Hs-129 B-2

Previous topic - Next topic

Goran A.

Traku u ruke pa popravi linije na delovima koje bela nece prekriti, takodje i onu zutu. To ti je sledeci zadatak, bice ovo na kraju fina maketa. Zalepi gondole trapa.

Kad navedeno budes uradio, kaci slike pa idemo dalje.

Profa

Kad si već u poslu koji ti Goran predlaže - obavezna popravka granica između boja, nanesi još jedan sloj RLM 71, ovo sada se još uvek providi...
Drugo: makar stavi gondole na krilo, tako ćeš znati gde je granica između RLM 02 i 65, pa ti neće 02 iskočiti ispod gondole...
Što se tiče teorije rada četkicom, sve je stvar vežbe i otkrivanja sopstvenog stila - meni je najšira četkica okrugla 1, a naniže do 10/0, za bojenje ramova...
Jednom sam probao pljosnatu dvojku za lakiranje, rasplakao se nad rezultatom i sad mi služi za brisanje prašine :zvizduc
Naravoučenije: ne pitaj previše za teoriju, nego četkicu u ruke i udri po maketama :deadhorse
Bogu fala što sam Lala! :)

lord sir giga

#137
Evo malko sneg obeleo pa nanesosmo jedan sloj bijele boje.
Nesto se razmisljam gledajuci ovako da ostavim samo jedan sloj, pa nek bude kao istrosena i slicno.
Ajd kazite koju, nije meni problem da nanesem jos koji sloj bele, ionako je boja podlila pa napravila karambol ima da skidam do mile volje.

I da napomenem problem ce biti i stajni trapovi, posto ih treba zalepiti ukoso, a rupe i klinovi su dati da tockovi stoje pravo.
Pa su na oba stajna trapa klinovi popucali pri prvom stavljanju.
Zasto neznam ali je posle sve lepo leglo bez problema, jedimo malo ovaj desni bezi al ce ga sredimo.

Goran A.

Ne jedan, nego jos dva sloja ako ce biti tanki kao ovaj prvi. Polako ide ali bice dobro na kraju.

Eraser

Deluje mi da si jako razredio boju,probaj malo manje da stavis razredjivaca.

milogor_strashni

komsho, dok ne pobeli, ne puschaj! vishe tankih slojeva.. posle glanc i milina.. ima da bude ko pravi.


Pozdrav,
Milan

lord sir giga

 Danas sam udario sam drugi sloj gusci, valjda se zato brzo i osusio, pa sam malopre sam skinuo maskirnu traku, i nimalo lep prizor podlilo je do zla boga.
E sad posto ima i strafte od traka (odnosno ispupcenja) da li da se prvo pozabavim ispupcenjima (sa smirglom recimo 1000) pa da onda skidam podlive sa stapicem za uho umocenim u razredjivac.
Stavicu sutra slike, pa je najbolje da onda date odgovore sta i kako.
Jos jedan problem ce biti dekali, neznam da li su ih nemci nanosili posle bele, ili ih nisu prefarbavali sto je malo verovatno.
Na slikama se slabo sta vidi, tako da nisu neke reference za isto.

Goran A.

Daj slike da vidimo sta se dogodilo i na koji nacin da otklanjas uoceno, mozda sve to pretvorimo u prednost. Verovatno ces blago smirglati i ivice a podlivenu farbu ponovo prefarbati.

PELE

Belu je tesko naneti AB-om a ne cetkom... sta kazes da kupis beli autolak, pa da probas?

Goran A.

Rizicno je, mogao bi da pojede prethodnu farbu a moze da uspe ali zavisi od mnogo faktora i iskustva.

Slobo

Ili da premaže prontom pa da onda proba autolak?

Sneni

Hmmm ne znam zašto si morao uopšte da stavljaš te maske ako već radiš četkom, a bijele površine nemaju oštre ivice. Ovo bi se bolje odradilo freehand, po mom mišljenju, ali sad šta je tu je...
I koja je to bijela uopšte? Ja sam isprobao nekoliko i za četkicu se najbolje pokazala Revell 301.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Eraser

Sto kaze Sneni batali te trake i radi freehand al samo manje razredi boju da ti se tako ne bi razlivalo kao voda..

anki

I ja sam cetkar i ovo moze ko sto rekose "iz ruke" bez maski ili sa maskama i bojom u spreju. Naravno lagani sloj iz sprej boce pa dobro susenje i tako u par ruku - provereno radi s tim sto je moje iskustvo da mi odgovaraju ovi emajli za opstu upotrebu dok mi akrili prave previse hrapavu povrsinu. I lakiranje veoma cesto radim lakom u boci (Dupli kolor). Od nekih 30 maketa samo mi je jedamput stradala plastika na jednom ICM. Nemoj koristiti auto lak nego boje za opstu upotrebu u spreju. Auto lakovi su obicno sa agresivnijim razredjivacem i "jaca hemija" jer moraju da imaju odredjena mehanicka svojstva koja ti na maketi ne trebaju.

Da zakljucim, po mom si ovde izmesao i iskomplikovao stvar. Za kombinaciju cetkica, bela boja preko tamne podloge i jos maske - tako reci nemoguca misija da ispadne cisto, glatko i uredno. Ne zelim da te obeshrabrim ali ti je mozda najjbolje da odradis jedan krug sredstva za rerne (Mr Musculo ili Amway) i skines sve te zabrljane i stepenaste slojeve ispod i opet krenes iz pocetka. Kad zelenu budes ponovo radio cetkicom i sa maskama kreni sa maske ka zoni farbanja nikako obratno da bi smanjio stepenik. Radi sa razredjenom bojom i masku skini odmah dok je vlazna boja jer se onda taj stepenik bolje i ravnije osusi. U drugoj ruci idi slobodnom rukom ali polako i pazljivo i ne prelazi preko definisanih ivica boje iz prethodnog premaza (kao da radis decju bojanku). Boju uvek dobro i temeljno razmesaj da ti se ne pojave razlike kad budes radio 2. i/ili 3. sloj.

Na kraju kad dodjes do bele uzmi stavi te maske i uzmi auto lak i spricaj kao sto sam ti gore objasnio. I naravno budi strpliv i pazljiv i daj dovoljno vremena za susenje svakog sloja.

Iz mog iskustva ovo bi bio najjednostavniji nacin da dobijes to sto zelis, a sve sto je jednostavno to je obicno i najuspesnije.

anki

E da, mislim da si belu dobro razredio ali si je onda debelo mazao pa se slivala. Dakle ako budes ipak isao na rucni rad belu neka bude dobro razredjenana ali je tanko mazi sa cetkicom neke srednje sirine (recimo 3-5 ili sira za vece povrsine), samo jedan tanak i vlazan premaz i ides dalje a to se susi bar 24h pa ponovis. 4-5 ovakvih premaza bice dovoljno da pokrije tamnu podlogu. Tako se radi i zuta - pogledaj u galeriji moj Aero-2. I nikako ne idi sa maskama jer ce biti debelih stepenica koliko volis.

I ja preporucujem belu polusjajnu od Revela kao najbolju za cetkarski rad.