M26 Pershing, Trumpeter, 1/72

Previous topic - Next topic

Dragan

Solidna Trumpeterova maketa, detaljno uradjena sa dosta sitnih delova, dobro odlivena, lako se sklapa... ipak, imam i par zamerki.
Prva je sto nigde nije navedeno da ako se maketa sklapa tacno po sastavnici onda se dobija M26 iz Korejskog rata; da bi se dobio T26E3/M26 iz zadnjih meseci rata treba izostaviti delove broj B14, B15, B28, B29, B30, B32 i B36.
Druga zamerka odnosi se na otvore na gasnoj kocnici jer su preveliki - precnik im je 2,6 mm, a na fotografijama jasno se vidi da je su precnici nesto malo veci od kalibra cevi. Zato sam morao da prednji otvor zatvorim (mrzelo me da se zezam sa unutrasnjim) i napravim nov otvor precnika 1,4 mm.
Treca su gusenice odlivene od savitljive plastike iz jednog komada. Moja generacija zvala ih je "teflonske" jer se nicim nisu mogle zalepiti i ove su opravdale taj naziv: ni dvokomponentni epoksi ne vredi pa sam krajeve spojio bakarnom zicom. Ipak, to nije nista prema prednjem tocku - lenjivcu koji stoji na poluzi od tanke plastike (istina, bas kao na pravom tenku) i nema sanse da se gusenica nabaci i zategne a da se tocak ne povije unazad. Daleko bolje bi bilo da su gusenice dali iz segmenata; ovako lenjivac mora da se podkajluje i to ne moze sasvim da se sakrije.
Na sve ovo moze se nadovezati zabusivanje otvora za koaksijalni mitraljez na blendi topa, uski za podizanje, dodavanje par uski na zadnjem delu tela... ali, nije strasno.
Boja - Humbrol 155 Olive Drab.
Zanimljivo je da iako je mali broj tenkova ovog tipa videlo akciju u Evropi - svega dvadesetak, njihovo oznacavanje bilo je vrlo sarenoliko: neki su imali bele zvezde na bocnim stranama kupole, neki nisu, neki su imali belu zvezdu na prednjoj ploci tela, drugi nisu... Oznake koje se dobijaju nisu iz perioda Drugog svetskog rata vec iz Korejskog, tako da sem par servisnih oznaka (LIFT HERE) za ovu maketu nisu bile upotrebljive.