Airco DH-2 (Eduard Profipack 1/72)

Previous topic - Next topic

zamorano

Otvaramo novi front, ovo će da bude interesantno.



Daklem: profipack znači da u pakovanju dolaze i ecovani detalji i maske za bojenje. Nisam slikao delove u kutiji pre nego što sam krenuo (zaboravio), ali zato ću da ih slikam kako šta bude montirano tako da će otprilike da izađe na isto.



Pošto sam dosta stvari već uradio, neću da stavljam slike hronološkim redom nego tamo gde su relevantne. Štaviše, ovde se gomila stvari radi paralelno i sve ide nekako napred-nazad a problemi se otkrivaju posle tri koraka, tako da ću da gledam da što više povežem stvari koje imaju veze. Zato će neke slike sa ofarbanim delovima da se pojave pre nego što se farbanje pomene u tekstu i tome slično.

Krećemo od kabine, sklop koji je prilično nezgodan jer se sastoji od puno delova koji ne naležu jedan na drugi baš najbolje. Konkretno:



- bočni zidovi kabine su dati kao posebni delovi ali su iz nekog razloga odliveni zajedno sa tim centralnim upornicama (bilo bi pametno odseći ih odmah žiletom jer će se inače bar jedan odlomiti a većina iskriviti... Govorim iz ličnog iskustva :)).
- isti se protežu natrag do polovine krila i imaju oblik koji bi trebalo tu da se uklopi, ali se ne uklapa. Treba ga skalpelom prilagoditi.



- pod kabine je napravljen zajedno sa donjim krilom a njegov vrh ima polukružni oblik i tu se lepi nosni deo. To je ujedno i najteži deo kabine za montiranje, ivice koje se lepe su ukoso isečene, što je ok, ali nisu istog oblika tako da ostaju rupe (koje moraju da se gituju), nezgodno je pogoditi visinu (tako da bočne strane i nos budu u liniji) a bogami i širinu (pošto je gornja polovina kabine jednodelna i naleže na sve ovo, treba i to potrefiti).



- šlag na tortu je ta gornja polovina koja se baš ne poklapa oblikom sa donjim delom. Razlika nije velika, ali s obzirom da je kabina najizraženiji detalj aviona, biće i te kako upadljiva. Gornji deo je širi od donjeg, ali ne celom dužinom - na mojoj maketi gornja polovina je izgleda bila malo deformisana, tu gde je plastika tanja (levo i desno od pilota), razvukla se u stranu. To treba nekako pritisnuti da se vrati, ali je jako teško izvesti a da se plastika ne polomi. Ako pomenutu kosu ivicu nosnog dela stružete skalpelom da bolje legne, može se desiti da nos bude suviše kratak tako da gornji deo izleti napred (a na ovakvim maketama dovoljno je pola milimetra da iskoči i da to izgleda ružno).



Sve u svemu, montažu kabine treba uzeti ozbiljno i uraditi je detaljno i pedantno. Bitno je samo ne raditi na brzinu.



Od ecovanih delova u kabini dato je sedište (zamena za plastično, prilično je bolje mada ni plastično nije loše), kaiševi i instrument tabla. Ecovana instrument tabla se lepi na plastičnu (kojoj se prethodno sastružu detalji) od koje je malo veća. Ja sam primenio, čini mi se, pogrešan redosled koraka: 1. bojenje ecovanog i plastičnog dela; 2. Lepljenje dekala sa instrumentima na plastični deo; 3. Lepljenje ecovanog dela preko dekala; 4. Struganje ivica ecovanog dela ali pažljivo da se ne odlepi, što je - hm, skoro nemoguće: bolja varijanta bi bila da sam pre bilo kakvog farbanja ta dva dela privremeno zalepio i onda ih obradio što je bolje moguće. Dakle, falio mi je nulti korak.

Odozgo su data i dva ecovana čepa za rezervoare (valjda je to to) - ni ono što je dato u plastici nije bilo loše ali ovi su nešto konkretniji.



Na bočnim stranama sam tupim skalpelom urezao teksturu platna. Posle jednog prelaza tečnim lepkom, to, čini mi se, izgleda prilično korektno:



Prilikom farbanja probao sam i da simuliram teksturu drveta ali nekako nisam našao nijanse koje daju dovoljan kontrast... Možda je ovako i realističnije za ovu razmeru, ali na propeleru ću definitivno da probam nešto drugo.



Kabinu sam lakirao Prontom - uz prethodno maskiranje ostatka da mi ne pravi neravnine tamo gde ne treba.



Posle toga je išao jedan sloj Humbrol polusjajnog laka koji se opet jogunio tako da sam dobio blago talasastu površinu u kabini, pa sam morao da stružem... Znam šta ćete reći, za sledeći put sam uzeo Testors akrilni lak. Humbrol ostaje za mesta gde stvarno treba da bude neravno :).

Kod lepljenja gornje polovine kabine, pokušao sam da izvršim pritisak štipaljkama, ali to nije baš pomoglo... Niti vertikalna štipaljka pritisne dovoljno odozgo da svi delovi nalegnu, niti horizontalna štipaljka dovoljno pritisne bočne ivice da se poravnaju (delovi su ipak suviše sitni za ovako nešto).



Zato je izgleda jedino rešenje bilo da se upregne magarac da on pritiska delove dok se suše :).



Isekao sam i elerone sa namerom da im dam mali otklon. Na ovako maloj maketi mora da se pazi da sve to bude precizno jer ako ga neravno isečem, posle je teško popraviti a da se ne vidi (za razliku od FW-190 u 1/48 gde mi je žilet krivudao kao da je u pijanom stanju ali gde mogu da gitujem do mile volje). Naravno, kod dvokrilca treba voditi računa da otklon gornjeg i donjeg elerona bude isti (u tom cilju je urađena improvizacija na poslednjoj slici, ne zbog lepljenja).


Sledeće: motor. E, ovde sam imao nekoliko havarija zato što je plastika jako krta i lako se lomi. A majstori su ta dva devetokraka dela odlili tako da su u svih devet tačaka - i to prilično čvrsto - spojeni sa ramom. Ovde ni pod razno ne smeju da se koriste sečice već isključivo žilet ili neka ona ecovana testera (eventualno ako imate baš neke fine makaze). Ako mrdnete deo dok ga sečete, pući će. I za dalju obradu i montažu (tu i tamo treba nešto skratiti ili sastrugati šav koji je ostao od kalupa) važi isto: vrlo pažljivo.



Svi delovi su odliveni sa malčice nepravilnim površinama i sa malo mekšim detaljima, tako da sve treba strugati skalpelom da bi dobili pravi oblik. Imam utisak da je sve lepo zamišljeno i pripremljeno i da je omanuo samo majstor plastičar.



Malo skalpiranja može stvar da dovede u zamišljeno stanje, a ecovani delovi su tu da dopune tamo gde fali... Samo, ono što je u plastici urađeno kako valja neću da menjam, čuvam eceraj za druge prilike :)



Idemo dalje, da probamo kako se uklapa konstrukcija: prvo treba iseći - e aj sad kako se ovo zove, trup? ;D Pošto je i taj osetljiv a pričvršćen na 6-7 tačaka, mora opet da radi žilet.



Ovde sam obrijao malo bliže nego što je trebalo pa sam dodao malo mr. surfacera koji simulira te krajeve upornica koje sam otfikario a koji bi trebalo da štrče (u stvari, tu je neki šraf ili tako nešto - ali u svakom slučaju nije ravno)... Još ću malo da ih doteram.

Inače, i ovde treba da radi skalpel i/ili šmirgla kako bi se eliminisao šav od kalupa:



Montaža svih ovih delova je pipava pošto ima dosta da se žonglira dok se ne poravnaju. Neki kažu da treba napraviti skelu za montažu, ja sam razmišljao kako i nisam došao ni do jednog pametnog zaključka. Ali za ovaj korak mi je dovoljno dobro privremeno zalepiti delove, čisto da vidim da li je sve na svome mestu. Kad bude došlo vreme za tačno poravnavanje, razmišljaću opet (ako neko ima bilo kakav savet - ne insistiram da bude dobar :) - biću mu zahvalan).



Pošto sam već perfektno ovladao raznim tehnikama korišćenja žileta, rešio sam da probam i da ga malo unapredim. Konverzija žilet - fina testera:



Izgleda glupo, ali radi k'o zmaj.

I tako... Krenuo sam lagano u pripreme za provlačenje zatega (inače mi kompjuteraši to zovemo "kabliranje" ;D)... Pošto su sajle jako komplikovane i zapetljane, ja sam odlučio da prvo prođem kroz jednu simulaciju i virtuelni trening :).



Napravio sam grub 3D model sa ciljem da žice montiram prvo na njega, redom po Eduardovom uputstvu. Da steknem osećaj i da napravim greške tamo gde ima Undo - a jesam napravio par, neke upravljačke sajle idu preko upornica a na jednom od crteža (srećom, ima dva) izgleda kao da su vezane direktno na rep. U stvari, glavni cilj ove operacije je da provalim gde i kako da bušim rupe na krilima, kako bih to uradio pre nego što krenem da ih bojim - jer, to mi je sledeći korak.

S tim u vezi imam i jedno pitanje za znalce: u tačkama na krilima gde se kači više sajli odjednom, da li da bušim više rupa ili sve da vučem kroz jednu? Meni je verovatno praktičnije da udarim jednu, ali ako je to na pravim avionima vidljvo razdvojeno, onda neću da fušerišem. Probao sam da nađem neku sliku kako to izgleda na DH-2, bez uspeha... Verovatno je slično i na drugim britanskim avionima iz tog perioda - ako neko ima nešto, ne bi bilo loše da okači ovde.

ubermagog

#1
pošto si dobro zalegao na maketu pre nego što napraviš neku nepovratnu štetu, svi detalji i sitnice sa crtežima i gomilom fotografija

_http://rapidshare.com/files/50274145/adwdihiarntc48_1_b.rar.html

menestenasli

Bas si brz, u 2 poruke cela izgradnja :)
Ovo mi je oduvek bilo zanimljivo avionce! Ako nije tajna, gde si kupio i koliko je kostala maketa?
Jedino mi se ne svidja motor. Mislim da sipke koje se nalaze ispred cilindara (kako god da se zovu, ako neko zna sta su nek napise) treba da budu tanje. Neka tanka bakarna zica bi bolje izgledala.

Profa

#3
U je, konačno još neko u WWI :super
Ovo je više nego zanimljivo avijonče - eno ga u šteku, i čeka da zagrizem...
Sviđa mi se tvoj rad, naročito postupci i skretanje pažnje na detalje (pišem, pišem, pažljivo pratim na času :think) I ja sam se pitao kako će da ide uklapanje "trupa", bokova kabine itd... sad znam :doh
Nezgodan je, ali će zadovoljstvo na kraju, verujem, biti tim veće...
Mali savet: drvo simuliraj humbrolima 103+110, 74+98, 74+110, 148+... Različite kombinacije krem (kao podloga) i tamne braon daju najbolje efekte.

@Suba: daj majke ti sledeći put napiši koja je knjiga u pitanju ;) - adwdihiarntc48_1_b mi baš ništa ne znači... Srećom pa sam proverio Windsock Datafile 48, za svaki slučaj :D

Edit: sad sam malo protrčao gorepomenutu knjigu - skrećem pažnju na fotku na strani 26, gde se lepo vidi motor i propeler... Druga zanimljivost je debljina sajli, a treća ujedno i odgovor na tvoje pitanje - u 95% slučajeva provlači sve sajle kroz jednu rupu, tj. gađaj koren upornice ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

ubermagog

Quote from: Profa on 03-11-2009, 22:01:32

@Suba: daj majke ti sledeći put napiši koja je knjiga u pitanju ;) - adwdihiarntc48_1_b mi baš ništa ne znači... Srećom pa sam proverio Windsock Datafile 48, za svaki slučaj :D


Računao sam na to da će se iskusni setiti o čemu se radi, a zainteresoavni skinuti jer je preporuka  8)
Nisam hteo namerno da napišem naslov ili izdavača jer je forum vidljiv u tom delu i 'nečlanovima' a Albatrosci su prilično aktivni i agresivni u lovu na svoju nelegalnu imovinu.
Obavezno treba proučiti publikaciju, puno slika i crteža detalja, vidi se i zašto su trup onako rešili jer zaista ima 'zub' kod spajanja, a i ono 'šivenje' sastrane je atraktivno  :D

zamorano

Hvala za informacije, znao sam da sam došao na pravo mesto da pitam! :super

@Profa: šta si mislio pod debljinom sajli? Znam da ima ovih koje idu u paru, duplirano. Neko reče da to može da se aproksimira tako što se stavi deblji najlon, ali mislim da ću ja da idem na pravu stvar - dvaput je dvaput ;D.

Tačno je za motor, te žice jesu predebele, ali nemojte da me nagovarate jer mi malo treba - a ako krenem na tu stranu biće zlo :). Ideja mi je bila da ovo završim u relativno kratkom roku (bez obzira što je kod mene pojam "kratak rok" baš relativan). Jeste ružno ovako, pogotovo sa tim višestrukim prelomima, ali motorčić je prilično sitan, nije previše upadljiv... Hmm.

Imam knjigu, odlična je (imam i Squadron-ov In Action, nije toliko dobar ali ima par interesantnih stvari)... Šteta što su u to vreme slike uglavnom bile tipa "ovo sam ja pored mog aviona" što znači da teško mogu da se vide detalji. Ali su se ekstra potrudili da pronađu i to malo, njima i Eduardovcima koji su napravili odlično uputstvo (pre svega, raspored sajli dat u 4-5 dijagrama) kapa dole.

Uslikaću trup kako je ispao posle ovog poslednjeg lepljenja, ima tu ivicu između gornjeg i donjeg dela - jeste malo izraženija nego prava ali to može da se pripiše nepreciznosti razmere (hm, pa da, što sitnija razmera, veća tolerancija). Nezgodno je što se gornji i donji deo ne dodiruju lepo celom dužinom spoja nego mora pošteno da se pritisne da bi legli (a upornice na trupu još dodatno smetaju). Na par mesta štrči i bočno - hm, mada, u stvari, na tim mestima se montiraju one kutije za rezervnu municiju pa mogu i da se švercujem. Kad bih se još jednom rodio, radio bih ovako: skinem upornice da može pošteno da se pritisne i onda lepim spoj fazu po fazu - prvo ono što ne mora da se siluje pa kad to uhvati onda ostatak.

Inače, Eduard je dao i dekal za tu ivicu koja je šivena. Dobra je fora, samo što će morati malo da se ublaži pošto su ga štampali crnom bojom pa izgleda malo karikirano. Verovatno ću pre ili posle montaže dekala da udarim razređenu žutu preko njega.

Maketu sam kupio pre 4-5 godina preko Jadar Hobby-ja, pogledaću da li sam sačuvao Darekov Invoice ;), mislim da je bilo 10-15 eura, plus poštarina. Ne znam da li je Eduard posle reprizirao ovu maketu, pretpostavljam da jeste - i ne bi me iznenadilo ako su novije verzije kvalitetnije odrađene (imam i njihovog Nieuport-a, primetno je bolji).

Sve u svemu, WWI aviončići u 1/72 plus ecovani detalji su prava stvar! Posao je ozbiljan ali ga nema mnogo, dobar je nivo detalja, interesantni subjekti... Definitivno krećem da trošim 1/48 WW2 sa šteka i umesto njih ubacujem WWI 1/72.

Profa

Štek WWI, kažeš? ;D

Ima tu i skrivenog blaga, tj. dupliranog i tripliranog po kutijama ;)

Mali predlog, mada ti se neće svideti: sredi motor, lepo je skroz otvoren i vidi se... ::)
Sajle dupliraj, nemoj raditi samo po jednu... To je mene i zeznulo, zaboravio sam da su duple pa su mi se učinile deblje nego inače... :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

zamorano

Prihvatam savete doktora, za vikend pada transplantacija žica sa Fender-a na DeHavilland-a (nadam se da će E1 biti odgovarajuće debljine). Biće malo pipavo pošto je motor već zalepljen na trup, ali daleko od toga da je ovo najluđa stvar koju sam radio... U svakom slučaju, ako zabrljam nisam ja kriv nego vi. ;D

A što se šteka tiče, jao, bolje da mi nisi pokazao. Moj ceo štek je te veličine i ulažem ogroman napor volje da tako i ostane :). A zavidim ti žestoko na uživanciji koju si sebi pripremio... I kad na kraju poređaš na policu te Albatrose u raznim bojama, uff...

Goran A.

@ Profa
...pominjes nekakav stek? Oko tristotine metara od mene zivi jedan tip koji ima kompletan prvi rat u plastici (samo injection) bez duplikata. Treba li da kacim slike? :zvizduc

Profa

#9
Da ne idemo OT i kvarimo Zamoranu pricu - ovo je MOJ stek, a na kolekciji radimo ;)
Pozovi lika da se prikaze ovde, meni ce prijati da se pojavi jos neko sa temom Velikog Rata, od razmene iskustava i viska informacija glava ne boli :)
Bogu fala što sam Lala! :)

zamorano

Au... Moj WWI štek broji 2 (dve) kutije, nije ni to mali podvig: ne kupujem sledeću dok ne završim ovu, izdržaću sigurno D:).

Elem, prijavljujem da je operacija zamene žica izvedena sa 90% uspešnosti :). Stanje vazduhoplova i motora pre početka radova:



Pošto je plastika krta, stare žice se lako skidaju. Ovako izgledaju stari deo, žica koja će ga zameniti i burgija koja će da napravi rupu u koju se žica montira... Razlika u debljini između novog i starog je prilična:



Žica je sa električne gitare, D'Addario jedno od onih tanjih pakovanja pa najtanja odatle (E1)... Kad sam menjao žice na gitari nisam ih zamotao tako da je ostala prava kao strela. Za ovakve poduhvate je nezamenjiva stvar, preporučujem... Tamo gde bi trebalo da se savija i oblikuje mislim da već ne može da prođe jer je prilično "žilava" i tvrda.

Razmišljao sam da li mogu žicu da isečem na savršenu dužinu i onda da je montiram bez bušenja rupe u tom centralnom prstenu, ali nisam bio siguran da ću uspeti. Varijanta sa bušenjem rupa je rizična jer rupe sigurno neće biti na tačnim mestima pa to sve može da ispadne nesimetrično, ali na kraju je to sve bilo dovoljno sitno da se manje nepravilnosti ne vide. Ali sam zato dobio mogućnost da za duže žice napravim dublju rupu tako da se sve manje-više dobro uklope po dužini.

Negativna posledica bušenja rupa na montiranom delu je što taj deo može i da se odlomi:



Ali na to sam već navikao na ovoj maketi... A i nisam neki koji pati od propelera koji se okreću na maketama, neće taj leteti nigde. (Tj. ako bude leteo, teško njemu). Zalepiću ga, samo moram da pazim da mi taj unutrašnji deo ne upadne u trup. Sve u svemu, trenutno stanje je ovakvo:



Treba još malo da počistim višak super lepka i da doteram boju. Žice ću gledati da ne farbam ako ne moram, imaju finu (iako malo nerealističnu) metalik boju.

Pozdrav!

Profa

E, ovo već mnogo bolje izgleda :D
Evo malo priče o Gnome Monosoupape motoru: http://www.enginehistory.org/Gnome%20Monosoupape.pdf,
- sken uputstva za održavanje: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Scans_from_'Gnome_Monosoupape_aircraft_engine_manual',_1917
- a možda bi mogao da ga odradiš k'o na ovoj prvoj fotki ;D: http://www.aviation-history.com/amh/1918amh.htm
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Samo teraj dalje.
SUper su ti "dorade", izvestio si se i sad nema sta da se prica... ;)

Posto imam ovaj avioncic (poklonio mi je R2D2), nekad ce doci na red, samo me muce sajle, ne toliko po krilima, vec na ovim "gredicama" koje simulitaju trup...to kad resim kako cu... :cheers...Profa verovatno ima savet i za to, jer mu je to u '72 - maciji kasalj....a onda pivchuga. ;)

zamorano

Srećom, ovaj motor je relativno jednostavan, kakvih ima... Ali opet sam uhvatio sebe kako zagledam te - priključke za svećice, šta li? - i razmišljam kako i to da dodam... Mislim da bi takvo superdetaljisanje na ovakvoj maketi bilo previše za moje sposobnosti, ionako ću sa zategama da zaginem. Da ne pričam o tome što svaki deo ima da se posebno farba, neki i po dvaput (krila: jedna površina pre, druga posle montaže).

BTW, sad me Profa postideo pa sam konačno ozbiljnije pogledao šta ima od fotografija na 'netu :). Znao sam da nijedan original nije sačuvan, ali postoji replika koja je za naše potrebe vrlo upotrebljiva (inače ima potpuno drugačiji motor ;D). Nešto sam našao na http://www.webshots.com/search?query=Airco+DH2 , a malo ozbiljnije ću da pogledam, ima sigurno još štošta.

Nego... Završio sam prvu iteraciju modela. (Modela, ne makete ;)). Bilo je vrlo korisno kao vežba. Ovo stanje je rekonstrukcija Eduardovog uputstva, a našao sam par žica koje su sumnjive ili potencijalno problematične. Evo ih crvene se na slici:



Gornja crvena se kači na gornju površinu krila: pošto je rep niži od krila (ako uzmemo trup kao referencu za horizontalu kao što je na Eduardovom dijagramu), treba voditi računa o nagibu krila kako se žica ne bi vukla po njemu. Slična stvar važi i za ovu žicu ispod (prednju donju crvenu što ide od krila do trupa). Eduard je malo zeznuo stvar pa je nacrtao da žica ide ispod desnog krila a iznad levog (proverio sam, i u 1/48 profipack-u je dat isti dijagram).

Žicu dole nazad su malo nejasno nacrtali, ali po dijagramu bi se reklo da ide u istu tačku kao druga, upravljačka, žica. Što bi bilo pogrešno jer ova valjda služi za učvršćenje, s obzirom da ne ide ka kabini nego u trup (ako bismo učvrstili deo koji pilot treba da pomera to ne bi bilo lepo). Sudeći po fotografijama replike, Eduard je promašio (ili se sa dijagrama ne vidi tačno), pošto ta sumnjiva žica ne treba da se zakači u istu tačku nego malo iznad, u koren tog što nije zadnji točak (noge? skije?).

Inače, na 3D modelu se lepo vidi šuma žica -



- iako sam uradio tek pola modela (druga polovina je simetrična, tako da bi samo smetala... U stvari, nisam znao kako to da uradim automatski :-[).

Ali zato postoje razne prednosti, npr. može da se rotira na sve strane i vide detalji iz svih uglova -



- da se skine gornje krilo pa da se sve lepo prouči -



- ili da se avion proglasi poluprovidnim pa da se dobije malo bolja predstava gde je šta:



Sve u svemu, totalna zabava za onoga koga ne mrzi da se smara ;D.

Okačiću ovaj model na kraju balade, kada dokažem da nisam ništa bitno promašio. Samo još da iskopam nešto što može da uradi export u neki upotrebljiv format (Shockwave 3D bi bio verovatno dobra fora).

Profa

Auh, ti ovo baš ozbiljno shvatio ::)
Trenutno bih imao problem da konsultujem moje reference, ali ta sajla što ide iz gornjeg krila prema repu se zaustavlja u vrhu prve upornice "trupa", a potom nastavlja do korena druge upornice na suprotnoj strani. Ne znam da li sam bio jasan, ali konsultuj crteže i profile u gorepomenutoj knjizi, biće ti odma' jasnije ;)
@Kerber: imam rešenje, a pivo da me čeka u muzeju ;D :cheers
Bogu fala što sam Lala! :)