DASSAULT RAFALE 1:48 iz Mostara s ljubavlju

Previous topic - Next topic

mig29

NAPOKON, NAPOKON, NAPOKON :bravo :bravo :bravo!!!

Evo nakon 10 godina ponovo u sedlu. Nakon što sam pauzirao maketarenje iz objektivnih razloga (fakultet, posao koji je jako zahtjevan i propala veza od 10 godina :headbang) vratio sam se omiljenom hobiju.
Za prvi projekt odabrao sam Revellov Rafale u mjerilu 1:48. Mogu reći da sam se momački pomučio iako maketa nije teška za rad ipak godine odsustva iz hobija uzele su danak. Posprejao sam kokpit i sjedalo (čije ću slike poslati naknadno jer je još u fazi bojnja) a potom sam polijepio polutke trupa. Samo da kažem kokpit je zaista kvalitetan i jako detaljan kao i sjedalo i prava ga je milina sklapati. Daljnja montaža je bila ok.
Tu ima jedam malo tricky zahvat a vezan je uz kanarde. Jako ih je nezgodno namjestiti jer gornja polutka trupa treba malo da se stisne zbog nedostatka hrbata koji se naknadno lijepi vjerovatno zbog opcije nadogradnje na dvosjeda koja je samim time olakšana. Treba paziti na ljepilo kad se trup spaja da ne zahvati kanarde jer će ih zakočiti a ideja je da se mogu kao pomjerati. Svi dijelovi naliježu idealno i uz minimalno kitovanje i pripremu bit će kao saliveni. Uočio sam problem na spoju usisnika s cjelinom trupa s donje strane ali kit će odraditi svoje. Inače revelov kit mi i nije baš najgotivniji za rad i treba dosta strpljenja i živaca ali što se mora mora se jer u Mostaru je dobro da ima i toga.
Sklopio sam veći dio trupa i nakon kitanja, šmirglanja i panelizacije slijedi bojenje. U nosnom konusu je popriličan komad olova koji čini balans da ne bi sjeo na rep.
E tu se dvoumim moja je zamisao u startu bila da radim Francuski avion OOB. ali mi je onda na um pala luda ideja da uradim WHAT IF pticu. Kao JRV Rafale s petokrakama i trobojkom u bojama JRV MiG - 29 (obećavam da ću napisati i prateću priču alternate history tematike kao JRV Rafale 2009. Juga opstala mi velesila i tako i to...). Možda ipak druga varijanta jedino da odaberem dobre rondele i zastavu da ne izgleda nakaradno preveliko ili premalo ono baš da ubodem.

No previše sam drobio od uzbuđenja pa evo sličice i please nemojte biti strogi čisto napomena nisam bio u sedlu 10 godina pa oprostite ako izgleda početnički i ako na kraju i ispane početnički.
Još mala napomena nije neki aparat a i slikano je jutros u mojoj sobi pa mi oprostite na još jednom amaterizmu :cry:





Lijevo krilo je kitovano i šmirglano a desno čeka kitovanje danas popodne



Sad malo s donje strane malo kitovanja spojeva usisnika (ima se tu još ohoho raditi to je koliko sam primjetio i najkritičniji spoj da bi ptica bila kako treba)


Nemsy_29

Hmm projekat "Novi Avion" kasna verzija sa 2 motora(oznaka L-20BM ;D)...Sta bi bilo kad bi bilo  :-\
Salim se, ja sam ZA What-if, ali mogla bi kamuflaza sadasnjih migova jer mislim da zelena i siva ne bi bas stajale na rafalu.Meni je u planu slican projekat samo sto bi radio 2 Eurofightera sa rondelama JRV i RViPVO Srbije(low-vis).Ovaj projekat cu pratiti je mi deluje jako zanimljivo  ;D

Srecan rad

mig29

Hvala,
Vidiš dobra ideja sadašnja šema farbanja migova (dark light grey) a JRV low vision oznake. Super mislim da je to to. probat ću profil nacrtati baš da vidim na šta bi sličilo

GBU-10

Svaka cast na izboru a sto se tice kanarda pa to i nemora
bit veliki problem,ja sam moje kanarde bas zbog tog problema
koje navodis jednostavno odvoio i ucinio da budu nezavisni jedan
od drugog,trup sam spoio i ofarbao a onda naknadno ubacio kanarde
svaki zasebno sa leve i desne strane.

Sneni

Super napredak. Što se tiče ovog:
QuoteTreba paziti na ljepilo kad se trup spaja da ne zahvati kanarde jer će ih zakočiti a ideja je da se mogu kao pomjerati.
Rješenje je da prije uklapanja ofarbaš te dijelove koji trebaju da ostanu pomični, na taj način ih ljepak neće moći "uhvatiti" i zakočiti, jer ne može da prodre kroz farbu.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

mig29

Evo nešto ovako recimo



sorry imao sam samo pola sata da dovršim profil

GBU-10

Sobzirom da je danasnji dan nekad bio dan mladosti
ova ilustracija rafala neodoljivo podseca na taj period.
Kamo srece da je taj period nastavio da zivi sada bi imali
verovatno najjacu aviaciju u evropi a i sire a petokraka
bi krasila ne Rafala nego nekog naseg NA Aviona ili
mozda par eskadrila Su-35 ili F-18 iz razloga sto nam
je drug nas nam Tito bio sklon istocnom i zapadnom naoruzanju :naughty

Nemsy_29

Definitivno bi krasila Novi Avion(i onako je jaaako slican rafalu).Sema je super ;D

mig29

Evo još jedan "Tradicionalistički look like MiG shema malkice"


Kerber

Nas model naprednog mlaznjaka je bas izgleda radjen sa opakim uzorom na Rafala. :think
Kako me te skalamerije nikad nisu puno zanimale, tek sad vidim odakle ideje...hehehe
Pa, dobro, bolje da lici na nesto nego da ne lici ni na sta.... 0:)

Sala na stranu, lep napredak, lepi profili, sad zavrsi maketu...Pozz !

Nemsy_29

Quote from: Kerber on 26-05-2010, 15:46:45
Nas model naprednog mlaznjaka je bas izgleda radjen sa opakim uzorom na Rafala. :think


Nas avion je jedino trebao da bude jednomotoran, a sve u svemu konstrukcija aviona je ista(jedino je malo kruznog oblika).


mig29

Hvala, morao sam jednostavno da vidim da li će lijepo izgledati i sad nakon reakcija siguran sam da je to to. Uskoro update montirao sam neke vanjske antenice i sisteme radarske na usisnicima i nosu aviona ali imao sam i podosta šmirglanja i kitanja na sastavima trupa i krila (uhh) al me nešto spucalo da se potrudim. Možda se probudio duh našeg YU supersonica negdje u dubini mojih gena prenesen od mog oca koji je trebao raditi na njemu, pa se prepoznao i hoće bar ovako na tren da zaživi ko zna?

malifly

 :) Sva ova prica mi se jako svidja i jedva cekam da vidim kako ce ispasti!!!  :super

dusko

Bravo lepa maketa samo polako i bez zurbe jer steta  da takva lepotica ne ispadne kako treba,s'nestrpljenjem ocekujem jos i jos....