Fairey Gannet AS.4 (Revell 1/72)

Previous topic - Next topic

misa

Evo makete kojoj jednostavno nisam mogao da odolim. Što zbog cene od 700 din, što zbog toga što je avion veoma neobičan (čitaj ružan). Radi se o novoj Revell maketi iz 2008 godine. Detalji su manje-više pogođeni (osim okruglih prozora koji su višak), kao i oblik i dimenzije. Dekali besprekorni sa svim stensilima. Odlivak je standardni moderni Revell - na oko nije loš, a kad se krene u sklapanje sitnim problemima nema kraja. Fit je više nego dobar, čak toliko dobar da čovek mora da koristi štipaljke kako bi uklopio delove. Staklići su izuzetno tanki i providni, ali imaju liniju po sredini. Sva kormila su napravljena da po sastavljanju mogu da budu pokretna?!. Flapsovi se mogu prikazati i potpuno izvučeni. Radom je pokretan, kao na pravom avionu. Problemi su tipični za Revell - nekonzistentne panel linije, sink markovi, ejector pinovi, greške na odlivcima... Nema toga puno, ali kvari doživljaj. Opšti utisak je da je rasklop nepotrebno zakomplikovan, i da kvalitet može da bude mnogo bolji.

Progres:

Prozorčići su kasnije zatvoreni i zakitovani.


Instrument table su date u reljefu, i sasvim solidno odlivene, ali sam ja ipak izabrao da stavim dekale preko, što u 1/72 ne izgleda loše.


Unutrašnjost kopita je solidno izdetaljisana, za razliku od trumpeterovog modela.


Pod kokpita je zalepljen na krov prostora za naoružanje.


Sedišta su ofarbana, i naslon im je zaobljen. Postoje i dekali za pojaseve, ali su netačni. Staklićima je skinuta linija, i prilikom poliranja sam polomio 2 poklopca kabine... Posle mesec dana, Revell support je poslao poklopce poštom, tako da su sada ispravni. Moja preporuka je da ako skidate ovu liniju, to radite veoma obazrivo.





Na ove dve slike se vidi uklapanje polovina trupa sa kokpitom i prostorom za bombe. Toliko je tesno bilo da  sam morao u delovima da lepim, kako bih postigao da se poklopac prostora za naoružanje lepo pasuje sa trupom. Inače rasklop je takav da je skoro nemoguće ostaviti prostor za naoružanje otvorenim, a da se ne vide tragovi lepljenja.

Pozdrav,
Miša :)

tripko

Meni je to avionche jako simpaticno, upravo zbog svog ruzno-lepog izgleda.
Ja se nesto dvoumim izmedju revella i trumpertera koji ima dve kutije Gannet_a.
Nego gde si ga ti nasao za te pare ;o).

misa

Kupljen je u hipermarketu u Merkatoru u Nišu, u nedelju kada je popust 10%. Trumpeter je lakši za sastavljanje, ali nema prostor za naoružanje, loš mu je kokpit, i nema reljefne kutije za flaps servo uređaje na krilima. Bolji mu je stajni trap, radom, ima Pavla rezinski kokpit da se kupi za njega, i staklići su bolji za rad. I minimum je duplo skuplji od Revella.

Pozdrav,
Miša :)

sezan

U Dexiju u KG je 1200 din tako nesto!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

kljajajunior

Ovu maketu sam video kod drugara i pratio sam njegov rad,mogu reci da odavno nisam video da se nesto onako lako sklapa(mozda ponegde treba nesto popraviti i "pomuciti se")
Sezan je u pravu u KG kosta 1200 dinara(ispada da je dexy u svemu najskuplji?!)

misa

#5
Nastavak radova.

Maketa je sastavljena i prajmovana tamiya grubim prajmerom (sivi).


Okrugli prozori zadnjeg kokpita zakitovani, pošto ih nema na AS4. Izgleda da je Revell radio kalup prema T.5, koji je jedini nemački Gannet sa prozorčićima. Takođe, izbušene su rupice na svim malim usisnicima vazduha.


Poklopac prostora za naoružanje se lepo uklapa samo kao otvoren, iako je izliven iz jednog komada. Na slikama se vide posledice prisiljavanja poklopca na svoje mesto. Takođe, urezana je linija na mestu gde se stranice otvaraju.


Prostor za točkove je prepun ejector pin markova. Zakitovano pomoću Mr Dissolved Putty.


Flapsovi i odgovarajuće servo poluge su dati kao posebni delovi, kako bi se maketa uradila sa spuštenim flapsovima. Prosto ne mogu da zamislim koliko to tek ružno izgleda, pošto su flapsovi tipa Fowler. Posledica ove mogućnosti je predebela izlazna ivica krila, koju nije lako istanjiti, a mene je mrzelo da se trudim. Kada sam sklopio flapsove, učinilo mi se da su rupe za servo poluge prevelike, pa sam ih popunio vrhovima poluga iz kita. Kasnijim pregledom referenci sam ustanovio da su rupe zaista postojale, i da su bile velike... Zdrav razum i Engleski konstruktori ne idu zajedno...


Radom je dat kao pokretan deo (izvlači se nadole), ali mu fale detalji, pa sam odlučio da ga zalepim u isključenom položaju. Na žalost, super lepak je uhvatio pre nego što sam uspeo da uguram radom do kraja tako da sada sedi par milimetara niže nego što treba.


Sitni delovi za finalnu konstrukciju. Nije mi baš jasno kako da sklopim stajni trap, ali otom-potom.


Maketa spremna za farbanje. Preshading je stavljen iz zezanja, pošto se neće videti.


Legla prva ruka Revell 59 (Sky). Zapravo dve ruke, pošto sam premalo razredio boju, pa sam dobio teksturu šmirgle, koju sam morao da ravnjam sa 8000 tekstilnom šmirglom, pa da prefarbavam. Nisam slikao pošto sam se iznervirao kada sam shvatio koliko treba da maskiram za Extra Dark Sea Gray. Tek na pola prskanja Sky sam se setio da je Brett Green savetovao da se prvo farba EDSG pošto je maskiranje prostije. Ovako, posle dve sesije maskiranja, maketa je spremna za EDSG. Inače Revell 59 previše vuče na zeleno, ali šta je tu je.



Evo slika posle EDSG. Boja je uobičajena Revellova alhemija - u ovom slučaju 25% panzergrau 78 + 75% blaugrau 79. Ja sam zadovoljan, jer je broj potrebnih popravki jednocifren. Nisam stigao da skinem maske sa staklića, pošto je već bilo kasno.

Pozdrav,
Miša :)

Kerber

Dobro ovo ide za sada.
VIdeh negde neke fotke u koloru ovog aviona, pa mi se cini da si veoma blizu sto se tice boje, ove sive gore.
Jedino sto su na toj fotki bile malo sve boje "ofucane" valjda od vremenskih uslova i opste eksploatacije, ali, i to se moze izvesti vrlo lako. Nije frka. Stroke sam video i po trupu i krilima...samo tako.
Nadamo se skorom zavrsetku ovog ruznog lepotana.
Pozz !

misa

Gannet je završen. Dekali su revell, standardno kvalitetni. Prljanje je na minimumu, pošto su svi bili besprekorno čisti tokom službovanja (grafitna olovka za panel linije + malko pigmenata za tragove izduvnih gasova. Lak je semi-gloss MM Acryl, osim guma i radoma koji su mat. Evo i slika, koje su dosta procesirane pošto je slikano bez stativa, i sa neadekvatnim osvetljenjem:



Pozdrav,
Miša :)

oddball

Prilično retko rađena maketa, a koliko je avion ružnjikav pridobija simpatije :)
Maketa mi deluje jako lepo urađeno, čisto i pedantno. Ono na šta bih ti ja eventualno skrenuo pažnju je canopy koji na fotografijam deluje malkice nečisto, ali to mi ne kvari sveukupan utisak i mišljenje da je maketa jako dobro urađena.
Koju grafitnu olovku si koristio?
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

misa

Grafitna je HB 0,5 i radio sam olovkom zato što su paneli nekonzistentni, pa je wash veoma komplikovano uraditi. Canopy je ..., da se ne izražavam. Prvo, svi staklići su napukli a najviše pilotov, što se vidi na šestoj slici. Drugo, nekako čudno prelamaju svetlost pošto su sfernog oblika, tako da se skoro ništa ne vidi u unutrašnjosti dok se maketa ne pogleda iz "pravog" ugla. Ipak, pošto je korišćen i pronto i super lepak i ClearFix u 2 ujutro... moguće je da su mrlje prisutne.

Pozdrav,
Miša :)

Kerber

Dooobar !

Hoces li malkice da mu ga das po semi-mat finisu ili je ovo - kraj?
Malo mi sjaji za mrvu previse...
Lepo je da je ova zver zavrsena, najzad.

Sandman

slazem se sa Banetom oko sjaja na maketi - mozda bi za mrvu trebalo ublaziti sjaj, mada, moguce je da je ovako samo na slikama?

hajde ako te ne bude mrzelo, napravi slike sa boljim osvetljenjem pa okachi u zavrshene radove?

ovako, izgleda skroz dobro.. odlichno si ga sredio imajuci u vidu da se neki delovi teze uklapaju ;)

Dada

Lepo Miso! Sto se tice sjaja po masini, ja ne bih ublazavao. Sada pregledah neke knjizice i dosta se sljaste. Jooj sto je ruzan avion :D Jos je bolesniji ako se uradi sa onim "harmonika" preklopom krila.

Svidja mi se jako, posto sam odusevljen tim ranim turbo-propovima, moracu da ga nabavim...
Super si se izborio sa staklarijom, posto znam kakva je na maketi...

Uskoro od mene jedan wyvern, takodje ruzno lep avion :D

sezan

Opasno mi se svidja!Meni je lep i aeroplan a boga mi i rad!Pozz!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA