Revell 1/144 F/A-18C Hornet (VFA-115) + CF-188 (410 Sqd)

Previous topic - Next topic

Sandman

Hvala na komentarima :)

Pre par dana sam ofarbao vrhove radoma u akrilnu MM Radome Tan, a zatim chetkicom popravio par mesta na obe makete gde je trebalo...

Danas je palo lakiranje pred najzanimljiviju fazu rada, gde cu saznati da li sam potrefio boje kako treba - postavljanje dekala!

Kanadjanin:



Amerikanac:



Za par dana, kada se Future dobro osushi, krenucu sa dekalima...nadam se da nece biti problema, no, imam 2 seta dekala, pa ako neshto zashkripi imacu rezervu....  ::)

airbamby

Opako dobro izgledaju ovi privesci...
Bas si me bacio na muke, gotovo sam siguran bio da cu raditi Kanadski, ali ovaj Americki bar isto atraktivno deluje, ako ne i bolje... 0:)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Sandman

hvala Bamby :) zato sam i kupio svojevremeno dve makete - obe sheme su zanimljive za rad pa mi je bilo zao da ne uradim oba nekom prilikom  :D

su27rules

Fino bojanje,jedva cekam da vidim dekale na njima, pratim  ovo sa zanimanjem!!

modellius

definitivno najbolji privesci koje sam do sada video kod nas, nego me muči nešto pa moram da pitam, na kanađaninu žuta boja dole, jel ona to malo " pobegla "  ( nije paralelna sa panelom koji je ispred žute površine ) ili to tako treba ili je samo fotografije ili je nešto četvrto ?
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

Sandman

Hvala Deki, taj dole deo shto je u narandzastoj boji je samo delimichno zafarban jer tu dolazi narandzasti dekal sa "strshljen" sharama. Zapravo trebalo je samo deo neposredno ispred izduvnika ofarbati u tu narandzastu kao na dekalu, ali sam zbog nijanse te boje proshirio polje malo vishe, tako da ce se to prekriti dekalom... valjda nisam omashio sa maskama :D

Razmishljam odakle da krenem sa lepljenjem dekala  :-\ verovatno cu od onog ledjnog poshto on mora da se uklopi sa vertikalcima, a u odnosu na njega idu krilni dekali i oni na nosu... ako na nosu bude razmaka izmedju dekala i radoma, lako cu zafarbati malo crnom bojom...zato sam i ostavio malo crne od radoma ka kokpitu i usisnicima...

A na Ameru me najvishe brine da li ce one zute dekal trakice ispred kokpita da se lepo uklope sa crnim poljem koje sam zafarbao - maske sam pravio prema tim dekalima - precrtao sam na paus te trakice pa prema njima sekao maske... videcemo.. valjda ce se uklopiti lepo...

Sandman

Vikend sam iskoristio za najdelikatnije radove na ovim malishanima - postavljanje dekala!

Nekih velikih problema u nije bilo - na par mesta sam na kanadskom Hornetu chetkicom sredio boju oko dekala, ali generalno ispalo je solidno.... Danas je palo i zashtitno lakiranje Future-om, tako da su sad spremni za wash...

Americhki primerak:



Dekal sa zutim trakicama na nosu se lepo uklopio, a svetlija siva koja se vidi je posledica farbanja gunmetal polja ispod koje je preshiroko zafarbano pre dekala...

Dekal na repu je krojen da ide do same napadne ivice vertikalca, tako da su bele zvezdice malo preshle na zute napadne ivice, shta da se radi... napadne ivice su jako uske za farbanje tako da bolje od ovoga nisam uspeo...

Svi dekali su sasvim lepo ulegli u linije panela - tretirao sam ih Microscale Sol hemijom...



Kanadski primerak:



Nosni deo dekala se lepo uklopio, mada je legao malo nize nego bi trebalo - blister antene na nosu sam zafarbao u plavo, jer su dekali omashili ove izbochine.

Ceo posao sa ovim dekalima sam zapocheo sa ledjnim dekalom (ovaj sa javorovim listom na sebi), i prvo sam morao da odsechem antenu na ledjima i ispod nosa kako ne bi smetale dekalima - kasnije cu ih ponovo zalepiti poshto sam ih sachuvao.

Dekali na krilima su se fenomenalno dobro uklopili sa onim ledjnim delom - tu sam se plashio da ce doci do nekog mimoilazenja, pogotovo shto je u pitanju simetrichna "kamuflaza" i svako odstupanje je bash vidljivo. Samo sam prosekao dekal na mestu uz ledjni deo trupa kako bi se video onaj otvor sa obe strane.

Najveci "problem", tj. vishe Revellova omashka je bio dekal koji ide na vertikalac sa spoljnje strane - odshtampan je manji nego shto treba da bude, tako da su napadne ivice vertikalaca ostale u sivoj boji - naknadno sam ih zafarbao u crno.

Deo boka na repu - izmedju krila i horizontalca je delimichno dekal (zavrshava se sa onom zutom trakicom za poziciono svetlo), pa sam tu chetkicom malo napravio prelaz izmedju vec ofarbane podloge, jako sam zadovoljan ovim delom jer je ubijena bela ivica dekala koja je bila bash uochljiva.

Dekali na horizontalcima su takodje neshto manji pa sam ih sve zalepio tako da krajevi gadjaju onaj pochetak zaobljenog vrha horizontalaca...

Deo ispred prednje noge stajnog trapa je malo dofarban crnom bojom, morao sam taj dekal da prilagodim spajanju sa nosna dva dela (postoji onaj luchni deo crne boje na nosu).

Dekal koji se nalazi na repu odozdo je maaalko ukrivo tj. nesimetrichno ispao - iz dva dela se lepi pa mi je jedan od njih malo pobegao - chetkicom sam doradio to tako da se manje vidi. Takodje, mislim da se na slikama vidi da je nijansa prethodno nafarbane narandzaste neznatno svetlija od narandzaste na dekalu, tako da sam i ovim delom jako zadovoljan - to mi je zapravo bio najveci izazov - potrefiti pravu nijansu te boje!



I za kraj dve fotke gde se vidi cela ova jubilarna "kamuflaza"...



Sledeca faza - wash... :)

vlajko&marko


modellius

Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

djnik

Vau! Ala sijaju! :) Taryn kaze da joj se mnogo svidjaju!

Dude

Covece, ovo je bolesno dobro odradjeno!Uglavnom se suszdrzavam od komentara, samo kupim tehnike, kradem stosove i usavrsavam zanat, eventualno pitam po nesto,
ali kad sam ovo vido, pa za 1/144 razmeru vrhunac pedantnosti!Svaki  drugi komentar je suvisan!Svaka cast! :mjetal

Sandman

Hvala, trudim se da ih odradim koliko god je moguce realnije imajuci u vidu razmeru - nije bash tako pedantno sve odradjeno, tako da uvek ima prostora za josh bolje ;)

U svakom sluchaju, danas je zavrshen i wash i finalno lakiranje.

Za wash sam koristio slikarske uljane boje Winsor & Newton i njihov white spirit koji ih malo bolje razbija nego obichni...

Lakiranje sam radio sa MM Matt i MM Semigloss + matt lakom - oba u okruglim teglicama (razredjuju se nitrom).

Amerikanac:



Na americhkom primerku sam sa chistim matt lakom preprskao sve sive povrshine, dok sam sa meshavinom Semigloss + malo Matt laka naprskao crne povrshine - na referentnoj fotografiji se vidi da su crne povrshine bile skoro potpuno sjajne u odnosu na sive povrshine.

Na ovoj fotki se vidi taj prelaz izmedju matt i semigloss+matt povrshine



Na ovim fotkama se takodje vidi razlika u odsjaju gornjih i donjih povrshina



Kanadjanin:



Na kanadskom primerku sam takodje sa Matt lakom preprskao sve osnovne sive povrshine (osnovna kamuflaza), dok sam sa gore navedenom meshavinom preprskao ove jubilarne share - crveno-zuto-narandzaste povrshine, kao i vertikalce i share na krilima...

Na sledece dve fotke se vidi razlika u odsjaju izmadju mat i semigloss+matt povrshina (prednji delovi krila su matt, dok su zadnji delovi i ka trupu sjajniji)



Evo i ova dva ugla iz kojih se vidi razlika u odsjaju



I oba Horneta pored referentnih objekata, chisto da se stekne utisak o efektima preshadinga i washa u ovoj razmeri...



Ostalo je da se samo zafarbaju one blister antene na americhkom Hornetu, detalji oko izduvnika i da se polepe izduvnici, stajni trapovi i ostali sitni delovi... kao i da se skinu maske sa poklopca kabine... mozda josh suptilno nanoshenje tragova opstrujavanja vazduha na krilima pomocu pigmenata, ali o tom potom...

Nadam se da ce sve biti gotovo za nekih nedelju dana maksimalno....

mig-29

wauuu...neverovatno!  :god lepo su ispali paneli, svaka cast  :bravo

Profa

Odlično su ispali :bravo
Jes' da nije moj fah ova moderna avijacija, ali čovek prosto uživa gledajući ovako nešto...
:god da moj Sabre u istoj razmeri ispadne makar upola dobro :think
Bogu fala što sam Lala! :)

Milan18111

Oba Horneta su  prelepa ali ovaj kanadjanin me odusevio.
Vidi se da si dosta rada i strpljenja ulozio da bi dobio ovakav rezultat.
Svaka cast.