SA 342 Gazelle, 1/72 Heller

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Почео сам са радом на Хелеровој (Heller) Газели. Набавио сам ецерај (хвала Војо на асистенцији). Урадићу нашу Газелу No 110/12879. Због тога сам изрезао врата...
Поставио сам и два листа са белешкама које ћу објаснити у току рада.







На следеће две фотке "N110" је приказан у ,,акцији". Обе фотке су дело Димитрија Остојића.





...радови су у току... :cheers



http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

divvac

buhu...  :cry hocu i ja jednu gazeluuu!!!!!   :-\
ehhh...... salu na stranu(mada u svakoj sali ima istine,a ova je cela istinita :P )
cini mi se vec po beleskama da ce ovo biti veoma detaljno uradjena i veoma dobro uradjena maketa! srecan rad!  :super
moja Prva turska

gasha

Maketa shit, eceraj jos gori. Druge nema pa nema vajde kukati. Eceraj uopste ne odgovara a ono malo sto odgovara moze se napraviti od konzerve lako. Pedale ne pasu uopste, Trouglasti deo sto ide ispod elise je prevelik, ogroman. Izgleda smesno kada se postavi. Uzmi slike i napravi te stvari sam od konzerve. Sama elisa ne odgovara, spoj sa rotorom totalno drugacije izgleda. Eto to su najvece mane pa sad se snadji.

Miroslav Š.

Ма није ваљда све тако црно!?! Макета је одлична основа а међу ецерајем има неколико супер ствари (антене су одличне и има их довољно за две наше Газеле)... за елисе и ротор знам али није баш тако лоше... са малим резањем и окретањем се  лепо намести. Видећеш. Бар се мени свиђа :cheers
Тренутно немам фотоапарат код себе а и рачунар ми је био ,,одлепио" па још нема нових фотки урађених делова. Нисам склон макетарском мазохизму ал ова Газела је сасвим добра макета.
До скорог виђења :super 
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Да бих урадио технички коректну главчину главног ротора морао сам да одстраним делове (три иста дела на фотки макете у раду). Уместо њих ћу поставити нове делове које ћу накалемити на основу главног ротора (део поред три иста дела 8)). Нове делове планирам да урадим од стабла (стабло=у макетарским круговима познато као спру). Скицу ћу приложити у каснијем јављању.
На трупу сам исцртао (наранџастом бојом) на ,,А" стубу површине које сам већ стањио како бих добио уверљивији изглед када се скину врата.
Од медицинске игле (0,8мм) имам намеру да направим нову осовину која се пружа од редуктора до мотора и од мотора, целом дужином хрбата, до репног дела.
Унутрашњи део кабине (провидне делове) сам спремио за фарбање. Одлична фотка на којој се доста тога види на плафонском делу унутрашњости је насловна страна магазина ,,Одбрана" бр.58 од 15.фебруара 2008.године.
Задњи део пода кабине сам исекао тј. уклонио сам седишта.
Прилажем фотку радова и два кропа детаља главчине главног ротора на основу којих правим нове делове. Кропови су са
фотографија које је урадио Пеђа Стаменковић (12870 на Ченеју).






Живели :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Kerber

Samo napred ! Bas me interesuju ove prerade, tj, resenje problema.
Uhvatio si se u kostac sa dosta detalja, a imas strpljenja, pa se nadam veoma dobrom ishodu.
Za rad se ne sekiram...
Pozz !

gasha

To je to o cemu ti pricam. Aj sada guraj dalje, pomno pratim ovaj topik. Puno srece.

Miroslav Š.

#7
Добро вече! Господо, захваљујем вам се на коментарима. Настављам са лаганим ,,спинингом"...
Стањио сам ,,А" стуб. Пластика је веома мекана те је турпијање било незгодно. Офарбао сам и део унутрашњости кабине, за пробу. Израдио сам више фотки истог хеликоптера како бих дошао до закључка која је то боја... свака газела је прича за себе. Наравно, велики утицај на боју имају и метео услови у тренутку сликања, па сенка...
На доњој фотки се види и скроз скинута стара панелажа тј труп без панел линија. У међувремену, труп је добио нову панелажу 8)



Са израдом нових лопатица на репном ротору сам прилично одмакао. За израду нових лопатица сам користио лим који је донирала пивара из Беочина у виду конзерве Лав пива :cheers Лим је веома лаган за обраду. Мислим да вам је то свима већ познато. На фоткама се види ,,сеча" нових лопатица са припремљене траке од лима а на мањој фотки се види део фенестрона на којем је ,,гола" глава ротора (за пробу постављена на осовину ротора) на коју иду лопатице (на претходној се види део из кита на којем још увек стоје старе лопатице)




Кројење закрпе уместо седишта пошто је на том делу лим...



...те, упасивање на суво...





Обавезно треба обратити пажњу, ако неко буде радио ову (или Airfix-ову) макету у овако отвореној конфигурацији, на положај задњег кабинског зида који прилично ,,штрчи" а што се види поред левог рамена нашег Нинџе



Толико за сада... ко је за Franziskaner?


Живели  :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

divvac

Matori,brate,cale si keve mi! :D
nemam sta drugo reci!  :o jedva cekam da stigne moja gazella pa samo prateci tebe i tvoja uputstva dobijem nasu gazelu gamu!
svaka cast! :super samo napred!
moja Prva turska

Profa

Pomno pratim gobleniranje :super, i mene čeka jedna u šteku...
Što se Franziskanera tiče, uvek sa užitkom :cheers Samo što ja preferiram pakovanja u 1:1 ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Miroslav Š.

Еј divvac ал си ме ,,искомплетирао" :) Само лагано са Газелом, рекао си ми да чекаш Airfix-ову. Један зналац ми рече да је у питању иста макета. Ја нисам у комплету добио нишан који иде на кров иако су на кутији нацртали баш такву Газелу. Имао сам намеру да правим Херу 12719/SA 341 N 098. За ту машину постоје декали у LH комплету ,,Li l Buzza" Gazelle у СРЈ опцији, што није проблем ако желиш да радиш у ознакама ВС. Довољно је да уместо пепсика ставиш ВС кокарду. За Газелу коју ја радим ознаке сам морао да комбинујем од свих осталих комплета из малопре поменутог ,,Li l Buzza". За сада ми фали само број 8 из ЕвБр 12879. То ћу морати да ,,допишем".
Да ли неко може да ми потврди или оповргне следећу недоумицу?!? Чини ми се да су ЕвБр на свим нашим авионима и хеликоптерима из истог шаблона (нпр-23733 на вертикалцу Г-4 требало би да буду из истог шаблона као и на Орлу, Газели, МиГу 21-29...). Да ли грешим?
Газела 12879 коју радим је из 138.мте (мешовита транспортна ескадрила) која је стационирана на Батајници. Пре неки дан сам прочитао у ,,Одбрани" (изашла 1.12) да су у Моми ремонтоване три Газеле :super Да ли је једна од тих управо и 12879?
Профо, такође преферирам 1:1  :cheers Имао сам прилику да га пробам баш када сам добио и овај камиончић... лепо и питко.
Здрави и срећни били :caooo
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Још једно питање... да ли неко може да ми одгонетне боју која се налази испод кокарде? Чини ми се као чоколадна H98? 8) Да ли грешим?
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

ubermagog

odavno (ali baš odavno) nema makete 'borbene' Gazele, tj. one sa nišanom - iako je redovno crtaju na kutiji!
ili su spalili kalup ili tamo nekog u Airfix/Heller pogonu nije bilo briga, ostaje nam nada da će se možda Hornbi dohvatiti ovoga - bilo kao potpuno nova ili sređena stara maketa...

ta boja deluje čudno jer je potpuno sjajna u odnosu na stare boje pa malo vara oko - mogla bi biti braon, ne znam samo da li je čokolada, možda da je malo pomešaš sa nekom maslinastom?

kod naših Gazela postoji veliki problem jer ne postoji nikakvo pravilo između fabričkog broja i evidencijskog broja, oba su uvek upisana ali se onaj prvi malo gde lepo vidi i zbog toga ih je vrlo teško tačno označiti!

evidencijski brojevi uglavnom liče, ali da li su baš isti - ko zna jer ne postoji nikakvo pravilo, čak ni sve one grozne 'ukošene' zastave nisu svugde iste....  :P

pošto praviš ovaj otvoreni, predvidi da jednom (kasnije) dodaš i poneku figuricu pored ili unutra - proveri neke od ovih setova, dosta figura odgovara uz poneku zemenu glava!

http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=285
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=1391
ima toga naravno još pa potraži...

gasha

Nadam se da si turio balast u prednji kraj, da ne bi sedela na guzi kada je zvrsis.

Kerber

pa zar se ne sedi iskljucivo na guzi? ;) Na nosu je poprilicno nezgodno... ;D

Sala na stranu, lepo ide. Osnova je, izgleda gotova skoro. Sad sitnujarije i da ga obuces ko sto mu i prilici...
Pozz !