Hawker Hurricane MkIIC

Previous topic - Next topic

Boki

Skoro mi je (iz cista mira) proradio komresor, pa sam resio da pokusam da eksperimentisem sa airbrush-em.
Maketa je Revell-ov Hawker Hurricane MkIIC 1/72 i odlicna je. Lako se sklapa i panelizacija je odlicna.
Sto se tacnosti tice, nisam je merio a nesto nisam ni voljan da idem toliko daleko.
Nije mi se svidjala unutrasnjost pa sam je u malo preradio.
Dodao sam i nisan ali mi je slabiji fotoaparat pa se ne vidi bas najbolje.
Kako je u pitanju eksperiment, prvi put sam iskoristio Pronto za lakiranje.
Nemam onu tecnost za dekale pa se film vidi na nekim mestima.
Panele sam radio temprerom (prvi put, opet kao deo eksperimenta).
Sve u svemu, ima jos posla. Videcemo sta ce na kraju ispasti, ali kako god bilo, airbrush je super i bas sam zadovoljan.
Treba jos dosta vezbanja da bih postigao ono sto zelim.
Evo slika.











Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Sandman

Boki, lepo izgleda ovaj "uragan" ;)
lepo je ispalo lakiranje prontom.... samo proveri za kasnije da li povrshine ostaju gloss jer je Hurricane imao i platnene povrshine koliko se secam...  ::)
kako si radio maskiranje canopyja, s obzirom da ima malo kompleksniji oblik sa onim reshetkama?
hajde napishi malo i o ovom postupku washovanja oanela temperama - koje si boje koristio u kom odnosu i sam postupak... lepo izgleda krajnji efekat iako je sve ovo josh u fazi rada!

mutayu

Eptem ubavo! :D
Kako si radio maskiranje za prelaze u kamuflazi?

Boki

Problem je sto nemam mat lak. Imao sam Revell-ov ali je on poceo da dobija suprotan efekat. Umesto izgubi sjaj sta god lakiram postaje jos sjajnije. Kupio sam u nekoj knjizari navodno "mat" lak (cak sam pitao i naglasio da mi treba lak za matiranje boje) ali je i on ispao gloss (  >:( ). Nesto me matiranje nece  ;D .
Sto se tice canopy-ja, maskiram ga tako sto traku za maskiranje isecem u tanke trake (do otprilike 1 mm) i izlepim ih po ivicama onog dela canopy-ja koji maskiram. Tanke trake su lakse za kontrolu pa mogu da ih savijem uz samu ivicu maskiranog dela.
Ono sto ostane nepokriveno je lakse za maskiranje jer ne mora da bude precizno.
Trenutno nemam nista za maskiranje ali sam iskoristio priliku da skinem masku sa kabine Revell-ovog F4U-5 Corsair-a pa sam uslikao.
Kad budem maskirao nesto pozajmicu opet digitalac i slikati postupak. Mozda pomogne nekome.

Maskirana kabina


Gornji ne toliko precizan deo maske koji sluzi da pokrije delove koji nisu pokriveni tankom trakom.


Tanka traka koja preciznije pokriva deo koji treba maskirati


Konacan rezultat (jos ne obrisan  :) )




Tempere koristim prvi put. Koristio sam ih klasicno: razredim, nanesem preko ivica panela, sacekam da se osusi i skinem visak.
Sa jedne strane je super jer se tempera lako skida vlaznom krpicom (salvetom ili vaticom) ali sa druge strane morate biti pazljivi jer se i boja iz "ureza" takodje lako skida. Zato iz iskustva preporucujem da paneli ne budu previse plitki.
Kamuflazu sam radio BluTack-om (opet kao deo eksperimenta) i prezadovoljan sam.
Napomena za one koji ne znaju: ako koristite BluTack i nakon farbanja, prilikom skidanja, deo Tack-a ostane cvrsce prilepljen za podlogu, jednostavno ostatak vec skinutog Tack-a prilepite za to parce i skinete zajedno sa "problematicnim" ostatkom.

To je sve sto mi trenutno pada napamet.
Ah, da, kaiseve sam pravio od alu-folije. Isecem tanke trake, ofarbam ih, isecem odgovarajucu duzinu, napravim kopce i ... to je to.
Ako vas zanima, napisacu nesto vise o tome. Par ljudi se vec zanimalo za to.
Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

tripko

MkIIC  je moj naomiljeniji hurricane menju njima cetiri topa od 20mm mocno oruzje tog vremena a sema pustinjka uf

Boki

Ma da, Herikenu lepo stoji pustinjska sema farbanja. A tek onaj crni nocni. Hteo sam da radim njega, ali nemam dekale.
Imas fenomenalne slike Herikena u pustinjskim bojama na Airliners.net.
Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Dada

Cool, desert "Hari": avioncic je super, desert sema ga otvara u struku... >:D
Ajde ako te ne mrzi da iskvrckas kako si napravio pojaseve ???, jer ja trebam za messera...

meloras

Odlicno uradjeno...
Imam ja smerovog harikena,radicu ga u nocnoj varijanti (najvise mi se ta dopala) a imam i dekale za isti...

Night Fighter

Bravo za Harija!

Eeeeeee, Revell matt lak? Pa mora da se promesa barem 5 minuta, inace se dobija efekat glossy.
Inace daje fin mat efeket,  :)malkice vuce na saten, nije da onako skroz umrtvi povrsinu...za razliku od model master mat laka, koji nikako nisam uspevao da nanesem, a da bude ujednaceno, nego sve nekako muljavo... :P

Sandman

Quote from: Night fighter on 12-01-2007, 21:13:20
Eeeeeee, Revell matt lak? Pa mora da se promesa barem 5 minuta, inace se dobija efekat glossy.

mislim da svaki lak treba promeshati pre pripreme za prskanje?
chisto da se izjednachi talog od laka i sama technost unutar bochice...

Quote
Inace daje fin mat efeket,  :)malkice vuce na saten, nije da onako skroz umrtvi povrsinu...za razliku od model master mat laka, koji nikako nisam uspevao da nanesem, a da bude ujednaceno, nego sve nekako muljavo... :P

ja sam koristio Model Master matt lak i zaista daje malo vishe saten finish nego shto je za ochekivati, ali ipak moze da bude ujednacheno... mozda je problem bio oko razredjivacha? Model Master se razredjuje ili originalnim njihovim razredjivachem (koji je skup za velichinu pakovanja!) ili sa nitro razredjivachem shto sam ja praktikovao... i radi posao ;)

medico

odlican rad Boki !
nego nezaboravi gun metal za topove, paneli izgledaju jako dobro, probaj da nadjesh onu srebrnu olovku pa njom pre lakiranja sitnim pokretima radish efekte guljenja .
sad si me bacio u razmishljanje jer mene cheka HH Mk.II  Hasegawa u 48-ci sa sve Eduardovim ecerajem ...

Aleksandar

Maketa zaista lepo izgleda! :)
Koje si boje koristio? Meni je "mid-stone" malo previse narandzasta (ili mi je monitir pred krepavanje) ;D
I mene ceka u 1:48, ali ja ce da uradim naseg-partizanskog.
Pozdrav
Sasa
MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!

Boki

Koristio sam Revell-ove i Humbrol-ove boje.
Cini mi se da Revell ne proizvodi ni jednu normalnu boju  :) . Stalno moras da ih mesas i pravis neke cudne kombinacije.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Lanmi

Zaista lep rad, mnogo mu dobro stoji ova kamuflaza.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Aleksandar

Quote from: Boki on 16-01-2007, 23:09:48
Koristio sam Revell-ove i Humbrol-ove boje.
Cini mi se da Revell ne proizvodi ni jednu normalnu boju  :) . Stalno moras da ih mesas i pravis neke cudne kombinacije.

Apsolutno se slazem. Potpuno su cudne. A i odudaraju DRASTICNO u zavisnosti o godine proizvodnje. Revell 16 od pre nekih 15-20 god. i sadasnja, kao dupe i oko! Prva je zuckasta (boja senfa) dok je ova novija slicna RAF-ovoj  Dark Earth!
MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!