18.Decembar 1979-Ili,kada je poleteo Galeb (G-4 YUMO)

Previous topic - Next topic

ikarus214

Jeste jeste,jace je zaprljana malo,ali to je pocetak prljanja kao tehnike za mene,pa sam malo hteo da konkretizujem situaciju.Rekoh i ja da je moglo manje da se zaprlja,ali to sam hteo da postignem i probe radi,da vidim kako sve to ide!
Buster>procitaj bolje sta sam napisao,pa ces shvatiti,uopste nije tesko,pametan si nam ti  ;)

A maketu naravno treba malo matirati,da seubije preterani sjaj,ali zadrzi onaj autenticni,naravno shodno razmeri!  :cheers

ikarus214

Quote from: MYTHBUSTER on 19-12-2009, 22:12:02
Quote from: ikarus214 on 19-12-2009, 21:23:58
Busteru,
naravno da treba da se matira.Ovaj odsjaj sa fotografije je daleko ispod odsjaja koji sam ja trenutno postigao,tako da je Dragan itekako ispravno primetio!
Gledaj bolje  ;)

Izvini, nisam siguran da sam najbolje razumeo sta zelis da kazes, maketa ti je vec veoma sjajna i treba da je matiras, da bude jos sjajnija?

Moja napomena je bila da je pravi  G4 23005 u beloj boji zavrsen sa efektom sjaja (gloss, glanzend, brillante, lustro, блеск) i da bi maketa trebala da bude takva.

Ako uvazeni konzilijum kaze da treba da se matira, onda, matiraj.


posted by:ikarus214
Busteru,
naravno da treba da se matira.Ovaj odsjaj sa fotografije je daleko ispod odsjaja koji sam ja trenutno postigao,tako da je Dragan itekako ispravno primetio!

kao sto rekoh,sve ti pise  :caooo
Gledaj bolje  Wink




petlyakov

OK, OK, stariji covek, naocare , procitam vise puta...

I dalje ne kapiram sta je pisac hteo da kaze.

Matiran sam, predajem se...

ubermagog

Aman ljudi koristite PRAVILNE izraze - kakvo crno MATIRANJE !!! (ili "malo matiranje", šta god to moglo da znači)

Premaži ili preprskaj POLUSJAJNIM (semigloss) ili SATIN lakom, mada slobodno može i SJAJNIM lakom u tanjem sloju tako da nema onaj previše sjajan stakleni izgled (može i Pronto da posluži).

Ako već početnici ne znaju ili ne koriste korektne izraze, mislim da su stariji (po stažu) i iskustvu obavezni da obrate pažnju šta napišu i da isprave one prve (Dragan_Mig31 & Sandman).

Inače ova maketa treba i mora da bude čista i sjajna, nikakvo prljanje ne dolazi u obzir, pogotovo ovako. Avion je prototip i održavan je u izuzetnom stanju dok je bio u ovakvom farbanju. Kad su završili avion je prefarban u stantardnu kamuflažu i korišćen kao takav.

ikarus214

#19
Airsuba,,
prvo,hvala tebi na pomoci koju si mi pruzao,kao i ostalim maketarima,sto se tice saveta itd...
Dalje,Busteru,druze,samo sam rekao da mi je maketa presjajna i da je mnogo intenzivniji sjaj od ovog sa slike,proporcionalno gledano!Hvala na dopuni podataka,naravno da znaci i da je potrebno!To su ipak istorijske cinjenice,i zasto da ih ne znamo preciznije.Ja pogresan podatak izgleda imao.Ziv bio!  :cheers
Airsuba-jesam pocetnik u maketarstvu,jos se ni ispilio nisam,ali u slikanju i grafici nisam,cak sam ranije bio dosta u tome.Prema tome,maketarstvo kao i bilo koji drugi hobi koji koristi likovne i graficke tehnike,pozajmljuje izraze iz slikarstva kao jedne od osnova,te slobodno mozemo upotrebiti izraz "matiranja" za boje nijanse i hemijske pigmente koji upijaju reflektovane talase svetlosti i izazivaju "matt" efekat.Mislim da,pored izuzetnog postovanja iskustva vas prekaljenih maketara,i maketarstva kao jedne ozbiljne i prelepe aktivnosti,nema potrebe za komplikovanjem i izmisljanjem izraza,ili pak zanemarivanja nekih koje smo svi u slobodnom govoru vec svi razumeli.Maketarskih recnika koliko znam jos nema(ispravite me),niti reci koje su potekle iskljucivo iz maketarstva-sve su modifikacije ili preuzimanja.Tako da se nadam da ne gresim mnogo ako koristim neke opste strucne termine,koliko god se oni ne slagali sa etiketama sa bocica renomiranih proizvodjaca.Ipak hvala svima na komentarima,i nadam se da niko nece shvatiti ovo kao neki atak ili prozivanje!Zivi bili vi meni! :cheers

P.S-savrseno sma upoznat sa karakteristikama,sto tehnickim sto vizuelnim ,u naslovu izvedene makete,ali kako kazem,ja sam pocetnik,isprobao sam tehnike,prvi put sam sklapao i radio,t emislim da je jasno da sam smerno preterao.Bice bolje,sve je ok,ipak su to samo makete  ;D 
Pozdrav subo!  :super

ubermagog

Nema potrebe da nam se ovde drži predavanje o izrazima i tehnikama koje se koriste u maketarstvu (pa i slikarstvu) od početnika kome je ovo kako sam kaže prva maketa koju je uradio u životu. Kao da su ovde drugi članovi, što iskusniji što neiskusniji, pali sa Marsa i ne znaju da "izraz "matiranja" za boje nijanse i hemijske pigmente koji upijaju reflektovane talase svetlosti i izazivaju "matt" efekat"...

Ako se baviš maketarstvom onda koristi maketarske a ne "slikarske" izraze. Nema ovde "opšte stručnih termina", zna se šta znači šta, bilo da je neka tehnika ili pojam.
Izraze koje mi koristimo ovde u Srbiji, bilo lokalizovane ili u nekom stranom originalu, koristi i ceo božiji svet (bukvalno).

Objekat koji maketa ili model prestavlja (avion, vozilo, brod,...) može da ima samo tri završna izgleda, jer jednostavno postoji samo tri vrste boja.

Evo ti i rečnik (u nastanju) pa nauči par pojmova http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,1267.0.html, ostatak će doći sa vremenom ako istraješ.

Što se tiče makete, treba prvo naučiti i savladati sastavljanje, gitovanje da se ne vide spojevi i rupe, farbanje da boje legne lepo i ravnomerno bilo da se četka ili prska, lepljenje nalepnica da se ne vidi noseći film, lakiranje da se makete kvaliteno finišira i zaštiti. Kad se to uradi kako treba na par maketa tek onda može da se počne polako primena nekih naprednih tehnika i efekata. Nisi prvi koji je odmah od prve makete počeo da "brlja i prlja" bez da je savladao osnove, ima još dosta sličnih slučajeva ovde na forumu.


pekar

Ubi taj sjaj na točkovima jer neidu uz sve što si odradio na avionu.A kod nosnog točka imaš neke nabore neznam šta je uzrok tome.
IL-76

ikarus214

Airsuba,pa cemu ta maketarska sujeta?Ja upravo prvi kazem da ne kompikujemo zivot.Ipak je ovo hobi,to sto ja "nisam ni prvi ni poslednji koji je brljao"-kao slucaj na forumo-mene ne zanima...Meni ce ovo krasiti lepo policu i niko nece gledati ovo pod mikroskopom.Ja sam prezadovoljan maketom,i bice sve boljih,ne razumem cemu taj cemer i nezadovoljstvo.Sve sto si naveo od greski,naveo sam i ja,ako smo se razumeli svi,cemu pametovanja???A jos manje razumem,zasto napadati pocetnika???To je ipak najlakse...    :think

Gusha

De, de nemoj da si na kraj srca....Previse mudrovanja je ovde napisano bez potrebe o maketi koja jasno ima pocetnicke greske koje ces ti vrlo brzo,  na sledecoj maketi da ispravis...

1.Sjajne gume ne idu nikako..
2.Previse zaprljana maketa....nikako
3.Obrati paznju kad radis ramove na staklima, to mora precizno....
4.Slobodno prelakiraj maketu u jednom sloju da dobijes taj famozni sjaj o kome se toliko razglabalo...

5, Istrpi svaku kritiku, dobronamerna je i ako je usvojis, krupnim koracima ces stici u aleju razvaljenih maketa...

lord sir giga

A sto se vi ne nadjete i prodiskutujete o ovome u nekoliko partija saha.
Maketu radis za sebe i za druge, to je cinjenica, inace je ne bi slikao i pokazivao ovde slike.
Izrazi kakvi god da jesu, pravilni ili ne pravilni bitno je znati sta znace.
A ne mlatiti praznu slamu, a da se i nezna o cemu se prica.
A sto se kritike tice, ona je uvek dobronamerna.
Nije uvek najbolji onaj sahista koji stalno pobedjuje, vec onaj koji dostojanstveno pretrpi poraz i od tog poraza nesto nauci.

ikarus214

1.Sjajne gume ne idu nikako.. tacno,napomenuo da sledi zavrsni sloj laka
2.Previse zaprljana maketa....nikako slazem se,to i ja rekao
3.Obrati paznju kad radis ramove na staklima, to mora precizno.... i ovo sam naveo kao svoju gresku
4.Slobodno prelakiraj maketu u jednom sloju da dobijes taj famozni sjaj o kome se toliko razglabalo...
A sto se kritike tice, ona je uvek dobronamerna.-naravno,u prethodnim postovima sam izneo to,kritika i jeste meni cilj ovde.

5, Istrpi svaku kritiku, dobronamerna je i ako je usvojis, krupnim koracima ces stici u aleju razvaljenih maketa... usvajam je,i uvek prihvatam!

Izrazi kakvi god da jesu, pravilni ili ne pravilni bitno je znati sta znace. Amin
:cheers

LordNelson