T-34/85 mod. 1943.god., "UM", 1:72

Previous topic - Next topic

T34

Čudno je to, znate, s tim proizvođačima...Kao i politika, jednom zauzmete stav i teško da ćete ga više ikad promijeniti, već se možete samo nadati da će budućnost ispuniti vaša očekivanja kako bi onaj realan, kritički dio svijesti vašeg unutrašnjeg ,,ja" bio donekle zadovoljan. Čemu sada ovakav uvod...pa, sa nama je danas maleni drug T-34/85 u svojoj inicijalnoj verziji od par stotina primjeraka koji se na svjetlo dana i odsjaj snijega zakotrljao kasne 1943. godine, naoružan 85mm topom oznake D-5T (poznat iz SU-85, KV-85 i IS-1).



Netom pristigao iz daleke i rodne Ukrajine, proizvod ,,UM" tvrtke, a ja ne mogu izdržati da ne napišem riječi koje sam namjeravao ostaviti za zaključak; ova maketa je dokaz da usprkos oscilacijama, Slaveni još uvijek rade najbolji T-34. Pri tome mi naravno na um pada ,,sveta krava" maketarskih kava i razgovora kada je riječ o T-34/85 u ovome mjerilu; pogađate , riječ je o maketi njemačke tvrtke ,,Revell", koja, da izvinete, ovome biseru nije ni do lijevog...ljenjivca.
,,Ali ovo nije Revellova verzija T-34" zaurlao bi Netko Nepoznat i bio u pravu, no ,,UM" pokriva sve verzije i podverzije T-34, od ranog iz 1940. godine sa L-11 (i F-34!) topom, pa do raznih verzija i prijelaznih verzija iz 1942. i 1943. godine, sa različitim kupolama, optičkom opremom, kotačima te na kraju naravno i dvije 85-ice, te kompletnu ,,SU" seriju baziranu na šasiji T-34.
Među njima se naravno nalazi i T-34/85 sa kvadratnim blatobranima, električno pokretanom kupolom i dužim topom S-53, dakle ono što nudi Nijemac...koji opet biva potučen sadržajem kutije ispisane ćirilicom i žuto-plavim logotipom proizvođača koji simbolizira ukrajinsko žito i plavetnilo Crnog mora...



O vozilu nema potrebe pisati osim u najkraćim crticama.
Verzija naoružana topom D-5T poslužila je za uhodavanje proizvodnje dok se ne riješe problemi sa instalacijom ZIS S-53 topa čije su balističke značajke bitno superiornije. Radio je konačno bio standardna oprema mada se njegova antena još uvijek nalazila na desnom boku kao kod T-34/76, a novi član posade u kupoli, punitelj topa, donio je pravu funkcionalnost tročlanoj posadi kupole riješivši tako najveći gorući problem i taktički nedostatak konstrukcije T-34.
Debljina oklopa na tijelu iznosila je standardnih ukošenih 45mm (efektivno oko 75mm) na prednjem dijelu, dok je na prednjem dijelu kupole oklop bio debeo od 90 do 100 mm.
Dokaz kvalitete i fleksibilnosti konstrukcije je i beznačajno smanjena maksimalna brzina vozila, usprkos radikalnom redizajnu i povećanoj masi od oko 12%, dok su sve ostale odlike tenka T-34 ostale i dalje prisutne; jeftin, pouzdan, lak za proizvodnju, održavanje i korištenje a dobrodošla promjena bile su opet postavljene gumene obloge na svih 5 putnih kotača čime su eliminirane vibracije i buka te produžen vijek trajanja gusjenice.

Idemo na kutiju, u kojoj se kriju 142 tamnozelena  plastična dijela, 3 PE dijela(mrežice motora, ,,potkova" mitraljeskog kućišta te pila) i kao izvjestan kuriozitet, vinilne obloge kotača i sajle.
Sajle možete odmah baciti u smeće i lijepo promijeniti sa 0,4mm žicom, no nema plastičnih kuka pa je jedina opcija kupiti set za T-34 od ,,Europa XXL" proizvođača gdje dobijete rezinske kuke sajli...



Vinilni dijelovi kotača su pomalo kontraverzan dodatak. Naime, obzirom na mjerilo i prirodu materijala u stvarnosti, boja gume polako prepušta mjesto blijedoj sivkasto smeđoj nijansi stoga iste moramo bojati, pa se time gubi glavna prednost ovakvog rješenje. Također, posjeduju flash po sredini koji je sada malo teže maknuti nego da je riječ o plastici. Napomenuo bi da veličina ovog flasha varira.
Ovdje je jedva primjetan dok je na istim dijelovima makete SU-122 popriličan. Pazite, ista stvar zamjetna je i na pravim vozilima, riječ je čisto o posljedici tehnologije proizvodnje, no ovo je ipak 1:72...Dalje, ne znam dali će isti biti mušičavi na pojedine boje, no nadam se da neće.
Sada možemo krenuti sa superlativima!
Redom; gusjenice su u segmentiranim člancima, izgledaju izvrsno i samo se nadam da ih ne manjka kao kod ,,Revellovog" modela...inače nemoguće je uočiti razliku u ovom pogledu kod dva proizvođača.
Kotači i detalji podvozja su fantastični, kao i svi detalji (poklopci i otvor za bijeg u nuždi) donjeg dijela trupa; nemam riječi.
Osovine putnih kotača su odvojene od trupa, a u plastici su izliveni detalji ,,Christie" suspenzije, boltovi kućišta pogonske osovine čiji ,,zupčanik" kao i ljenjivac izgledaju maestralno.



Sami putni kotači imaju detaljirane kapice osovina, i izgledaju jako dobro.
Blatobrani su OK, kućišta auspuha fenomenalna (treba ipak probušiti otvore samih cijevi), mitraljez je naravno malo ,,debeo", no bolji je od ,,Revellovog" i zanimljivo, poput pravog, ima zadebljanje na ustima cijevi.
Nikakav problem nije plastične rukohvate mijenjati žičanima (0,3mm, ne deblje), no i originali su relativno OK.



Trup je priča za sebe. Precizni i fini otvori za zrak, bačve ulja i nafte, sitni detalji poklopaca spremnika goriva, čašica nosača radio antene te ostali detalji poput kuka na koje se zakače sajle su jednostavno fantastični.
Nisam napisao no da se i pretpostaviti, ukupan odljev je besprijekoran.



Ipak da napomenem, PE mrežica motora nije klasično riješena, ovdje zapravo lijepite njeno čitavo kućište na plastiku, što nije najbolja solucija i konture nisu idealne, no ajde...
Kupola je točna i lijepa, detaljna, sa izlivenim ili barem ugraviranim detaljima poput bočnog vizora kojeg onda morate obojati u crno kako bi istakli ,,pravu stvar".



Ono što me oborilo s nogu je komandirova kupolica (ranog tipa, dvodijelni poklopac)  i ventilacijske gljive; naime, za razliku od ,,Revella" nisu izliveni u plastici na većoj cjelini već su zasebni dijelovi, što znači da su apsolutno trodimenzionalni sa otvorima gdje bi isti trebali i da budu; da ne duljim slike će pokazati što želim reći.
Cijev topa je OK, no ja sam za basnoslovnu svotu od 5 Kuna pribavio metalni ekvivalent od JB-a, jer sam mišljenja da u ovom mjerilu cijev vrijedi stostruko.



Nažalost, za razliku od setova za britanska i njemačka vozila, nisam vidio metalne mitraljeze u 1:72...no ajde, trk u apoteku po igle što manjeg promjera!
Za kraj ,,plastičnog" dijela napomenuo bi da je nekoliko dijelova prisutno očigledno iz prethodnih izdanja vozila sa 76mm topom, te eventualno i oni mogu poslužiti...

Sastavnica je kao i maketa - na prvi a bome i drugi pogled kao da je pristigla iz 1:35 svijeta.  Nudi nam 3 opcije označavanja vozila: dvije ljetne i jednu zimsku, riječ je o često publiciranom primjerku naziva ,,Dimitrije Donski".
U pogledu sugeriranih boja malčice je arhaična, nudeći samo ,,Humbrol" enamelke, no o boji sovjetskih vozila ovog perioda valjda se ni maloumnima više ne raspravlja, pa to nije krucijalan nedostatak.



Sada bi se vratio, ako dopustite, na početak...
Zaboravite ,,Italeri/Esci" (nije toliko loš, ali...ovo je 21. stoljeće), a usudio bi se reći i ,,Revell" i (skoro dvostruko skuplji) ,,Dragon". Ima tu izvrsnih maketa, ali svaka ima svoje nedostatke, ali nijedna nije toliko cjelovito kvalitetna kao naš ,,UM". Vidio sam na stranim forumima da ljudi ,,UM" makete koriste kao i izvore dijelova, što govori samo za sebe. Buni me ,,Trumpeter", koji također ima solidnu ponudu T-34 vozila. Pojedini detalji na slikama izgledaju fantastično, dok su poneki toliko osrednji, predimenzionirani ili promašeni da mi jednostavno nije jasno...
Cijena također ide u prilog ,,UMu". Svoj sam primjerak platio pišljivih 8 dolara ne računajući poštanske troškove...a mora se priznati da gledajući ukupni trošak, ni domaći trgovac ( u ,,Balisti" postoje pojedini modeli) nije pretjerao.

Zaključak!
Ima li naš tenk mana? Ako je mana što iz njega ne možete napraviti JNA/HV vozilo (možete iz UM-328) i što ga trenutno možete nabaviti samo preko mrske carinske granice, pa eto, ima...Za naći ostale čovjek bi se morao gadno potruditi...
U ukupnoj ponudi maketa T-34 i njegovih izvedenica (SU-122, 85, 85M, 100) u mjerilu 1:72, kombinacija cijene i kvalitete svrstava ,,UM" bez prave konkurencije na sam vrh.
Segmentne gusjenice, vrhunska plastika, višak dijelova, laserski precizno sastavljanje i kvalitetni decali uz više nego pristojnu cijenu ne ostavljaju konkurenciji mnogo prostora za manevar.
Uz BT-2/5/7 iste firme, flota ,,Tetki" je nešto najbolje što ovo mjerilo nudi - daleko bolji proizvodi od skupljih i razvikanijih konkurenata. Mada usporedba nije sasvim korektna, usudio bi se reći da su ovo po mnogo čemu bolje makete od starih ,,Tamiya" i ,,Italeri/Zvezda" izdanja u 1:35 svijetu...
Nažalost, nakon ,,BT" i ,,T" serije, ostatak ,,UM" ponude ne oduzima dah i utapa se u relativno kvalitetan prosjek mjerila - no ovdje opisano vozilo za široke narodne mase prenosi svoje kvalitete i u svijet plastike, pa za te iste široke narodne mase moja najtoplija preporuka...

Za druga Sta....ovaj, lijep pozdrav!

;)