Academy P-40, 1/72

Previous topic - Next topic

EMIL

Pronto sam nanosio cetkom, medjutim imam problem sa svim cetkama... Kako kojom pocnem da farbam pojavi se sitno trunje, slikovitije da objasnim kao da je nakon farbanja pala prasina na jos uvek ne osusenu boju. Pokusavao sam da perem cetke, ali nema rezultata. Isti problem se javio i sa prontom, a moze se primetiti i na slikama, dosta jasnije nego uzivo. Takodje, tek nakon slikanja sam primetio da mi dekal (usne sa leve strane makete) nisu legle tacno na prelaz izmedju boja, a pored toga mi je i plava malo prsnula preko krila, kad sam vrsio neke sitne popravke i zavrsila na poklopu kabine. Da ne bih napravio vecu glupost nisam zeleo ovo da skidam... Sada cu staviti jos par slojeva mat laka i kasnije cu naznaciti panele. Neke sam panele na trupu dorezivao. Jos sam pogresio sto nisam sto se nisam potrudio i da ostali paneli budu podjednako uocljivi, jer nisi svi iste dubine... Sve u svemu ovo mi je prva maketa koju ozbiljnije radim i zadovoljan sam.
P.S. Ljudi, je l' sam ja to ostavio utisak nekog za****nog coveka, pa se plasite problema? Zato necete da pisete kritike :)? Salim se, svestan sam gresaka i ima dosta stvari koje je trebalo bolje uraditi, a vi izvolite pa mi ukazite na njih, sigurno ima i onih koje su mi promakle, tj koje nisam sam primetio...

zamorano

Jeste,  Pronto ume da bude "krmeljiv", jedan lek je da ga profiltriraš kroz nešto: neki kažu najlon čarape (presavijene u više slojeva) a ja sam našao filter papir koji koriste hemičari - ali ni to ne ispadne savršeno. Drugo rešenje mi je bilo da pažljivo četkam: dok mažem lak četkicom odmah i skupljam čestice koje se pojave pa ih skidam sa strane. Uz malo (više) pažnje može da se dobije solidan rezultat.

Što se boje tiče, ako se lepi prašina na sveže ofarbanu maketu, možda nije loše da je sakriješ negde dok se suši. Nađeš neku dovoljno veliku kutiju, staviš maketu unutra pa prekriješ nečim (najlonom, da se vidi šta je unutra da ne bi neko napravio fatalnu grešku ;)). Ja često stavim maketu direktno u kesu, samo stavim nešto unutra da drži odstojanje kako se najlon ne bi zalepio.

E da, lak koji se dobro osušio možeš lagano da pređeš nekom finom šmirglom (1000 ili više) - samo pazi da bude vrlo nežno da ne bi počeo da se ljušti (u ovom slučaju, cilj ti je samo da skineš džombe). Ovo nije loša taktika i u opštem slučaju pošto svaki sloj boje/laka može da ima neravnine pa bi to teoretski na kraju trebalo sve zajedno da bude ravnije (naravno, posle svakog šmirglanja obavezno je pranje). Samo treba biti dovoljno uvežban da se ne napravi veća šteta nego korist :).

EMIL

Hvala na savetima. Samo mala ispravka, nismo se razumeli. Nemam problem padanja prasine na mokru farbu na maketi, vec sam hteo samo da opisem problem, tj trazio sam referencu. Poznato mi je to za smirglu, ja sam sa 2000 smirglao farbu u kojoj je bilo trunja i mogu reci da sam imao uspeha, ali se nisam usudio da pronto smirglam, misleci da ce izgubiti sjaj... Hvala jos jednom

ubermagog

izduvnike farbaj u boju rđe ili gunametal ili crnu - nemoj srebrno!

zamorano

Ah, izvinjavam se, ja nisam razumeo (mislio sam da je problem identičan kao moj pa reko' da dam svoje rešenje istog :)). Mada, ovo što se vidi na tvojim slikama ja rutinski napadam šmirglom :mjetal.

E, tačno je da će Pronto da izgubi sjaj od šmirglanja, štaviše izgubiće ga pomalo neravnomerno, zbog urezanih detalja na površini. Koliko sam video, dekalima to ne pravi veliku razliku.

U svakom slučaju, i bez toga stvar izgleda (meni bar) sasvim dobro, pogotovo ako je u pitanju maketa za zagrevanje.