P-47D Thunderbolt - Hajduk

Previous topic - Next topic

gasha

P-47 Thunderbolt, od 1942 do 1945 proizveden u više od 15600 primeraka raznih varijanti. Bio je jedan od najpoznatijih, a svakako najveći jednomotorni lovački avion korišten u 2. svetskom ratu. Nakon rata zadržao se u vazduhoplovstvima širom sveta. Naoružavao je vazduhoplovstva 23 zemlje,  između ostalog  i Jugoslavije. Tadašnje JRV je u okviru zapadne vojne pomoći,  godine 1952 dobilo i 150  ovih aviona u verziji P-47D serije 30.

proizvodjač:  Republic Aviation Company
Motor:  Pratt & Whitney R-2800-59 ,,Double Wasp" sa 2535 KS
Naoružanje:  8 mitraljeza M2 Browning kalibra 12,7mm ( 0.50 in) a nosio je po dve bombe ukupne težine 1135 kg  i 10 nevođenih raketa 130mm (50 in)

Maketa 1:72 Revell, predstavlja avion  kojim je 1955 leteo potpukovnik Ante Sardelić, rodom iz Splita. Svoj avion označio je imenom fudbalskog kluba Hajduk.  Interesantno je da je Hajduk ispisano ćirilicom. 
Avion je nakon službe isporučen Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu odakle je prodat i sada se nalazi u RAF muzeju. Nažalost prefarban je tako da sada predstavlja deo neke tudje istorije.   
Ante Sardelić poginuo je nakon udesa sa avionom T-33 na Velebitu 1969 godine, tada sa činom general-majora.







milogor_strashni

uf.. lep debeljko... svaka chast..
a i bice mi super referenca kad budem radio svoj... imam istu maketu u shteku... kakva su iskustva??

Warhawk

Lepo ispade aluminijum, koju si boju koristio?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Profa

Odličan je ispao, Gašo! :bravo
Minimalističko prljanje, lepe linije, ma sve je OK...
I mene čeka ista maketa + Mića dekali, samo BZK (Bog zna kad) :-\
Ja mu samo bombe ne bi kačio, uvek mi smeta podvesno naoružanje, al' svejedno...
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

svidja mi se metalni finish a i wash kako mu je lepo legao, shto warhawk vec pitao, koju si boju koristio?

serijal na repu je samo na ovom primerku stajao paralelno sa zemljom dok avion stoji na stajanci?

Iwtcha

Odlićno napravljena maketa :super


Suhoj


Imao sam istog takvog ali sam ga rashodovao i čeka, da se mu delovi ukomponiraju u novi P-47 ;)
Verovatno još uvek živi u galeriji ARC-a.

Lepo je ispao. Možda izbliza nije tako prijatan (baš kao ni moj nije bio) ali sa slika svakako daje pravi utisak.
Jedino me čudi naoružanje pošto je večina JRV T-bolta imala raketne lansere.

Josip

flanker

Lep je baš, nego mi se čini da ne bi trebalo da bude toliko matiran, možda čak skroz sjajan.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Hawkeye

Ma nema covek zna kako se prave makete,a dekali me odusevili,HAJDUK hehe bas originalno  :bravo !

'Уживај младићу за младости своје!'

PELE

Odlicno Gasho, svaka cast!  :cheers

Imam i ja jednog u radu, videcu jos da li ce biti maskirni ili NMF...


Pozz

Eraser

Super ti je ispao hajduk :) Svaka cast!

gasha

Evo odgovora svima odjedare, da ne bi pisao ponaosob

Raketni nosaci se ne dobijaju uz maketu  :( Komsija mi je leteo na Thunderboltima, imali su nosce za bombe i radili su gadjanja njima, pa se moze reci da nije greska staviti ih, ko kako voli.Takodje mogao je nositi i dodatne rezervoare na krilima. E sada ko ima raketne nosace neka ih turi to bi bilo najbolje. Boja je Humbrol silver, avioni su svi farbani stoga nema potrebe da se radi nega razlika u boji panela, mada priznajem da bi bilo interesantno. Takodje ovaj avion mozete raditi i potpuno cist kakav je bio kada je ucestvovao na paradi. Ja licno volim da radim avione na kojima se vidi trag koriscenja, tako da sam se nakon razgovora sa pomenutim pilotom odlucio za ovakav rad, avion koji  recimo ucestvuje na nekom od nasih mnogobrojnih manevara. Nebitno, ucestvovao ili ne, teoretski nije pogresno okaciti ni bombe ni rakete. Takodje postojao je odredjen broj takozvanih "Francuza" koji su korisceni za obuku i izvidjanje, naime bili su bez naoruzanja, sto podrazumeva i skinute mitraljeze. Iskoseni evidencioni brojevi su na celoj serija aparata, pored ovoga imali su ih i avioni u Nisu.

http://memorijalnemanja.wordpress.com/2010/10/27/dragan-zdravkovic-gasha-p-47-thunderbolt-jrv/

vlajko&marko