M-84 1/35

Previous topic - Next topic

kamaz

#30

Ovako, pomoću Palube sam doznao:
˝sklopivi nosač meteosenzora je bio ugrađen na 55 tenkova prve serije tenka. U Kraljevo je bilo isporučeno 47 komada tog tenka. Ostalih osam tenkova su bili oko Banja Luke i jedan u SSSR-u, ali je kasnije vraćen. To ti je za tenkove sa preklopivim nosačem meteosenzora˝ - citat ˝vladimir_16˝
To je vidljivo i na slici, 21112 je M-84 prve generacije iz 1985.
Šta se tiče samog senzora izgleda da je visinski nešto malo više postavljena glava tako da na onih 20mm ekspandiranog standardnog teleskopskog morate dodat barem još 2mm.
A šta se tiče pak evidencijskog broja tenka, ima za ove sklopive meteo, izbor od 21062-21112, ima nešto i par brojeva ispred. Ako bude tribalo, slobodno pitajte. :bravo

kamaz

Daljni tjek izrade ide malo u detalje:
pravo par vida/vijaka po prednjem djelu tjela tenka (označeni crvenim strelama)


A onda usis za ulje (ili šta već, sad san zaboravija :hahaha :uaaa) koji u M-84-ki nema poklopac, dok u nekih (dakle, ima i 72-ca bez tog poklopca) T-72 ga ima. Zvezda se odlučila na ovu drugu varijantu, pa je potrebno odstranit taj poklopac (označem ˝x˝-om)

Prije nego ga odstranite, izmjerite mu dimenzije (0.95x0.58cm). :rtfm
Kad ste ga odrtranili sljedi malo zeznutiji dio, naime, poklopac motora nije skroz točno urađen, tj fali jedan prednji dio pa ga je potrebno izradit os styrena. Zašto je to teško? Jer ima nekoliko stvarčica koje treba uklopit u taj dio (tj taj dio izbušit na točna mjesta da bi mogli stajat bez da ih skidamo). (bila ploča je styren debljine 0.33mm)

U doljnjem djelu slike se vidi kako sam spojio žicama one siprekidane vodove po šasiji. Nije neki velik posal, al radi razliku. Stražnja žica viri (doljnji livi kut slike) jer treba doč u spoj za rebraste cijevi od bačava na stražnjem djelu, a njega ču kasnije izrađivat.

kamaz

#32
Današnji je napredak minimalan, ali u konačnici značajan: kupio sam cjev od RB modelsa, a evo i linka:
http://cgi.ebay.com/RB-Model-1-35-125mm-L-48-Barrel-T-72-35B102-/250385924319?cmd=ViewItem&pt=UK_ToysGames_ModelKits_ModelKits_JN&hash=item3a4c2a00df
Ovo je za opciju ˝kupi sad˝, no isti trgovac prodaje i nešto jeftiniju cjev (niža početna cjena) pa provjerite na ˝search˝ od Ebaya tako da upišete ´1/35 125mm´ i onda čete dobit sve aukcije i ponude. Šta se tiče samog upisa ponuda, kako cjevi ima, a nije neka luda navala, dopustite nekome ako već ima jenu ponudu da ju i ostvari po početnoj cjeni (cjevi dolaze svaki tjedan i doista ih ima), kao eto šta se meni desilo; prvu je netko sebi išao uzest, pa sam pustio da mu i završi i kada je on dobio svoju, ja sam odmah poslao svoju ponudu za novo otvorenu ponudu/aukciju i posli 6 dana dobio cjev za 6.89 GBP (britanskih funti). Sad još iman kupit piture i to je to šta se dodatnih troškova tiče.
Oni styren šta koristin (od 0.33mm je dobiven od plastičnih tanjura-proces ću posli pokazat na temi primjerenoj za to) od 0.8mm je od jedne makete koju ne koristim tj od Italerijeva ˝Shelter˝-a u 1/35 http://www.worldwar2aces.com/store/it6388.shtml (koji je bio u paketu s kamionom izvorno, al ima ga se kupit i zasebno). --dakle, reciklaža. :super

A evo i slika modela kojeg (sličnog) radim: http://www.flickr.com/photos/sticky-fingaz/2621725319/sizes/o/in/set-72157605882975096/ rječ je o tenku ev. br. 21136 iz 1986g., tenk 2 generacije, koji je stavljen van upotrebe i nalazi se u Sloveniji. Dakle, primjetite da je desno IC kao i kod T-72-ca, te da se dosta dobro vidi otvoreni DNNS i skija, tako da možete i ovu sliku koristit za referencu pri izradi.

kamaz

Evo, kako sam tamo bio rekao, sljedi usis za hlađenje ulja ( :headbang tlaka mi provjerit jel to-to :hahaha) koji je kod M-84-ki bez poklopca.
Prvo napravimo postolje od styrena (9.8mmx5.8mm), a potom zalipimo stjenke usisa (visina stjenki je cca 1mm):


Nakon toga sljede ˝rebra˝ kojih je 5 od malo debljeg styrena (kod mene 0.66mm):


Te na kraju zaštitna mrežica (ona mora bit nešto malo uvučena u usis, kojih 0.30mm):

I to je više manje, to, nedostaje još par šarki i jedan držač, al njega ću posli. :naughty

kamaz

#34
Evo, došlo je i to ˝posli˝:

Dakle, sam usis ima unutarnji okvir preko mrežice koji je fixiran na mjesto sa četri vijka/vide koje su asimetrično postavljene. Desno su nosači šarki poklopca, a livo je klin/držač na koji je taj poklopac zakači. Ništa posebno, al čini razliku. :naughty
E, da, primjetite da sam zaljepio vidu/vijak (crne boje) iza onih ˝držača˝ na kupoli.

kamaz

#35
Evo, da nastavin:
One ˝svičice˝ na prednjem djelu tijela tenka trebaju bit pod kutevima 0° one prednje, a one iza njih 135° razmaka (dakle ka na slici, a ne kako je to Zvezda krivo izlila)


Posli ide dorada prednjih stepenica iza ˝v˝-. To radimo tako da uzmemo toplinski rastegnuti styren i zaljepimo na prednji dio stepenica (stavite malo više lipila da rastopi taj styren). Kada je styren reagirao sa lipilon (1.5-2min) uz pomoć vrha skalpela (ili odvijača sa naoštrenim vrhom-kao kod mene) ugravirajte žljebove varenja tako da gusto prošarate na jednu stranu uz nagib vrha od 45°, ta potom stavite malo ljepila na to i posli 30-tak sec. napravite isto to ali ovoga puta pod 45° u suprotnom smjeru:


Konačni izgled stepenica:


Nakon toga sljedi dorada komadantovih bočnih periskopa. Zvezda ih je izlila krivo/začepljene pa ih je potrebno ˝otvorit˝. To radimo tako da uz pomoć rotacijske pilice otpilimo sama kučišta periskopa

Kad je to gotovo, uzmemo ispilane komadiče i opet uz pomoć iste pile napravimo dva reza gdje će bit unutarnje stjenke periskopa, a potom ih izglođemo sa nastavkom sa slike

potom na mjesta na kupolici zaljepimo dva predhodno skrojena djela styrena - pazite na kružni oblik

Ako vam se bude dalo možete napravit i malena stakalca za stavit na dnu otvora periskopa, no ja ću stavit dva komada styrena i njih poslje obojat  gloss crnom
I na kraju idu sama kučišta na svoje mjesto

Suhoj

Svaka cast, bas je dobro.

kamaz

Zahvaljujem, al ima tu još dosta radit da dođe do savršenstva.  :super :cheers

kamaz

#38
Maleni napredak:
došla je cjev (za 7 dana :naughty :super) i piture, pa evo malo slika cjevi

Kao šta vidite, dobije se cjev od tokarenog aluminija, sa svim potrebnim urezima (i rupicama s donje strane cjevi, kao i kod prave - njih Zvezdina cjev nema) kao i sa savršenim promjerom cijevi (3.57mm), kao i jetkovinski (PE) dodaci--tj obujmnice, pločice za vrh cjevi i par prstenova, kao i prigušivač trzaja (od mesinga). Prijanjanje djelova je savršeno (stražnji prsten prigušivača treba malo jače pogurati da sidne na mjesto) ali sve jedno neljepite odmah sa superom, nego tek kada se uvjerite da sve sjedi na svojem mjestu. Potrebno je malo savinit vrhove obujmnica, ali to i nije neki velik posal.


Kao šta vidite, Zvezdina cjev je krača za 5mm, i šira na izlazu cjevi za 1mm. Razlika se osjeti u tome šta je nova cjev tanja i nekako preciznija za tijelo samog tenka. No sama razlika i nije sada za kidat vene ako vam se neide u investiciju. :zvizduc Zvezdina močnije figura. :super

kamaz

#39
Za SMB i mixanje iste treba nam (uz važiće Revellovih 362-ja{2x} i 45-ce{1x}) injekcija (po mogučnosti bez gumenog čepa u samom tjelu, dakle da bude plastika na plastiku) i jedna dodatna posudica (bez nekakvih kompliciranih vrhova---dakle, ne koristite Revellove stare važiće).
Boju mixamo tako da iz dva važića 362-ja izvučemo točno 4.66ml (dakle iz svake po toliko) pomoću injekcije (bez igle :naughty, nju zabijte u guzu :lol), te to posli ulijemo u dodatnu posudu. Posli iz Revellove 45-ce izvučemo 9.33ml (tj 2x4.66ml) tako da 4.66ml ubacimo u jednu, a posli drugih 4.66ml u drugu 362-cu. Onda iz one (dodatne) posudice u 45-cu ubacimo 9.33ml 362-ce koji smo prethodno izvadili iz važiča. Tu je bitno da se sve iz posude ubaci u 45-cu, jer postoji mogučnost da pogrješimo nijansu ukoliko sve ne bude prebačeno (zbog toga posuda mora bit što jednostavnija i bez kompliciranog ruba). Tako dobijemo 3 SMB važiča po 14ml.
Posli sve dobro promješajte (promučkajte važiće u ruci), potom numerirajte važiće (1,2 i 3) i onda na jedan komad styrena (ili na dno tenka) napravite maleni test, tako da s tri različita kista (ili čačkalice) obojite tri površine/polja (kraj svakog zapišite broj važiča korištenog za to polje)koje se međusobno dodiruju (pripazite da se polja nepomješaju--tj ostavite da se polja osuše , pa tek onda dodajte drugi iz drugog važića) te kada se sve skupa osuši (nakon 12-24h) provjerite da li nijanse odgovaraju i onda koristite one koji su najtočniji SMB nijansi.   
I to je to. Ništa komplicirano... A omjeri je uvik isti 1(45):2(362).  :cheers





Za sve one koji preferiraju Revellove vodene boje, ovoga će se puta morat žrtvovat i napravit to uljenima, jer Revell (iz meni neshvatljivog razloga) nema 362-cu u svojoj paleti vodenih boja.  :cry

kamaz

Dosadašnji napredak je bija dosta malen-šta zbog obveza, šta zbog premorenosti, ali eto, barem nešto novog da nadodam:
RB cjev se izrađuje inaće pomoću slika s njihove stranice ili pak s Ebaya (a to su opet--njihove stranice) i veoma je konfuzno sve to napravljeno ako ne znate dodatne detalje koji na slikama nisu navedeni. Sve u svemu, evo šema sklapanja, pa da barem toliko bude svima jasnije:

Prvo ide šema djelova (radi jasnijeg pračenja) - nažalost, slikao sam pločicu već napola očepušanu, al eto...


A onda ide i samo sklapanje:
prvo ide maleni mesingani prsten prigušivača (on se dobije dodatno sa tijelom prigušivaća--dakle, nije na PE pločici :rtfm) na slici je on br. 11, a potom i samo tjelo prigušivača (br. 10). Kada se to osušilo (lipite super glue-tom :mjetal) ide prednja ploča prigušivača (br. 3) na tijelo br. 10. 
Kad je to gotovo, na donjoj strani prigušivača (kada stavite cijev u njenu pravu poziciju, gore bi trebale biti rupe za uzdužne lamele br. 1 i br. 2, a na dnu u svakom segmentu jedna odvodna rupa) kao na šemi zaljepite br. 7 otprilike 5mm od ploče br. 3. Nakon toga na prsten br. 11 zalipite dvi pločice (br. 8) tako da ih postavite po 45° od vertikale (tako da su dijagonalno jedna od druge).
Posli idu uzdužne lamele (br. 1 i br. 2) i to tako da pripazite na njihovu dužinu (krače-sprida, duže-straga). Isto tako pripazite da budu vertikalne (od poda, naravno :lol).
I na kraju, ono najdraže---steznici/brage.

kamaz

Njih radimo tako da prvo vrhove na oba kraja zavrnemo i presavijemo (na službenim slikama je to dobro prikazano). Kad je to gotovo, lipimo prvo jedan kraj (službeno se preporuča da se savije sama braga prije lipljenja, ali to donosi dodatne komplikacije, pa sam to izbjegao)

te kada se on osušio, lipimo drugi kraj tako da kapnemo kapljicu na mjesto gdje on treba doć i zatim savinemo bragu na mjesto. Kod izrade ovih djelova dobro utvrdite di koji dio ide, jer nisu sve brage jednako duge, ali ni promjeri segmenata cijevi. Stoga proučite onu gori šemu.

Kada je to gotovo (ili pak na samom kraju), preporučam da na stražnjem djelu cijevi (oni šta ide u tijelo kupole) izbušite jednu rupu (cjev je od aluminija i lako se strojno buši) i u nju ubacite/zaljepite jednu metalnu cijev (ja sam stavio čelični dio top zakovice, no može i brokva/čavao). Time čete osigurati čvrstoču montaže i neče biti nezgodnih situacija kada neko uzme cjev okretat livo-desno. :caooo


Preostaje samo još montiranje cjevi na kupolu, a to radite tako da isbušite rupu za cijev (3.5mm) i poslje rupu za držač/produžetak. Kad je to gotovo (pazite na centriranje cijevi na os kupole--pobrinite se da je u ravnini s korjenom cijevi, kao i sa sredinom kružnog otvora između otvora komadantove kupole i nišanđijinog poklopca (to je zapravo otvor za izjedanačavanje tlaka pri pucanju topa :super)). Prije nego li zalipite cjeva za tijelo, na korjenu cijevi (tkanina na kupoli) zalipite prsten br.9 tako da mu oni otkinuti ravni dio vanjskog kruga bude na dnu (tj, prema tlu okrenut) tj horizontalan. 

Kad je to osušeno, ide cijev i to je to.  :mjetal

Andrej

Tvoj projekt je velika inspiracija nama koji želimo jednom u budučnosti složiti neki m-84

Ali nije li jednostavnije bilo nabaviti jedan t 72 od tamiye?

Suhoj

Odlicno sve izgleda, samo napred.
Top je predobar.

kamaz

Pa teorijski Tamiyina T-72 M1(nažalost nemam tu maketu, pa nemogu puno o njoj, no ono šta vidim po slikama...) verzija bi bila dobra za izradu kasnijih generacija tenka (kada već imaju reduktore svjetla na oba prednja fara), kada je kupora rađena u Đuri Đakoviću, te kada je imala jaći prednji oklop, kao i reljefnost zbog kalupa i grube izrade (to čete trebati izraditi od finog finišera ili kita). No tada je bitno napravit oni šav na desoj strani ispod kupole komadanta-o tome sam prije govorio. Isto tako, nisam 100% uvjeren da je prednji oklop točno pogođen, jer je u Tamiye nešto veći napadni kut (prednja ploha je okomitija nego što bi trebala biti), pa je u tom djelu treba izbrusiti, ili pak Zvezdinu sa kitom pojačati. Ipak, bilo kako bilo i jedan i dugi bazni model zahtjeva modifikacije, a osobno bi mi bilo doista drago kada bi neko i od Tamiyje napravio M-84.
Ipak, cjena je kod mene bila faktor, tako da...

@Suhoj: zahvaljujem :super