La 7, dva u jednom. Academy 1/48

Previous topic - Next topic

Goran A.

Kolio moj monitor dozvoljava da vidim, izgleda da si uspeo sa nijansom vidi se na jednoj od slika. Nedavno sam gledao neke kolor fotografije sacuvanih sovjetskih oplata, to je to otprilike. Kazu da je ovu semu dobio posle remonta pred kraj rata a da je dotle gore bio jednobojan. Ova jednobojna sema se pojavila posle rata u muzeju u kojoj je avion i leteo verovatno na raznim mitinzima proslavljajuci pobedu do nije konacno penzionisan. Avion je najverovatnije jako ostecen posle nekakve nezgode u samom muzeju i posle toga dobija finis kakav je dat u KP-ovoj maketi u 1/72.

oddball

Zar nije La-5 u pocetku bio jednobojan sa zelenom gore i plavom dole sve do FN verzije (cak je i FN imala jednobojnu semu neko vreme sa crvenim prsteom iza spinera), pa je tek sto ti kazes pred kraj rata dobio dvobojnu sivu semu. A La-7 mislim da je oduvek imao dvobojnu sivu kamuflazu jer je on naslednik i proizasao je iz La-5FN modela.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Aranza

..mogu pomoći jednim linkom no radi se samo o pretpostavkama. Dakle sve je bilo moguće ali ništa nije dokazano i provjereno kao apsolutno točno. Ukoliko nekog zanima evo. Tu je manje više sve.

http://vvs.hobbyvista.com/Markings/Kozhedubs_White27/index.php

Suhoj


PELE

Heh, jako dobra ideja, a jos bolje uradjena(e) maketa(e)!  :D


Pozz

Kerber

#20
La 5 se od pocetka farbao u 2 boje - crno i zeleno , dole svetlo plavo.
Tek od negde Kurske bitke, ili neposredno pre nje se donela naredba u VVS da se lovacki avioni imaju farbati u novom ruhu, sto znaci 2 sive, dole ista svetlo plava, pa su novi avioni, tako i farbani, a bas kod Kurska su imali i znatne gubitke, sto zbog Jg.52/51/54, sto zbog nove kamuflaze koja je bila nesto nepoznato njihovim protivavioncima, pa...rokaj bato. Ionako su licili na FW190....hehehe
Jedini rani La5 (ili kako ga jos zovu i LaG-5) sa visokim ledjima, direktno proizasao iz LaGG-3, koji je imao jednobojnu semu, a kao maketa se javlja tu i tamo u svim velicinama,( sa onim zubima - pilot se zvao valjda Kostjuljev, ako gresim, molim ispravite me, ne mogu sad da nadjem gde mi je taj profil) a i to nije tacan profil, bar ne za taj period, niti je takav ucestvovao u nekoj borbi, vec je prikazan u 2 verzije - zelen i tamno siv...Dobio je taj avion za svojevrsnu reklamnu kampanju, jer su i oni, kao i svi ostali terali svoje asove da se setaju po domovini i velicaju snagu i moc SSSR-a. E, sad, posto je to dobijeno  krajem '44, nema sanse da je bio zelen, pre  je tamno siv, jer suprotno ocekivanjima, Rusi su od zime '44 svoje avione tako farbali umesto u belo  :o, pa je to verovatno i bio slucaj.
Ostali su svi sivi u 2 boje ili jednoj sivoj. Jos jedna zanimljivost - tako tamno sivi u "zimskoj" kamuflazi, kasnije su dobijali i svetlo sivu, al' peko ove tamne, pa je moguce da tacan ton malo odseta....A posle  vecih remonta su ih, ako nije bilo zimske tamno sive, farbali i jednobojno u svetlo sivu...bilo je tako farbanih Jakova kod nas, kad smo ih dobijali od "Bacuski". Ima fosta tako farbanih La-7....

Vrlo je moguce da je i ovaj Kozdezubov avion bio prvo tamno siv, zimski, pa je kasnije dobio svetlu nijansu gde treba....To su rasprave i rasprave po netu...malte-ne ce neko i doktorat o tome da sacini...
Al' manimo se toga, opet da kazem da je maketa prelepa... 8) pa ma kakve da su mu boje....