na krila kako bi se povećala nosivost. Koristile su ga mnoge civilne avio-kompanije pre i posle Drugog svetskog rata. U Španskom gradjanskom ratu je korišćen i kao bombarder, dok se nisu pojavili drugi moderniji avioni specijalizovani za tu svrhu. Za vreme Drugog svetskog rata činio 90% svih teretnih aviona Luftvafea. Poznat posadama kao Tante Ju ("tetka Julka"), odlikovao se čvrstom strukturom i rebrastom oplatom, koja se pokazala kao izdržljiva i laka za popravke.

Što se same makete tiče, sklapanje je uglavnom išlo bez problema. Jedini veći problemi bili su uklapanje gornjeg dela trupa sa polovinama i flapsovi... FLAPSOVI IZ PAKLA!!! Otpali su jedno 47.369.458 puta (tako je, brojao sam). Trebalo je to da ostavim za kraj, ali sam hteo da sve bojim odjednom...
Maketa ima dva veća nedostatka: panelizacija i unutrašnjost. Paneli su dati u pozitivu, pa sam ih prerezao. Unutra se dobijaju neki ramovi sa strane, ali trebalo bi da se vidi i rebrasta oplata.

Da ne davim dalje, evo spiska modifikacija:
- 90% unutrašnjosti je napravljeno
- paneli prerezani u kontradetalj
- vrata i otvor na vrhu izrezani i doradjeni sa unutrašnje strane
- gume "izduvane" koristeći šmirglu i git
- napravljen generator sa elisom, kao i gomila antenica i pito-cevi
- sajla antene napravljena od razvučenog sprua
- bočni prozori su napravljeni od Clearfixa
- mitraljez napravljen koristeći ecovani nišan i rezinsku cev

Više informacija o izradi na ovom topiku
http://maketarskikutak.com/index.php?topic=4902.60

Maketa je bila predmet rasprava o tačnosti, neki su tvrdili da je u stvari u razmeri 1/75. Stavio sam ga na planove iz CMK Photo Hobby Manual No.1002 i maketa jeste u 1/72, jedina nepravilnost je što su gondole motora malo bliže trupu nego što bi trebalo (4mm), pa se verovatno zato mnogima činilo da je manja razmera. Dužina i raspon krila su tačni.

Zanimljivo je da na ovu maketu nisu lepljeni dekali. Ovo mi je prvi pokušaj korišćenja maski (Montex Super Mask 72002). Ovu zanimljivu šemu nosilo je nekoliko Ju-52 iz 9/ZG26 (9. jedinica 26. razaračkog puka Luftvafea) tokom Bitke za Francusku 1940. godine. Kao odlična referenca poslužilo mi je 4. izdanje časopisa Luftwaffe im Focus (str 24-25)

Reference:
- Motorbuch Verlag - Die Ju-52 im Zweiten Weltkrieg
- Luftwaffe im Focus No.4 (str 24-25)
- Squadron Signal 1186 - Ju-52 in action
- PHM 1002 - Junkers Ju-52-3m
- Luftwaffe at War 20 - Junkers Ju 52
- Airdoc 001 - Junkers Ju 52 3m

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

PELE

Au!  :o Vredelo je cekati da zavrsis Julku...

Fenomenalno izgleda, posebno sto si je ovako po'otvarao! ;D

Ajd sad sledecu maketu. ;D


Pozz

mutayu

Skidam kapu! Odlicni detalji unutrasnjosti, odlicno bojenje! Idem sad da heklam! ;D

pekar

UUUU što je lepo ispala Julkica  alal vera ! BRAVO  :bravo
IL-76

Otto Skorzeny

Auuuu majstore, mnogo opaka mašina! Svaka čast!  :super
Pomno sam pratio u projektima u radu i dosta toga naučio!
Šteta samo koliko si truda uložio u unutrašnjost julke a dosta toga se neće videti!

sezan

Odlican rad!Sve si mu radnje uradeo!Cestitam!  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Sneni

To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Bojan Ue

Bravo majstore, gledao sam kako je tekla izrada i mogu da kazem da je i pravazisla ono sto sam ja ocekivao na kraju! Zaista velemajstorski rad, a i to je logicno jer si stvarno dosta truda ulozio i isplatilo se!  :bravo  :god


djos & filip

Pratili smo ovaj rad od pocetka, i iskreno bilo mi je malo blam da posaljem slike nase julke pored ove lepotice.

Rad je MAJSTORSKI i vredna referenca za sve nas.

Svaka ti cast  :god

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Ovo ti je za sad najbolji rad...na visokom nivou.
Nema sta. Odradio si ga perfektno, po meni. Na delu je dokaz da se talenat udruzen sa puno rada, strpljenja, studioznog proucavanja objekta rada i vec zavidne vestine u radu, na kraju nagradjuje jednim ovakvim delom.
Bravo !

airbamby

Odlicna Julka...
Usudjujem se reci mozda i naj bolje uradjen Ju-52 koji sam do sada video u 1/72.
Bravo :pilot
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

alaleksic

ovo izgleda super svaka cast :super

drazen

Toliko uloženog truda je za svaku pohvalu, a i rezultat nije izostao :super
Prelijep rad, kapa dole  :o

Sandman

koliko si se samo napatio sa onim britancem, ova maketa je ispala bombonica ;)

ovo bi valjalo videti uzivlje ;)