Hs-129 B-2

Previous topic - Next topic

Goran A.

#120
Poenta je da vidimo sta si uradio kako god bilo a ne da prepricavas. Sad o maketi:


Ako ce biti beo kao na kutiji, sve sto si zabrljao moze da se popravi. Ne mozemo pomoci ako ne vidimo sta si uradio. Posto ti je ovo koliko sam ukapirao druga maketa, ne moze sve ici glatko.

-Pre nego sto slikas proveri gitovane spojeve, ako ima neravnina, doradi ih iako si farbao.
-Gravirane linije, doradi ako treba.
-Za farbanje vecih povrsina koristi neku dvojku, nista presiroko ali ni 00.
-Boju razredi i farbaj u vise tankih slojeva, bice bolje.
-Potezi cetkicom ravnomerni. Boju rasporedi sto brze mozes ali ne prebrzo i kada pocne vec da susi, ne diraj jer ces ostaviti tragove
-Posto je u pitanju zimska kamuflaza, bela ce pokriti ono sto ti nije uspelo.

Ovo je redosled koji za sada treba ispostovati, ostatak uputstva kad uradis navedeno.
Ponekad neke stvari treba ponoviti i 10 puta ako mora.

RILE-NS

Gigo,Dobro jutro.Probudio sam se u sest(po srpskom to je pet) i cekam fotke da znas.

lord sir giga

#122
Evo slika pa prokomantarisite, nisam skidao trake sa trupa posto cu jos jednom morati da predjem neke delove.
A sto se tice RLM-71 nju cu da doradim kao i RLM-65, kao i zutu boju na mestima gde ce biti vidljiva u odnosu na belu.
Dajte koji komentar, bas me interesuje gdi sam najvise zeznuo stvar

Malo mi je cudno da sam sa prstima uspeo da skinem boju sa trupa iako je pre farbanja odmascen alkoholom 70%.
Ali nemari popravicu posto je to ionako prvi sloj.

Sandman

Ova svetlija zelena (RLM71) bi trebalo da se doradi sa josh par tankih slojeva definitivno.
Na bokovima izgleda kao da si je shmirglao?

Mozda si trebao prostor za gondole za motore (tj. prostor za tochkove) da ofarbash sa RLM02 nakon postavljanja gondola na krila? Ovako cesh morati da dodatno farbash sa 65-icom a koliko vidim ona ti je gloss - gloss boje se lakshe primete kad se nanose chetkicom u vishe slojeva rekao bih....

Zute vrhove krila nisi maskirao? Deluje kao da si ih farbao slobodnom rukom - zashto?

U sushtini sve se ovo moze dovesti na zadovoljavajuci nivo, ali je najveca greshka po meni shto brzash u radu, i shto nisi kachio slike posle svake faze farbanja - da smo mogli da vidimo slike dali bi ti smernice shta i kako dalje na shto bezbolniji nachin, pogotovo shto se svemu ovome tek uchish polako....

Zato nemoj da zaboravljash na slike - vidish zashto smo toliko ti pisali da smanjish opisivanje radova nego da nam dash slike ;)

Sad hajde da sachekamo i komentare drugih koji su iskusniji od mene u radu sa chetkicom - za rad sa chetkicom zaista nisam dovoljno kompetentan da delim neke savete, ali ovo shto vidim na slikama sam ti rekao shta mislim da bi trebalo popraviti.

mutayu

Nije ovo nista strasno! ;D Trebace jos neki sloj boje i malo smirglanja otisaka prstiju ali na kraju moze da ispadne lepo. Samo ne brzaj.

lord sir giga

Kao sto sam vec napisao obicno sredim stajne trapove pre kraja farbanja, zato nisu postavljeni, a bez njih nemogu gondole posto konstrukcija makete to ne dozvoljava.
Boju sam skinuo prstima , a na krilima je izgled farbanja cetkicom 000, popravicu sve navedeno.
Zuta i rlm-65 su bile maskirane sa UHU patafixom pa otud i ovoliki problemi.
Ma sredicu ja to nije to nista strasno, i kako to maskirate vrhove krila, pogotovu one delove koji su poluokrugli malo mi je nejasno.
ili jednostavno zalepite traku na same ivice pa ubadate cetkicu, to je jedino logicno i najlakse resenje, probacu ga.

mutayu

Lorde patafix i njemu slicni sluze za maskiranje pri farbanju airbrushem, ne cetkicom. Za cetkicu se pri maskiranju koristi lepliva traka ili post-it-notes papirici. Vece povrsine farbaj vecom cetkicom, na primer br.3 a ne sa 000, to je mucenje.

Goran A.

Zalepi gondole jer ces verovatno imati problem sa spojem ako se bude video. Zalepi i trap ako treba. Evo ti sledeci koraci i ako ih budes pratio i procitao sta sam ti prethodno napisao, bice sve ok:

1. Finom vodenom smirglom skini otiske, grumencice boje i ostalo sto ne treba da bude tu posle farbanja
2. Predji jos jednom tankim slojem sirom cetkicom sva mesta gde se boja providi. Ako se posle toga bude bilo transparentnih mesta, doradi samo njih jer ce ostatak pokriti bela boja.
3. Popravi linije razgranicenja boja koja ce se videti tamo gde nema bele. Posle ovog koraka okaci slike
4. Nanesi belu gde treba i okaci slike

Ne zuri, ne radi gustom bojom i 00 cetkicom, ispostuj susenje.

lord sir giga

Cekaj bre pa ja belu boju odma da nanosim, a ne da lakiram pa lepim dekale pa da ostarim osnovnu kamuflazu, pa tek onda bela?
Da nedodje do mesanja sa bojama, dobro odradicu gore navedeno (sto je AG02napisao) pa se javljam, ali bez bele boje, to cemo da prodiskutujemo kako bi najbolje bilo posto se plasim da treba ostariti jednu kamuflazu, a drugu naneti kao novu ili barem manje ostarenu nego osnovnu kamuflazu.
Ali videcemo ajde da dodjemo do nje prvo.
Pod finom smirglom moze 1000 vodena ili mora neka jos finija?

Goran A.

Moze i 800 moze i 1000, lagano sa vodom i skidaj samo ono sto je problematicno. Belu nanesi kad treba, ako ide preko dekala onda prvo dekale pa boju. Imas sliku na kutiji pa vidi, okaci sliku ako imas pa da pogledamo. Ostarivanje ces napraviti posle bele boje sve moze zajedno. Nema svrhe da ista radis na kamuflazi koju ces kasnije prekriti belom bojom.

Profa

Auh, Gigo... :doh odakle krenuti...
Već sam ti rekao - 3/0 se koristi za ram kabine, a ne za površinu krila.
Što se redosleda tiče: ide komplet kamuflaža, sa sve belom, pa onda sjajni lak, dekali i ostalo po redu.
U svakom slučaju možeš da "ostariš" osnovnu kamo pa onda preko bela, pa ostarevanje bele...
Što se fine šmirgle tiče, meni je 800 najkrupnija koju koristim - finije su ti 1500, 2500...
Meni se čini da je boja i malo ređa nego što bi trebalo :think, ali ja za to nisam neki reper - ja boju koristim direkt iz kantice, bez razređivanja...

@Srki: ovo što se na bokovima skinulo je rad prstima, vide se otisci počinioca D:)
Bogu fala što sam Lala! :)

lord sir giga

Kako ne razredjujes boju, pa bice debeo sloj, osim ako one cetkice nisu neke magicne.
Ok poslusacu vas i odraditi kako ste rekli

Goran A.

Nisu cetkice magicne vec Profa tako radi i ne koristi cetkicu kao ostali. Ako nemas nameru da koristis Profinu tehniku onda razredi boju ali manje.

Bojan Ue

#133
Aj da se i ja oglasim malo jer i ja radim cetkicom. Prvo moras nabaviti dobre cetkice, sto mekse i za farbanje vecih povrsina obavezno ravne. Za maskiranje koristi iskljucivo maskirnu traku jer taj Patafix nije dobar za cetkicu jer ostavlja velike bedeme boje. Kad radis cetkicom pozeljno je da povrsina bude prvo tretirana nekim mat prajmerom jer se kasnije boja cetkicom lakse nanosi i bolje prijanja za povrsinu. Ali i ne moras da koristis prajmer vec ti prvi sloj boje moze posluziti kao prajmer i tada ne obracas paznju na stepen prekrivenosti. Prvi sloj boje malo vise razredis i predjes brzo povrsinu sa sto manje pokreta i ostavis da se DOBRO OSUSI, nekoliko dana. Povrsina ce postati mat i bice lakse nanosenje sledecih slojeva. Uvek prvo farbas svetlije boje pa onda tamnije jer je tako manja sansa za gresku. Uvek je lakse prekriti tamnijom bojom svetliju nego obrnuto. Pogledaj cetkice u Papirkoloru i slicnim slikarskim radnjama jer ima odlican izbor i vecih brojeva i extremno tankih za sitne i precizne radove, npr. kokpit, ram poklopca kabine... Zapamti da za susenje pojedinacnih slojeva boje treba da prodje bar 2-3 dana ako radis sa enamelima da se boja dobro osusi jer pokreti cetkice mogu da ostete prethodni sloj!

lord sir giga

Posto prodje blizzard entertainment napolju, a ja radio pre njega, ali me mrzelo da idem po maketu na sprat, evo slika:

Donje povrsine su predjene jos jednom sa RLM-65 kao i zutom krajevi krila i nos.
Sa RLM-71 predjena mesta na koju dolazi, pa da jte koji komentar