1/72 ICM He-70F-2

Previous topic - Next topic

misa

He 70 je za mene možda najelegantniji avion koji je leteo. Posle puno truda uloženog u Revell/Matchbox He70, odustao sam od te makete jer je zahtevala mnogo više veštine nego što sam ja tada imao, a i pojavila se ova maketica. Recenzije su stvarno puno obećavale, kao i izgled u kutiji. Pa reših ja da je napravim.

Utisci o maketi su nekako čudni. Na kalupu ima NEVEROVATNO puno mikroskopskih detalja (zamislite korektne rivete u pozitivu u 1/72), a tehnika je short run?! Znači prvi dodir šmirgle, i ode voz. A šmirglanja ima, zato što je rasklop preambiciozan,  a kalupi nisu poravnati kako treba. Donja površina krila ima 3 dela, a gornja 2. Delovi koji obezbeđuju dihedralu nose i detalje kutija stajnog trapa. Kraj trupa je poseban deo, i obezbeđuje korektnu poziciju repnih kormila visine, ali zalepiti ga na pravo mesto je skoro nemoguće. itd itd.  Sada mi je žao što nisam slikao progres na ovoj maketi da vidite o čemu se radi. Nekako imam utisak da bi ova maketa bila mnogo bolja da je izlije Tamiya svojim presama od više stotina tona.

Što se tiče dimenzija, oblika itd. nema skoro nikakve veze sa crtežima iz Quironove knjige, kao ni sa Matchboxovom maketom. Autor kalupa na svom sajtu tvrdi kako je Quironova knjiga netačna, a on navodno ima tačne planove...

Maketa je trenutno u fazi pripreme za farbanje. Unutrašnjost je završena, prajmer je Tamiya super fine white.

Evo i slika:



Evo i poređenja sa Matchboxovom maketom. Motor duži skoro metar ipo:

Dihedrala:


Pozdrav,
Miša :)

Sandman

Jel plastika tipichno ICM-mekana ili su neshto menjali?

Radish kamuflazni primerak ili cesh mozda onaj shareni? Na kraju ispada da je ipak plavo-beli, mada meni lepshe izgleda kao crveno-beli, pa cu tako i da ga odradim... kad se budem nakanio da nastavim dalje rezbarenje :P :D

gasha

Gledaj da zadrzis sto vise detalja. Prerezi sve sto mozes, narocito oko povrsina koje se smirglaju. Muka jeste ali se isplati.

misa

@Sandman: plastika je tamnosiva, mnogo mekša nego regularna ICM. Radiću plavo beli.
@Gaša: geometrija mi je mnogo bitnija od detalja. A detalji o kojima govorim su tekstura aluminijuma na gornjoj površini krila, preklapajući paneli na donjoj itd. To ne može da se ureže.

Pozdrav,
Miša :)

Sandman

kod ovog aviona povrshina je bila zapravo jako ravna - shto reche Misha, samo par preklapajucih panela, sve ostalo je ravno - ono shto se ja muchim da prerezem Revellovu maketu je pogreshno jer na maketi ne treba da budu toliko vidljive linije panela :-/

nishta, samo oprezno oko uklapanja i ako je moguce izbeci unishtavanje tih filigranskih detalja....

to sa josh mekshom plastikom mi bash ne zvuchi veselo... i na Emilu je plastika dosta meksha nego shto sam navikao kod ostalih proizvodjacha maketa, no shta je tu je :)

chekamo sad farbanjac ;)

one plave share su date kao dekali ili cesh ipak maskirati mozda?

misa

#5
Nema dekala - mora da se maskira. A i da ima, ne bih ih koristio. ICM je to - samo čeka da te uhvati na krivini.

Pozdrav,
Miša

gasha

Soory, nisam skontao o kojim detaljima se radi. Reko da nisu neki otvori itd. Kada je to u pozitivu a blizu smirgle onda je najbolje rezati. Teksture je zaista tesko zadrzati.

Sandman

Quote from: misa on 28-10-2009, 11:24:29
Nema dekala - mora da se maskira. A i da ima, ne bih ih koristio. ICM je to - samo čeka da te uhvati na krivini.

znachi radicemo isto samo u dve razlichite boje.. i sa dve razlichite makete? :D

pozz

misa