Spitfire Mk.XVI Bubbletop, EDUARD, 1/72

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Spitfire Mk.XVI Bubbletop
EDUARD, 1/72
Tekst i fotografije: Nikola D. Rađenović

Poznata češka kompanija Eduard ove godine izbacila je na tržište reizdanje ProfiPACK Spitfire Mk.XVI Bubbletop u razmeri 1:72. Do sada smo mogli da upoznamo ovu maketu i u razmeri 1:48, a od sada ponovo možemo da uživamo u vrhunskom kvalitetu nešto manje makete, ali podjednakog kvaliteta izrade. Maketa dolazi u dvodelnoj kutiji sa privlačnim box-artom. U kutiji se nalazi pet sivih i jedan providan ram koji su spakovani u providne kese radi zaštite. S obzirom da je u pitanju ProfiPACK, u kutiji se dobija i eceraj kao i maske za zaštitu prozirnih delova prilikom farbanja (vetrobran, poklopac kabine...). Maska ne prekriva stakleni deo glavnog poklopca u potpunosti već samo pokriva deo uz ram zbog preciznijeg lepljenja radi zaštite. Dekali se sastoje iz dva lista – na jednom su smeštene opšte tehničke i eksploatacione oznake koje se nalaze na avionu, a na drugom listu su rondele i oznake. Oba lista oznaka su zaštićeni providnom folijom u plastičnoj kesi. Maketa se sastoji od ukupno 106 delova koji se koriste i 69 delova koji se ne koriste ali su dati na ramovima a što nam govori o tome da je EDUARD uradio ili će uraditi lep izbor podvarijanti ovog sjajnog lovca. Instrukcije za izradu makete su date na 16 jasno čitljivih i definisanih stranica u boji.

Ram A čine sitniji delovi poput točkova, koji su četvorodelni, nosača za bombe, pitoovih cevi, topova, poklopca propelera kao i samog propelera, zidova kokpita i zidova prostora za stajni trap. Propeler je iz jednog dela i relativno lako se može skinuti sa rama.

Na ramu B nalaze se stajni trap, sedište, komandna tabla i sitniji delovi kokpita, izduvi kao i vrata aviona u slučaju da maketar želi da ostavi otvorenu kabinu.

Jedini prozirni ram je ram C. Interesantno je da je kružnog oblika gde se od centra razvijaju ,,grane" koje su spojene sa prozirnim delom samo na jednom mestu. Samo 6 od 15 delova sa ovog rama se koriste.

Ram D sadrži samo dva upotrebljiva dela. To su delovi krila, odnosno vrhovi koji nisu karakteristični za ovu verziju Spitfajera koja je inače poznata po svojim ,,odsečenim" odnosno skraćenim krilima. Ova dva dela dodaju se ukoliko maketar odluči da napravi svoju maketu u svetloplavoj boji oznaka SL721, čuvenog engleskog vrhovnog komadanta vazduhoplovstva Ser Džejmsa Roba.

Ram K je ram sa krilima i trupom aviona koji je iz dva dela. Donji deo krila je iz jednog dela, a gornji je iz dva dela. Na ovom ramu se nalazi i vertikalno kormilo kao i donji poklopci motora. Upravo na ovim delovima kvalitet izrade same makete najviše dolazi do izražaja. Kompletna maketa je izrivetirana, sadrži sve proreze, linije panela i šrafove koje je pravi avion imao. Interesantno je da su riveti različitog intenziteta tako da su šrafovi na panelima koji se zaista skidaju na pravom avionu izražajniji od šrafova na ostatku aviona. Za ovako malu razmeru, nivo detalja je zaista impresivan.
Na ramu E nalaze se aleroni i repna krilca takođe visokog nivoa detaljnosti.
Dati ecovani delovi uglavnom su predviđeni za kokpit. Među njima su i rešetke koje se postavljaju na otvore hladnjaka. Umesto komandne table moguće je postaviti eceraj u boji, a moguće je i ofarbati je u odgovarajuću boju i nalepiti dekal preko. Ovu maketu zaista vredi u potpunosti nadograditi ecovanim delovima s obzirom na njenu preciznost. I ovde se ekipa EDUARDA potrudila da nam priredi lep maketarski doživljaj.

Zahvaljujem se kompaniji Eduard na ustupljenoj maketi.







Više fotografija na http://www.maketarplus.com/?p=2614  :cheers

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!