Revell 1/144 F/A-18C Hornet (VFA-115) + CF-188 (410 Sqd)

Previous topic - Next topic

Sandman

Na F-18 je josh jedan detalj vec na prvi pogled uochljiv - antene na nosu i trupu za uredjaje za elektronsko ometanje u vidu blistera (kapljichastih izbochina).

Na dekalima za kanadski primerak je plavom bojom oznachena/nacrtana antena za RWR (Radar Warnig Receiver) uredjaj AN/ALR-67, pa sam reshio da prema tom detalju sa dekala napravim te blistere za obe makete.



Za pochetak sam odabrao alatke za kreiranje "kalupa" za blister - 3 velichine zubarskih glodalica, kako bih njima izdubio ovaj kapljichasti oblik u kutiji za CD.



Nakon obrade, dobijen je kalup tj. udubljenje u plastichnom poklopcu kutije za CD, u koje ce biti utisnut zagrejani ram od delova (spru).



Spru, malo zagrejan nad plamenom je zatim utisnut u ovaj kalup, i nakon hladjenja dobija se deo koji je potreban



Napravio sam 6 komada - 2 za nosni deo na kanadskom primerku, i 4 komada za americhki primerak (2 na nosu i 2 na grbi iza kokpita - vide se na referentnoj slici u prvom postu). Sa sprua sam ih odsekao i obradio skalpelom, i ovde su spremni za lepljenje na Hornete...



Kanadski primerak, nakon postavljanja i gitovanja nosacha za elektronsku opremu iza usisnika - ove spojeve sam gitovao Mr. Surfacerom 1200. Sve rupe za nosache naoruzanja su zagitovane i ishmirglane.



Zalepljena antena na nosu kanadskog primerka



Americhki primerak, nakon postavljanja i gitovanja nosacha za elektronsku opremu iza usisnika...
Unutrashnji nosachi na krilima zagitovani i ishrmiglani...



Kod americhkog primerka, vide se josh dve antene iza kokpita na ledjnom delu trupa...



Znam da su mozda ovi delovi ispali malkice veci nego treba, ali sam zeleo da predstavim i ove detalje, pogotovo shto su ove ledjne antene specifichne za C verziju Horneta!

Sledi dorada josh nekih sitnih detalja, pa se uskoro bacam i na spremanje stajnih trapova za farbanje...

Goran A.

Tebi stvarno ne prija ovaj mediteranski talas!

Sandman

trebalo je josh po 2 antene za AN/ALQ-165 da idu na nos (malo iznad onih zutih trakica za poziciju) i ispod strejkova, a i na donji deo nosa jedna, ali bi onda maketa lichila na bodljikavo prase :D pa sam batalio.. dovoljno je i ovih par da malo popravi realistichnost...  ;)

Goran A.

Mislim da je dovoljno ipak je to 144. Dekali ce odraditi svoje i ako panelizaciju pogodis izgledace ko 72.

Sandman

Poklopci kabine maskirani Tamiya trakom...



...i ofarbani sa unutrashnje strane u Dark Gull Grey (boja kokpita)



Poshto sam se definitivno odluchio da oba Horneta budu bez raketa na krajevima krila, doradio sam izgled shina na lanserima za AIM-9....
(crvene strelice pokazuju na doradjene detalje)



Prednji delovi kokpita zafarbani u crno i chekaju postavljanje poklopaca kabine - obe makete cu raditi sa zatvorenim kabinama...



Sledece na spisku je lepljenje poklopaca kabine, vertikalaca i stanjivanje "plocha" koje stoje na produzecima napadne ivice krila (LEX). Te ploche, koje se nalaze neshto iza kabine a iznad usisnika na LEX produzecima, uvedene su 1988. na sve Hornete, jer su primecene pukotine na vertikalnim stabilzatorima izazvane vrtlozenjem struje vazduha generisane od LEX produzetaka. Ove ploche, tzv. "LEX fences", pravilnije usmeravaju opstrujavanje vazduha oko vertikalaca, pa se smanjuje zamor materijala na njima.

Sandman

Poklopci kabine zalepljeni, vertikalci zalepljeni, sredjen i podtrupni rezervoar za americhki primerak, a LEX produzeci stanjeni i zalepljeni rotirani za 180 stepeni u odnosu na ono shto pishe u sastavnici, jer je u sastavnici njihov polozaj pogreshno predstavljen.



Pao je i prajmer - Mr. Surfacer 1200


Srdjan

Srki, gde uzimas Surfacer?  Nanosis ga brushom, ili...? Cime si maskirao canopy?

Inace, malisani izgledaju extra za sada  :super

Sandman

Surfacer sam par puta naruchivao preko interneta, a par puta sam ga pazario u Mosonmagyarovaru na berzi.
Nanosim ga prskanjem, malo razredjenog sa Gunze thinnerom.

Poklopce kabine sam maskirao Tamiya trakom.

Goran A.


Sandman

Pochelo je farbanje...

Za pochetak sam ofarbao crne delove kamuflaze na kanadskom primerku - radom, deo oko kabine, vertikalci sa unutrashnje strane i gornji deo vertikalaca sa spoljashnje strane.



Detalji se dobro vide - trudicu se da ne preteram sa slojevima boje - skoro svo farbanje bice izvedeno Gunze akrilnim bojama koje se odlichno ponashaju u radu. Crna boja koju sam koristio je Gunze H12 (Flat Black).



Sledeci korak je bela boja na obe makete....

Jadgkommando

Pa lepo je pocelo...

To za sloj boje je dobro da pazis ali sa Gunze Konza
nema toliko problema, dobro pokriva a tanak sloj...  :naughty

Profa

Al' si ga ti zakomplikov'o, ja te stvari ne vidim ni na pravom avionu ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Na americhkom Hornetu sam uradio beli "prajmer" za zute napadne ivice krila, horizontalaca, vertikalaca i LEX povrshina.
Prskano slobodnom rukom, bez shablona, Gunze H11 (Flat white)



U belo je isprskan i prostor za stajni trap, kao i sam stajni trap, vrata stajnog trapa, tochkovi i elektronska oprema (nisam slikao ove sitne delove jer su josh na ramovima)



Na kanadskom Hornetu, belom sam odradio "prajmer" za zute i narandzaste delove trupa izmedju vertikalaca i donji repni deo trupa, kao i prostor za stajni trap i sve ostale sitne delove koji su na ramovima (ista pricha napisana vec iznad)



Belu na trupu sam prskao pretezno po sredini panela, trudeci se da linije panela ostanu manje pokrivene bojom, jer zelim da iskoristim prethodno naneti Mr. Surfacer kao "preshading" kad se nanese zuta boja. Naime, zuta boja kada se nanese preko bele, imace svoj pravi kolorit, dok ce linije panela (koje su malo manje bele) imati tamniji ton zute i time ce se stvoriti neka vrsta preshading efekta... U vecim razmerama je ovo lakshe izvesti i bolje je vidljivo na kraju, videcemo da li ce ovde imati nekog vidljivog efekta



Sledece po planu je prskanje zute boje...

Sandman

Ofarbani i zuti delovi na obe makete... Koristio sam akrilnu MM4683 (Chrome yellow)

Americhki F-18 - napadne ivice horizontalaca, vertikalaca, krila i LEX povrshina...



Kanadski Hornet - ledjni deo izmedju vertikalaca i donji deo repa, kao i kuka za sletanje (nije uslikana)



Uzivo se delimichno vidi efekat preshadinga na kanadskom primerku, tako da deluje malo manje monotono nego da sam prskao uniformni sloj bele i zute....

Prskanje ove zute me je malo muchilo pred kraj rada - MM akrili se posle nekog vremena rada sushe i pretvaraju u neku vrstu ljigave skrame koja se rasteze - na H&S Evolution sa 0.2 diznom mi je propisno zapushilo diznu - potrebno je cheshce zamakanje vrha dizne u alkohol u toku rada kako bi rad bio uopshte moguc... a na samom kraju rada je brash pocheo da pljucka boju u vidu sitnih komadica ove "skrame"....

Za chetkicu su po meni MM akrili skroz OK za rad, ali na Evolution brashu prave problem, iako ih razredjujem originalnim MM razredjivachem za akrile! Mislim da cu osveziti paletu Gunze boja shto pre...

Sledeca boja na spisku za rad je narandzasta na kanadskom Hornetu...

vlajko&marko

Pa ja ovako nemogu da uradim maketu u 48ci, a o 144ci ni ne razmisljam