Viking ship, Revell 1/50

Previous topic - Next topic

Reaper

S ovim se zezam zadnjih par dana..... onako jedan brzinski, neobavezni projekt, za cistu zabavu i uzitak...dakle, nista posebno... jos se ufuravam u brodove.....

Maketa dobro znana revellova, i dobra i losa u isto vrijeme..... Prvo sto sam odbacio su decali za stitove, presareni su mi, pa sam se odlucio za ovaj "look", bez drecavih detalja....ovaj jedan stit je fora, onako da malo digne maketu..... Sljedece je jedro, radim platneno, no o tome za dan dva u sljedecem update-u.... Trece, bure je takodjer fore radi, da malo podigne maketu....nije jos dovrseno ni ofarbano, stavljeno je samo da vidim kako ce izgledati...inace, radjeno je od fimo mase, kao i jos neke sitnice, no o njima takodjer kasnije....

Eto,  da ne davim - prijedlozi, ideje, kritike, pljuvanja - sve dobrodoslo...








Valjda sam slike dobro stavio.....

Profa

Lepo ti ovo drvo izgleda, 'ajd' još da vidimo koju foru ćeš da napraviš sa platnom :think Predlažem da nam daš step-by-step instrukcije, dobro će doći pojedinima ovde ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

alek

Baaaas je drven  ;D Super efekat, iskidao si ga... I mene bi zanimalo malo oko tehnika farbanja, da li si koristio svoju staru semu
osnova+(pronto+pastele)=super efekat drveta  :) Ok je sto neces da stavljas dekale na stitice ali mozda da ih jos malo uprljas i istaknes metalni okvir (moje misljenje), kao i ove glavu i rep. Ne vidim lepo da li hoces da i one budu kao od drveta ili ce da budu od bronze/zlata kao sto pise u sastavnici? E da, odakle ti bure i jos jedan stit?

Reaper

Koristena je samo jedna boja - gunze light brown, sve ostalo su pastele i pronto..... stitovima necu raditi metalni obrub, bilo ih je i takvih, no koliko sam procitao (a mozda i nije tako), na brodovima su uglavnom bili cijeli od drva, eventualno bi ovo izbocenje na sredini trebalo biti metalno, no kako ono ustvari sluzi da drzi "nosac" odnosno rucku sa zadnje strane koju revell nije napravio (a meni se nije dalo), onda mi nema smisla to isticati, ljepse mi je ovako.....

Glava i rep su bronca (recimo), na slikama se to najbolje ne vidi, no radio sam prljanje i "patiniranje", tako da to na slikama ima ovaj bezveze izgled, gledano okom se vide tamniji i svjetliji dijelovi, kao i "nagrizeni"dijelovi koji su onda crvenkasti, odnosno zelenkasti, ovisno o mjestu..... Dodatni stit je resinska kopija, jednostavno sam jedan stit utisnuo u plastelin i eto ti kalupa, nije mi se dalo zezati sa pravljenjem "pravog" kalupa za tako jednostavnu stvar....mozda bude jos koji po maketi, mozda i ne - vidjet cu......  Bure je izmodelirano od fimo mase, nista posebno, tek toliko da podsjeca na bure, treba jos dodati detalje i ofarbati ga....

Profa> jedro me muci, nikako da pogodim odgovarajuci materijal, a posto mora biti pravo platno (o tome zasto nesto kasnije), tesko je naci da mi odgovara "finoca" i tekstura platna, a mrzi me obilaziti po trgovinama i traziti nesto prikladnije, pa rujem po  kuci u nadi da cu naci nesto sto odgovara.... :think

Sto se instrukcija tice, stvar je jako jednostavna, nemoze jednostavnije..... Sve se prvo sastavi (konkretno na ovoj maketi sve se sklopi osim jarbola), zatim se farba u neku neutralnu boju ja sam izabrao lightbrown. Preko toga ide pronto i kad se on dobro osusi, zamjesa se pronto i naribana pastela (smedja, svjetlo smedja, i boja hrdje recimo), i to se melja po maketi, negdje deblje, negdje tanje, maze se cistim prontom (da se skine visak i dodatno zblendaju nijanse)....i to je to - meljas, mazes dok ne dobijes odgovarajuci efekat.....pustis sve da se dobro osusi, ponovis po potrebi i na kraju predjes mat lakom......