Airfix, 1/72 Hawk

Previous topic - Next topic

DjG

Airfix... ???

:god Za nas sa dugim, dugim stazom u svetu plastike – asocijacija na "zlatno" doba, listanje kataloga nabavljenih preko 9-e ruke iz inostranstva... mastanje... uradicu ovoga, i onoga... uh, ovaj je fenomenalan, vidi kako dobra shema, lovci, bombarderi, meseri, spitovi, tvrdjave, II sv. rat, igranje... kako da nabavim ovu maketu... super, super.

:uaaa Za mladje, ali mnogo, mnogo mladje... jednostavno... sinonim za panele u pozitivu i zakovice. Za njih... to je balast u eri Tamije, Hasegave, a danas HobiBosa, Trumpetera, istocnoevropskih proizvodjaca, Interneta, moderne tehnologije, prisedinga, akrila, online-histerije itd, itd, itd.

Airfix, osnovan 1952, najvecu ekspanziju imao je krajem 70-ih i pocetkom 80-ih godina, da bi, u pravoj lavini dobrih maketa sa dalekog Istoka i novih firmi, sa osvajanom modernom tehnologijom, poceo da tone krajem 80-ih kada ga od bankrotstva spasava ulazak u "Hobby Products Group", u koju ulaze jos Heller i Humbrol. Hod po mukama se nastavlja i 1995 grupa odlazi u bankrot, a irska kompanija "Allen McGuire", kupuje Airfix. Sve to vreme pravih investicija u Airfix nije zapravo bilo. Na trzistu Airfix i dalje tone i 2006 opet je na ivici gasenja, a posle prave kampanje maketara u Engleskoj, spasava ih, kupovinom, kompanija Hornby (http://www.hornby.com) i rekao bih konacno, nakon prakticno 30-ak godina pocinju da se pojavljuju prave NEW TOOL makete.

Maketa Hawk-a u 1/72 je jedna od pravih novih, new tool, maketa iz Airfix-a. Hornby je najavio 2006. kupovinom Airfix-a da im je namera da budu lideri u izradi maketa britanskih aviona, brodova ili tenkova. Hawk je upakovan u novom Airfix-ovom stilu, u stilu koji mozete videti na fotografiji. U kutiji dobijate 4 rama plastike, ram sa providnim delovima, sastavnicu i dekale za izradu bilo kog Hawk-a iz "Red Arrows" akro-grupe. Obratite paznju na "znak ?" kod dekala broj 15 u shemi farbanja. Opciono se bira evidencijski broj aviona. Shema farbanja je data u koloru sto je samo jos jedan pokazatelj kako i u tom segmentu Airfix prati moderne trendove. Licno – list sa shemom farbanja u boji mi ne znaci nista ali ocigledno neki ljudi to vole i to ocekuju da dobiju. Dobro.

Nema potrebe da naglasavam da su paneli u negativu jer je drugacija izrada danas jednostavno – zabranjena. Rasklop makete je klasican za ovakav tip aviona, a posebno skrecem paznju na to da je vazdusna kocnica data kao poseban deo (opcija otvaranja), da su interesantno resili spoj noge stajnog trapa i tockova kao i da je kokpit vise nego pristojan za ovu razmeru, sa instrument panelima u dekalu. Po meni taj deo je vise nego dovoljno dobar. Nema sumnje da samo treba malo da se saceka za ecovano ludilo od Airwaves-a ili Eduard-a, odnosno rezin kokpita od Airesa... ukoliko Vam je bas stalo do toga. U kutiji dobijate i dve figure pilota koje nisu u do sada bezbroj puta vidjenom Airfix-ovom stilu vec su drugacije, zaista lepo, sa odvojenim rukama, izlivene.

Clear canopy je odlicno uradjen sa ugraviranim stapinima za razbijanje stakla kod katapultiranja. Super tanko i bez riseva. Jako dobro.

Rekao bih mana je to sto nema nikakvog naoruzanja ali uopste ne treba sumnjati da ce se uskoro pojaviti rebox-ing sa RAF dekalima i naoruzanim Hawk-om. Postoji i maketa Hawk-a Mk 120/128 sa produzenim trupom koja ocigledno, po koncepciji izrade ovog trupa, koji vidimo ovde, ima kompletno izliven drugaciji trup.



Sta se namece kao pitanje ?
Kakva je situacija u odmeravanju snaga:
Hawk (Italeri 1/72) vs Hawk (Airfix 1/72)...  ??? ??? ???



Nisam imao vremena da uporedjujem sa crtezima  :rtfm. Postoje mala odstupanja u konturama i detaljima na maketama ali kazem, nisam ih do sada uporedjivao sa crtezima. Bez saznanja o dimenzionoj i konturnoj tacnosti rekao bih da je zaista mrtva trka. Airfix ipak, po mom misljenju ima malo, malo finije detalje, odnosno panelizaciju. Mozda bi trebalo dimenziono i konturno, "na nevidjeno" sto bi se reklo, vise verovati Airfix-u ali ne mora da znaci. Taj deo price dopunicu u ovom tekstu kada budem izvrsio analizu. Ako bi smo se slozili, ili ustanovili, da su obe makete dovoljno priblizno konturno i dimenziono tacne onda bi moj zavrsni komentar bio: Ko ima Italerijevu maketu, ne mora da je menja, a ko nema Italerijevu maketu – neka nabavi Airfix-a.

Sve u svemu – najvaznija stvar je da se Airfix probudio i da je ponovo u stanju da izbacuje na trziste new tool makete. Preporucujem sa zadovoljstvom ovu maketu svima koji su zainteresovani za ovaj tip aviona i vole 72-ojku.  :super

Pozdrav !

Sandman

super recenzija - hvala Gorane!

jedino mi se chini sa slika (nisam video maketu josh uzivo) da je panelizacija za nijansu jache ugravirana nego shto bi smo ochekivali u danashnje vreme - a to sam video i na drugim novijim Airfix maketama - mozda nije loshe ako se farba u vishe slojeva pa dodje do neminovnog popunjavanja panelizacije, no shta je tu je, bitno je da su u Airfixu pokrenuli radove na potpuno novim kalupima!

deluje jako slichno staroj maketi Hawka po rasporedu delova, shto je i bilo za ochekivati... sam nos mi se chini da je ipak drugachiji u odnosu na staru maketu - deo ispred vetrobranskog stakla konkretno, je dosta izduzeniji u odnosu na ranije, no treba proveriti poredjenjem sa crtezima..

kakvi su dekali po pitanju kvaliteta shtampe i debljine filma?

u svakom sluchaju, za ljubitelje ovog aviona, a i firme Airfix, ovo je lep novitet....

barbarossa

odokativno, vidi se da je airfihov Hawk za nijansu tacniji, gledajuci oblik nosa i oblik vertikalca, za ostalo ne znam, molio bih te Gorane da to ako mozes uporedis sa crtezima, ocekuje me nabavka istog te je moje dvoumljenje u tome vece.. a sve zbog dekala koje sam nabavio,



bio mi je najlepsi na izlozbi na Bataji, tako da su prvo "pali" dekali, a sada cekam maketu, samo cekam da me ubedis da je airfix ipak za nijansu bolji  :pilot

cekamo merenja


pozdrav

ubermagog

Odlična recenzija, ja sam lično kao 'stari' Airfix fan (pomenut i opisan na početku ;) ) oduševljen sa svim ovim njihovim novim izdanjima i sve makete mi izgledaju vrlo dobro!
Recimo da je ona prva maketa u seriji novih, onaj Spitfire Mk.V bila jedina lošija sa onim 'debelim' izlazom na krilima :P
Malo jači paneli mi uopšte ne smetaju, čak su i vrlo praktični za makete koje se rade malo brže i za ličnu zbirku - zašta su inače ovi Airfixi i predviđeni jer su veoma jeftini. Samo malo super razređene boje kapilarno u panele preko sjajne površine i gotov posao :)

Pored Hawk serije sada rade jednako dobru seriju Harrier/Sea Harrier, pa Canbere, Sptifire-i, evo ga i Mig-15...
Lično ću se najviše obradovati ako urade novu seriju Beaufightera!

Novi Airfix je definitivno bolji, tačniji i detaljiniji od Italerija. Koliko sam pročitao maketa je rađenja prema originalnom BAE Systems CAD modelu!
Da dodam da su i Italeri makete prilično dobre, a ni stari Airfix nije previše rđav :)

Evo malo detalja od engleza http://www.britmodeller.com/forums/index.php?showtopic=33881&st=0