Supergaleb G4 23728 SFRJ Yumo 1/72

Previous topic - Next topic

nebkv

Pozdrav svima
Najzad sam pre mesec dana zavrsio i ovaj G4 koji je bio spreman za farbanje dva dana pre zemljotresa.Prva maketa nakon toga i uopste ove godine
U pitanju je primerak koji je oboren u okolini Brinja 20.9.1991.Pilot se spasao katapultiranjem.Pripadao je tada 249 lbae koja je izvorno bazirala na aerodromu Zemunik kraj Zadra

Zanimljivo je to da se u Odbrani u tekstu o G4 pojavljuje slika istog aviona,ali mislim iz nesto ranijeg perioda gde se vidi da je antena RK na hrbatu standardno bele boje dok je na ovoj u crnoj boji.Takodje se u Odbrani primecuje da se crvena sijalica nalazi odmah iz zadnjeg poklopca kabine dok je ovde kao sto se vidi u korenu repa.Cuo sam da je ta promena naknadno izvrsena jer su se piloti,posebno u zadnjoj kabini zalili da smeta tokom nocnog starta
Sto se makete tice ona je standardna YUMO prvo pakovanje.Ja sam imao jednu u rezervi,ali je bila nekompletna,okrnjio sam onaj veliki set dekala.Srecom na Limundu sam kupio isto prvu kutiju sa zapocetom maketom ali nedirnutim setom dekala
Tako sada imam u kolekciji nesastavljenih kompletnu YUMO 001 ;)
Od boja sam koristio standardno Humbrol 116(zelena),106(siva) i mesavinu 144/96(plava)
Iz seta L&M J22 sam iskoristio FAB250

Jos dve slike


Nemsy_29

Svaka cast, boje su pogodjene 100%!

Hoces li mu raditi wash?  :)

Gusha

Ja bih rezervoare za gorivo prelakirao jos jednom.Vidi se razlika izmedju originalnog aviona i makete...Prelazi izmedju dve nijanse su trebali da budu malo ostriji...Sve  u svemu po meni solidan  i pedantan rad...

djnik

Veoma zanimljiva tema i dobro odradjena maketa!

Što se tiče izrade makete, nemam primedbi.
Što se tiče uporedbe fotografije originala i makete imam primedbe; rubovi kamuflaže su oštriji, boje su tamnije od. su povukle na neki braonkast ton i primečuje se gloss lakiranje.

Josip

Sandman

Kao shto vec rekoshe iznad, za nijansu samo da je oshtriji prelaz boja na kamuflazi, i mozda samo josh za nijansu vishe gloss da bude... sve ostalo je ok - boje su po meni lepo pogodjene, a i rad je pedantan.

Jedino ne znam da li si u zurbi zaboravio ali nedostaje ona bela antena (ili shta je vec) na vertikalcu iznad zastave (vidi se na referentnoj slici)

U svakom sluchaju, jedna od bolje uradjenih makete ove letelice ;)

nebkv

Hvala svima na komentarima ;)
Jedino sto sam naknadno odradio je blago naglasavanje panela.U planu imam jos jedno lakiranje sjajnim lakom podvesnog tereta,ali sam mislio da to odradim na celoj maketi jer mi se cinilo da nije dovoljno sjajna gldajuci fotku.Gledajuci komentare ipak mi se ne cini,vec bi zaista trebalo jos jedan fini sloj
Sa druge strane bez ove fotografije bar 50 posto ljudi bi mislilo da sam vec preterao sa sjajem :D
Sto se prelaza tice s obzirom da je ovo manje vise maksimum koji ja mogu izvuci sa AB kog imam,razmisljam se da neki naredni radim sa maskiranjem,da vidim kako ce ispasti tako
Kada su nijanse u pitanju nisam hteo da eksperimentisem pa sam isao na standardne boje,a slika mi je koristila samo kao referenca za raspored sara,detalja i nivo sjaja
Sandman
Te antenice se odavno ostrim da odradim serijski pa ih postavim na sve G4 koje sam uradio(sem na jednom koji ih ima),ali eto nikako...

Potraži slike mog F-84 u galeriji, da vidiš kako mi je ispao sličan prelaz između 2 boje sa pomoču maski iz belog UHU taca.
Imam i ja dosta fin airbrush i regulaciju pritiska na kompresoru ali ipak radije koristim maske kada je u pitanju ovakva fotoreferencija.

Josip

oddball

super je avionce, narocito mi se dopada sto nosi FAB a ne raketna saca (meni licno se ovako vise dopada).
jedino nasta bih ja skrenuo paznju je povrsina laka, mislim da bi trebao jos da ga razredis. sve ostalo jako dobro.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!