MIG-21UM 1/32

Previous topic - Next topic

Reaper

Pozdrav!

Evo jos jednog projekta, zainatio sam se da ovo zavrsim sto brze mogu, i da to ispadne najbolje sto ja mogu napraviti....

Maketa je trumpeter, mjerilo 1/32.... oznake jos nisu definirane, par opcija je u igri, najvjerovatnije ce biti hrz-ov.... vidjet cemo...

Cockpit odradjen cca 64,82%.... :naughty

Kritike, komentari i sve ostalo dobrodoslo....







Nemsy_29

Odlican kokpit, koje si boje koristio?  ;D

mig-29

kokpit je fino ispao......jos samo sedista da se ubace i bombona! predlazem rezinska, jer ce tada da izgleda super(mada mozda ni ta obicna nisu losa) pozZ  ;)

dusko

#3
Au stvarno super rad :o :o instrumentacija je prva liga opisi nam malo sistem sklapanja instrument table .

Reaper

Nemsy> ovu boju sam miksao davno, prije jedno godinu i pol, ne sjecam se tocnog recepta, ali tri glavna sastojka su marabu turquiose blue (akril) i MM enameli green zinc chromate i bijela...vjerovatno da je tu islo jos nesto i plave, ali stvarno nisam siguran....

Dusko> nema tu nekakve velike nauke.... Gdje su instrumenti, tu je rupa. S nutarnje strane table ide acetatni film sa otprintanim decalima (dobjie se sa maketom). Sve sto trebas napraviti je poledjinu tog filma ofarbati u bijelo, ili vec koje boje su stvarni instrumenti, zaljepiti ga s nutarnje strane table, i u ovom slucaju zaljepiti jos jedan dio koji to sve zatvori. NIkakva mudrost....

Prekidace i ostalo farbas standardno - tanki kist ili cackalica.

Ok, idemo dalje...

Cockpit skoro pa gotov, ostaje jos hud, ali on ide na samom kraju, da ga ne unistim tijekom slaganja...



Sjedala, takodjer skoro pa gotova, jos jedino nisam siguran dali su natpisi na njima bili na engleskom ili ruskom, pa sam ostavio ovako zasada



I grupna, sve na svome mjestu




Prijedlozi, komentari i kritike dobrodosle...
Eh da, kolega mig-29...sjedala su resinska...iako i ova u kutiji nisu puno losija, ova nisam morao sastavljati iz15 dijelova, pa sam upotrij**io njih....a i pojasevi su nijansu bolji na ovim resinima....

Kerber

Odlicno za sada. Neka tako bude i do kraja !
Jesi probao polutke trupa i kakav je spoj, pogotovu trup/krila?
Hoce li biti klasicnog ili opseznijeg gitovanja?

Reaper

do trup-krila nisam jos dosao... nemogu od muke.... :headbang ali spoj trup-trup....  :headbang :headbang

ljeva  i desna polovica se fino poklope, jasno ako uspijes stisnuti dovoljno jako, posto je cockpit, wheel bay i ostale kerefeke ocigledno malo sire nego sto treba biti.... no, moze se stisnuti, ona polovice legnu..... ali spoj zadnjeg dijela sa prednjim..... zadnji je siri cca 2mm u promjeru, tako da dobijes finu stepenicu kad to spojis.... ok, to je sve na suho, mozda ce se to sve fino posloziti, ali ne vjerujem.... ipak je to trumpeter.... :hahaha

Kerber

Da, pretpostavljam da je tako, kod trupova iz 2-3 dela, po duzini. Mozda je lek da se prvo izlepe sve leve  i desne polovice odvojeno, po strani, obicno se time eliminisu stepenice...
Ostalo bi trebalo da "legne" vec...

dragan_mig31

too care :) super je kokpit.

Dada

Bravo majstore, za sada izgleda odlicno Boja je odlicno pogodjena... Steta samo sto je tako velika razmera, ali opet tu krece perverzija oko budzenja detalja...

Reaper

Da. tako ljepljenje bi vjerovatno eliminiralo tu stepenicu, ali bi bilo krajnje nezgodno ubacivati ostale elemente u trup, i ovako sam se sinoc patio, jedva sam sve pogurao i postiskao.... a ta stepenica je ocigledno posljedica toga sto je trumpeter zamislio da zadnji kraj bude na kolicima, tako da se vidi kompletan motor koji dolazi sa maketom, onda ta stepenica uopce nije bitna, ne vidi se.....

e sadd, tu konfiguraciju sa otvorenim motorom sam odbacio, s obzirom koji avion ce biti, cisto sumnjam da je igddje stajao na nekakvom displayu, gdje bi takav prikaz makete imao smisla, pa cu trup zatvoriti, kao i onaj prednji dio sa elektronikom (koji isto dolazi sa maketom). To malo je zrtvovanje detalja, ali opet, pretpostavljam da bi takva  "otvorena" konfiguracija bila puno atraktivnija ali i poprilicno besmislena i nerealna....

Necu pretjerivati sa nekom samogranjom i detaljiranjem, nema potrebe, maketa posvuda ima dovoljno detalja, a i ne zelim da se ovo pretvori u jos jedan beskonacni projekt, imam ih dovoljno takvih.... ova ide sto brze i sto jednostavnije.... :pilot

Reaper

Pozdrav!

Idemo dalje.... Trup je spojen, malo po ideji kolege Kerbera (ljepljenje desne i ljeve strane odvojeno), malo primjenom ciste sile i ostrog nozica, uspio sam eliminirati veliku vecinu "stepenice" koja se pojavljuje na prijelazu prednjeg i straznjeg dijela trupa.... Ovo malo sto je ostalo rjesit ce kit i par poteza smirglom.... Gornja strana je djelomicno vec posmirglana, tu fit i nije toliko katastrofalan, ali brate donja strana..... :uaaa




Dok se to sve susilo, radio sam na krilima i repu.....



Neznam koji bolesnik u trumpeteru je smislio da krila stoje savijena prema dole.... kad bi ih zaljepio kako su oni zamislili krila bi visila prema dole, odnosno uopce nebi bila paralelna sa zemljom..... :uaaa Ali...ima jos.... kako god ih zaljepio (pravilno ili po njihovom) s gornje strane ima zazor od 1mm, s donje nevjerovatna rupcaga od 3mm, cjelom bozjom duzinom, pa cak i u wheel bayovima.... :headbang

I jedna zajednicka, nazire se da ce to na kraju biti mig.....


dragan_mig31

auuu brate koliko je ovo cudo?

Milan18111

Za sada odlicno izgleda,jeste da imas dosta posla ali vredi se potruditi.
Sto se tice nagiba krila ona i jesu pod uglom(skoro neprimetnim) od nekih 3 stepeni na dole.

ubermagog

Da, krila jesu blago na dole sa tim što je to zbog njihovog oblika vrlo primetno sa gornje strane dok su sa donje skoro horizontalna - koliko sam do sada shvatio ugao im se računa prema srednjoj liniji krila (gledano u preseku) pa zato ima malo konfuzije. Nek me ispravi neko ako grešim  :)