Italeri 1/72 JS-2 Stalin inbox preview

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo jednog relativno frishkog noviteta od Italerija...

U pitanju je tzv. Special Value Pack - u jednoj kutiji se (po ceni jedne) dobijaju dve makete - jedna klasichna i jedna namenjena wargamerima (sklapa se iz mnogo manje delova i zahvata).

Za pochetak evo prednje strane kutije - lepa ilustracija koja moze pomoci pri detaljisanju prenjeg dela tenka sa gusenicama...



oznake su date za 3 varijante s tim shto u sastavnici ima slika i chetvrte koja nema dekale!
tri varijante za koje su dati dekali, ilustrovane su osim crnobelih slikau sastravnici i u kolor profilima na zadnjoj strani kutije:



sve 4 varijante koje je moguce raditi su sledece:

- Soviet Army, Berlin 1945 (za nju nemaju dekali - moguce je da je ovo generichka varijanta) - jednobojna Russian Armor Green
- Soviet Army, Unknown Unit, Vitebsk 1944 - gornji kolor profil na slici
- Soviet Army, 4th Guards Tank Regiment, Lvov, Summer 1944 - srednji kolor profil na slici
- Soviet Army, Unknown Unit, Germany 1945 - donji kolor profil na slici

a evo i slike dekala...



Ovo su delovi za klasichnu maketu - jedan ram sa telom tenka i kupolom + 2 identichna rama sa gusenicama, tochkovima i sitnim delovima kao shto su razne ruchke i sl.

   

...a na zasebnom ramu dati su delovi za Wargamer maketu.
Delova je mnogo manje, tj. mnogi delovi su uproshceni i izliveni iz jednog dela, shto se najbolje vidi na gusenicama...
Wargamer varijanta ima samo 11 delova, i ovo predstavlja idealni nachin da za iste pare dobijete dve makete - jednu koju cete brzo sklopiti, i na njoj moci da vezbate razne tehnike (farbanja kamuflaze, weatheringa,...), i drugu maketu koju cete sklopiti kao i sve ostale klasichne makete... ;) zaista lepo od Italerija shto je pokrenuo ovu seriju maketa... nadam se da ce pored ovog JS-2 i makete ISU-152, izbaciti josh koji tenk ili neko drugo vojno vozilo u ovom maniru.... ;)



Gusenice su sa spoljne strane lepo izlivene i imaju po meni OK nivo detalja...



...ali su sa unutrashnje strane ravne :( shto mi je malo chudno za maketu koja je radjena novim kalupom  >:(



koren topovske cevi ima izlivenu teksturu livenog chelika...



kao i samo telo tenka na prednjem delu, ispred kupole...



na gornjoj strani kupole je izliven detalj vara... jako lepo izgleda!



na zadnjoj strani kupole se pojavljuje izliven kao ispupchen detalj ovaj broj...ne asocira na serijski broj makete, pa mozda moze da znachi da je ovo serijski broj tenka?! Nisam veliki poznavalac tenkova, pa ako neko zna da li je ovo detalj koji je svaki JS-2 tenk imao, neka napishe...



bochne strane kupole takodje imaju teksturu livenja na sebi...



donji deo tenka takodje ima detalja shto sasvim lepo izgleda...



A ovo su sad detalji Wargamer makete...
prednji deo tenka sa izlivenim farom na prednjem delu



zadnji deo tenka sa izlivenim detaljima koji na klasichnoj maketi postoje kao zasebni delovi...



poklopci na kupoli su izliveni zajedno sa njom, i gravura vara sa gornje strane je malo slabijeg detalja nego na klasichnoj maketi...



...ali takodje postoji tekstura livenja kupole na bochnim stranama...



tochkovi su izliveni zajedno sa gusenicama iz jednog dela...
ove gusenice definitivno ne liche na prave, no shta je tu je, za potrebe "vezbanja" ce biti OK ;)







Sve u svemu, ja sam zadovoljan ovom maketom - za iste pare dobio sam dve makete, nivo detalja na klasichnoj maketi je zadovoljavajuci, a Wargamer varijanta je super za vezbanje raznih tehnika za tenkove i vojna vozila... ;)

Nadam se da ce Italeri izbaciti josh dosta ovakvih maketa....  ;)

nesha

Imam ga(ih) i ja. Odlicno su uradjeni, za te pare je vise nego dobitak. Cak i onaj za wargamere uopste nije los-treba dorade, ali to je to, dovoljno detalja ima-vidjali smo i losije u svoje vreme.. Jedino donji deo je rak-rana, moze da se uradi kao da prelazi reku, te se upravo izvlaci iz iste,pa da se ne vide tockovi i gusenice,a?  ;D

TISO

#2
Dobra maketa. Samo mi se ne sviđa podvozje to jest ruke za točkove koje su jako pojednostavljene. Točkovi su kao najbolji u plastici do sad. Još jedna zamjerka je problem kod blatobrana gde bi trabao da se montira na podvozje. Imaš rupu i ako to ne popraviš gusjenice se vide kroz otvor na kupoli.
Ovaj Wargameski uopšte nije toliko slab. Jest pojednostavljen i gusjenice trebaš baciti u kantu za smeče. Več sam razmišljao da nabavim Trumpetirovog JS-3 koji isto ima dvoje gusjenica normalne i u jednom komadu sa točkovima koje su napravljene propisno.

Oblik trupa (kod vozača je za raniju seriju JS-2 (1943- rana 1944).
Usput:
Za kamuflaže:
ovaj zadnji bela 33 je kao u Mađarskoj kasne 1944 ili rane 1945 godine. U TBiU ima fotka tog tenka.
Crveni 14 ima fotka u knjizi od Exprinta (refuling IS-2 Vitebsk 1944). Kolor profil višebojnog 222 je istotako u knjizi od Exprinta.
Knjiga u pitanju je Mihail Svirin: Tjaželnie tanki IS. Knjiga je puna crteža i fotografija.

ISU-152 od Italerija ima identično podvozje. I kod njega imaš sve otvore otvorene ali opet trebaš zaljepiti plastiku da ne vidiš gusjenice kroz trup. Topovska cjev nije loša ali ju je zbog bremze bolje zamjeniti sa metalnom (koja košta skoro toliko ko maketa). DShK je proprisno napravljena ali se može još malo dodetajlirati. Ako praviš sve otvore otvorene (bez kakvog tenkista koji viri van) trebaš detajlirati unutrašnjost jer se sve vidi. Ima i istu cjev ko kod JS-2 tako da sa malo rada (oko blende i cjevi) možeš napraviti i ISU-122.
Wargamerski ISU-152 je malo pojednostavljen i ima sve otvore zatvorene ali se isto tako može napraviti dobra maketa ako zamjeniš gusjenice i točkove te dodaš nekoliko detajla.

Ovde smo se razpisali o Zveroboju ( sa crtežima unutrašnjost, granatama te par linkova):
http://makete.si/viewtopic.php?t=297


Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

TISO

#3
Ovi wargamerski uopšte nisu toliko slabi ako ne gledaš gusjenice.

Evo par kositnih linkova o IS-2 (tekst na Ruskom i dosta fotografija te nešto crteža):
http://armor.kiev.ua/Tanks/WWII/IS2/

Russian battlefield:
Razvoj IS-1 i IS-2
Bojna upotreba IS tenkova
prerez IS-2




Knjige na netu:
TBiU:
_http://betah.co.il/BookDetails.aspx?BookName=IS2&id=2574

Knjiga od Svirina (farposstov rapidshare linkovi - skidaj dok još možeš):
_http://www.farposst.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=1249


Interesantno:
QuoteThe last time the JS-2M tank was used was in 1982 in the Odessa Military District during manoeuvres. However, the official order to remove the JS-2 from service was only issued in 1995!

Ja sam več odlučio, da ču da napravim IS-2 od staršeg lejtnanta Udalova koji je za par minuta uništio 3 king tigere (bitka kod sala Ogledovo - Sandomierez bridgehaead):
Bitka kod Ogledova

IS-2 od starijeg poručnika Udalova (bela 98):
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!