F-16C 1/32 Hasegawa

Previous topic - Next topic

Reaper

Stara hasegawa, losi detalji i izdignuti paneli. Kako sam odlucio da radim grckog C, koji je nekakva cudna kombinacija blockova, naravno da mi pola dijelova ne ogovara. Hasegawa daje dijelove za A i C varijantu ali samo za stare blockove, dakle ceka me puno dorade i prepravaka, nadam se da cu uspjeti. Dodatci prakticki ne postoje, svi su ili za Tamiyu ili Academy i jako lose odgovaraju za hasegawu.

Prvi problem mi je usisnik. Maketu sam zapoceo jos ljetos, pokusao sam skrecati big mouth usisnik (hasegawa daje small mouth koji ne odgovara za ovaj avion), ali to bas i nije uspjevalo. Vanjska strana jos nekako, ali unutarnja nije isla, ma sto pokusao. Na kraju sam odustao i spremio maketu da ceka bolje dane.....

Onda sam igrom slucaja pronasao Cutting Edge konverziju (vise se ne proizvodi), pa sam pomislio da je mukama kraj, i odlucio nastaviti radove...

Happy end? Ni slucajno..... Taj big mouth usisnik iz seta je katastrofa. Cak i ako zazmirim na to da je 97% usisnika ustvari kopija hasegawinih dijelova (sto nije nuzno lose, ali ocekivao sam vise), cak i ako zazmirim da je cca 5mm kraci, tako da uopce ne zatvara rupu, odnosno ne spaja se na ostatak trupa, i to bez uklanjanja "bloka" od ljevanja. Rezanjem do predvidjenog ruba ostavlja skoro 10mm (1cm) rupu....malo previse za kitanje.... But wait, there's more....  :headbang

Ili su totalno zeznuli master, ili je kod ljevanja nesto otislo kvragu, uglavnom, kad se usisnik postavi na trup, evientno je da A) usisnik stoji ukrivo, s jedne strane viri van ivice trupa, s druge je na polovici..... B) gledano od naprijed, usisnik "visi" na jednoj strani, znaci ljeva strana je paralelna sa trupom, desna visi par mm........ C) bunker stajnog trapa je izliven zajedno sa usisnikom, medjutim uopce nije centriran, pomaknut je obrih 3-4mm u jednu stranu, stajni trap bi maltene postrance stajao....

A i B se jos nekako rijesi rezanjem i zakretanjem usisnika, no za C nisam pronasao ljeka... NA slici se vidi dio problema, kako to izgleda u stvarnosti.... Ova sipka predstavlja ravninu, vidi se koliko usisnik odstupa od nje....



Odlucio sam se odrezati "usta" usisnika i zaljepiti ga na hasegawin usisnik, sto je za divno cudo proslo bez vecih problema. Spoj je pokitan, presmirglan, od stirena je napravljen novi "okvir" da popuni razliku u sirini ta dva dijela, sve prekitano.... sve u svemu - operacija uspjela....Unutarnju stranu sam izmodelirao od gipsa, jednostavno sam nalio fini gips, kad se napola prosusio, izdubio sam unutrasnjost usisnika, nista problematicno......

Kad sam vec toliko mesario, odlucio sam se za korak dalje.... Posto maketa vec dolazi sa gun bayom otvorenim, odlucio sam da cu otvoriti jos pokoji panel, koliko budem imao zivaca i volje. Iako sam u principu protiv takvih egzibicija, nekako mi ovdje bas pase.... Prespricano u bijelu tek toliko da vidim kako izgleda, onda slijedi fino farbanje i detaljiranje...




Malo sam poceo detaljirati i bunker stajnog trapa jer je original dosta los.....



I za kraj, mlaznica motora.... Nemam pojma sto cu s ovim, probao sam nesto skrecati, ali nisam bas prezadovoljan, sve mi se cini da ce biti red naruciti airesovu mlaznicu..



KOmentari i kritike dobrodosle....

dusko

Komentar nemam, kriticar nisam ali samo napred iako nisam ljubitelj zapadne avijacije divim se tvom strpljenju i dobrom oku za detalje samo napred.

Reaper

hvala na komentaru..... vec sam pomislio da je ovo toliko lose kad nitko ne zeli komentirati..... :think :zvizduc

djos & filip

Jeste da je ovo "poveca" maketa ali ovo sto se vidi u otvorima stajnog trapa stvarno izgleda..........bas bas dobro.
Ne znam ovu maketu pa ne znam sta je bilo tu a sta si dodao, ali nije ni bitno. Samo napred bice ovo lepo pratiti.

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Miljan

Wow 1/32!!!posle ovoga da uzmes neki RC F-16 u 1/8 ili koji vec,da radis.

modellius

lepo si krenuo, razmera dozvoljava jako puno, tako da samo nastavi zapoceto, bice super
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

Kerber

Aha, resio si problem koji te odavno mucio. To je dobro. Sad, mislim da sve ide lakse, ako nema jos neku specificnu zavrzlamu za ispravak/nadogradnju. A sto rece Deki, imas mesta za detaljisanje do mile volje, pa udri. Ocekujemo svi veoma dobru maketu.
Pozz !

Reaper

Mjerilo dozvoljava jako puno, medjutim problem nastaje na relaciji oko-ruka, znam u sto gledam i sto vidim, ali je tesko to napraviti od kojekakvih otpadaka, pa onda malo improviziram, da to sto radim barem donekle lici na ono sto vidim na slikama.....

Iskreno, u ovo sam uletio onako bez razmisljanja, prvo sam dobio maketu na poklon, a onda bez ikakve provjere i gledanja narucio decale za nju, za meni jednu od najljepsih shema farbanja - grcku plavo sivu.  Problem je sto je hasegawa stara maketa, sa dijelovima za A i C varijantu, ali ranu, dok je taj grcki (kao i svi ostali) modificirani C, dakle nema velike veze sa onim sto dobijes u kutiji..... Osim tog usisnika, koji je ustvari i najmanji problem, postoji jos hrpa prerada koje treba napraviti, da izdvojim samo kuciste padobrana i novi dio repa, modifikacija stajnih trapova (sva sreca sire tockove sam dobio u onom CE setu), drugaciji poklopci bunkera trapova, kojekakve antene i svjetla specificna za grke, kompletno drugaciji lanseri (krilni i potkrilni), ojacanja i pojacanja trupa...... Trenutno je popis na nekih 40 modifikacija koje treba napraviti da bi se koliko toliko vjerno dobio taj avion, a jos istrazujem...

Ustvari najvise me muci kako napraviti nove lansere na vrhovima krila, oblik nije problem ali nemam tako debeli stiren, a ljepljenje par komada jedan na drugi da dobijem potrebnu debljinu mi bas ne zvuci kao dobro rjesenje pa ako netko zna nesto pametnije ili ima bolju ideju.....bio bih zahvalan....

menestenasli

#8
Ja bih probao da lepljenjem vise slojeva tanjeg dobijem deblji, a lepio bih revelovim contacta profesional ili nekim slicnim koji topi plastiku, da se ne raspadne po slojevima prilikom obrade. Za svaki slucaj bih prvo isekao tanju plastiku u priblizni oblik, pa tek onda lepio, a za zavrsno oblikovanje bih koristio turpiju i smirglu.
A deblji polistiren mozes naci u kutijama od DVDjeva (cilindricno pakovanje od 25 kom verbatim DVD-). Ona crna plastika tj. dno kutije ima oznaku PS i 06 u trouglu, a debljina je 1mm ili nesto vise.

modellius

mislim da lepljenje vise stirena ne bi trebalo da ti predstavlja problem, mada moja preporuka ti je da radis od ostataka rezina, ona podnozja raznih rezin setova koji se inace bacaju kada skines delove sa njih su ti prva liga za ovakve stvari, jos uglavnom moze i da se nadje priblizno slicna dimenzija, pa smirgla resava stvar.....
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

Kerber

Kad lepim vise listova stirena, obavezno busim jedan na par mesta, da tu izlazi visak lepka/rastopljene plastike, tako ostaje "suvo" dok se stegne lepilo, a posle toga nema sanse da se razlistava u obradi. Kasnije se tih 3-5 rupica lako zatvori gitom.

LordNelson

Ovo je jedna velika i detaljna maketa... Iziskuje mnogo rada i truda, nadam se da ces uspeti da je uradis kako treba.  :bravo

Reaper

Hvala!

Jos uvijek nikakav update, ali radi se pomalo i na njoj..... u fazi sam fivetiranja a to izgleda otprilike ovako:10 minuta namjestam template da mi sve idu jednako, onda 10 minuta oznacavam jednu po jednu,. nakon toga kraca molitva, paljenje svijeca (da borer ne pukne), pa 0.3 borer u ruke i po oznacenim mjestima busim rupe iducih sat-dva ..... i odradim par cm na maketi.....  :headbang

nimalo veselo, ali mora se....

Eh da....zaboravih se zahvaliti kolegama menestenasli-u, wittmann-u i kerberu na savjetima i idejama oko izrade nosaca za rakete.  Posebice ovo od blokova resina......  :cheers

matilda

dajes mu ga po modeliranju a ne po maketarenju... nemam reci, lepo je videtri da jos neko ima zivacca da vadi oci sa tako nekim "nemogucim" projektima.
bice to jedan lep i velik f 16 jednom kada ga napravis.
samo nastavi... pratimo.

stevan

Reaper

Uh...jedva nadjoh temu..... Ne mogu vjerovati da je zadnji update bio prije skoro 8 mjeseci..... :cry

Glavni razlog zasto je sve stalo je problem s repom. U kutiji je rep za C varijantu, ali onu bez parapacka (produzeni korijen repa sa kucistem padobrana)..... Pa sam se ja onda nadao kakvoj prilici za nabaviti neki konverzijski set koji ima taj dio, ali kako je vrijeme prolazilo, sve vise sam dolazio do zakljucka da nema sanse da dam 40-tak $ za neku ljevu konverziju iz koje mi treba komadic resina 2x1cm dimenzija..... :headbang

I eto...vrag mi nije dao mira....pa sam sastavio rep....



Pa onda od uljevnih blokova resina, malo debljeg stirena "produzio rep", i prekitao ugrubo sa CA ljepilom+resinska prasina (od smirglanja)....



Jos malo trakica stirena....



Nakon sat-dva (a mozda bijase i tri) smirglanja, prekitano 2-komponentnim kitom....



Opet, puuno smirglanja i oblikovanja, i finalni rezultat....




Ovo je mozda nekih 85% gotovo... jos treba popraviti par mjesta, ima par rupica u kitu koje treba zatvoriti, fino to uglancati, pa onda dodati "grbe" i "stvarcice" koje se nalaze na ovom dijelu, te napraviti otvor u njemu, u kojem se nalazi padobran.... ali, to je sad vec jako jednostavno....