F-86F (CL-13) Sabre JRV Academy 1/72

Previous topic - Next topic

lord sir giga

Neznam da li pomazem ili odmazem ali sneni je radio Mig-21 F-13 i odradio je neke stvari uz pomoc grafita koji je krpicom trljao po boji, ako gresim sto se ovoga gore navedenoga tice i to nije to, odnosno ovim postupkom se nemoze dobiti ja se izvinjavam.
Poslusaj savete starijih, oni su isto to radili vec nekoliko puta i namucili su se trazeci odgovor na pitanje, i nasliga, sto bi mi sad izmisljali toplu vodu, kad to vec odavno postoji

Nemsy_29

Znam to sa grafitom, da se "usija" aluminijum. Ja necu mnogo eksperimentisati nego cu samo pamucnom krpom ispolirati aluminijum. Na nekoj narednoj maketi cu probati to sa grafitom  :)

Nemsy_29

Posto vidim da su kampanje malo zastale evo ja cu da osvezim sa slikama (izvinjavam se na ocajnom kvalitetu a i slikane su u razlicito doba dana  :P)

Isprskao sam crnu(MM Flat Black) kao podlogu za srebrnu(MM Aluminium).



Avion cu definitivno raditi sa otvorenim canopyjem i vazdusarama sa onim crvenim poklopcima na izduvu i usisniku.



Sad sam definitivno shvatio sto maketari ne vole srebrnu, tako ja naprskam lepo prajmer i vidim da mi je nos "normalan" sto se tice spojeva i onda posle naprskam srebrnu a spoj izbija oci, takodje i onaj na spoju krila trup. To sam popravio pa naprskao opet crnu, sutra sledi opet farbanje u srebrno pa toniranje polako. Nadam se da cu sad za vikend zavrsiti avion.


Sandman

za srebrnu boju ti je mozda bolje da koristish gloss crnu kao podlogu - matt crna dodatno stvara efekat "granulacije" kad naprskash srebrnu, poshto kao shto si se uverio, ta boja otkriva sve nepravilnosti na povrshini i spojevima...

PELE

OK izgleda za sada, samo napred!  :cheers

Nemsy_29

@Sandman: Primljenu k' znanju. Primenicu to na nekom sledece NMF

milogor_strashni

pokusao sam da koristim happy color crnu - opaco kao primer/podloga za nmf... nakon toga, mm chrome silver izgleda super, ali se pri bilo kom kontaktu sa prstima ili razredjivacem skida na odredjenim mestima (sto je bilo prilicno frustrirajuce). A sto se tice gloss farbe, slazem se skroz.. kod nje je jedini problem sto moze da se odlepi zajedno sa trakom (ukljucujuci i tamijinu traku) posle maskiranja jer bukvalno nikad ne moze da legne skroz.direktno .. (ili je to moj utisak samo)

U svakom sl, na svom primeru sam skapirao zasto je NMF zeznuto uraditi savrseno..

Pozdrav
Milan

Sandman

Opaco je mat farba - treba probati i sa gloss varijantom (lucido).

Moguce da ti se Chrome farba skinula ako je delimichno bilo ostataka neke masnjikavosti na podlozi (dovoljna je i masnoca od prstiju).

Ja sam sa MM Chrome imao chudnu anomaliju da ju je wash razgradio ISPOD par slojeva Future-a (koga uljani wash ne razgradjuje osim ako se ne zalije sa bash mnogo white spirita), tako da moze lako da se desi da je sama ta boja dosta osetljivija na bilo kakvu naknadnu manipulaciju nakon prskanja.

U svakom sluchaju, rad sa metalajzerima jeste tezi i pipljiviji, ali samo je fora da se uz pazljiv rad i sa malo vishe prakse dodje do dobitne kombinacije :)

Goran A.

Humbrol je majka za te hevi djuti NMF radove. Mozda nije za bas neki super polirani efekat ali za mat dural je zakon.

oddball

a Model Master metalizer serija boja?
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Sandman

MM metalizer serija je OK kad se naprska iz prvog sloja (ili chak namaze chetkicom) - vec naredni sloj moze napraviti "prskotine" u vidu osushene/ispucale zemlje - ove farbe su jako agresivne po prethodne slojeve i ne treba preterivati.

nakon 10-ak minuta se poliraju krpicom, ali ih je pozeljno zashtiti "sealerom" - nekom vrstom laka namenjenog za upotrebu sa njima, mada kazu da nakon tog laka gube malo na sjaju.

nisam testirao previshe maskiranje preko njih, ali moguce da traka ako ima jachi lepak hoce da ih skine sa podloge...  :-\

inache daju fenomenalan metalni efekat (narochito one koje se poliraju - imaju oznaku "buffing" na sebi)

Nemsy_29

Ovaj MM Aluminium sto ja koristim se susi bas brzo ali kad sam radio MiG-29UB prvo sam naprskao kao prajmer Hu-127 i kada sam preko njega naprskao MM Aluminium taj sloj Humbrola se "podigao" i napravio mi belaj na izduvima(one srebrne "kapice"). Probao sam da poliram na "test" maketi i daje lep sjaj i preporucujem je.

Nemsy_29

Krenem ja lepo da toniram krila sa onim zastitnim slojem, sve ispadne kako treba i krenem da skidam zastitnu traku i ono vidim li lepog rezultata  :headbang
Farba mi se skinula samo na delovima gde sam opet po drugi put farbao aluminijum. Elem, tu sivkastu nijansu sam dobio mesavinom MM aluminijuma i MM Fulcrum gray, topovi i izduv gunmetal. Imam jedno pitanje posto nemam zivaca da skvakih 5 min cistim AB... Imam MM akril lakove i hteo bi da isprskam sloj da zastitim ostale slojeve pre daljeg toniranja, eh sad ja koristim akrilne lakove i uljane farbe i nisam imao problema kada sam preko farbi prskao lak ali me zanima da li preko laka mogu da prskam farbu bez problema?

Evo i slika

Pedja

Što ga ne prepskaš Prontom kao zaštitni sloj?

Nemsy_29

Mislio sam da za time nece biti potrebe, a i nikad ranije nisam radio sa prontom... Iskljucivo sa MM Akrilnim lakovima... Ali za mene definitnivno vazi "Ko se na mleko opece i u jogurt duva"  :deadhorse