Ba-20

Previous topic - Next topic

medico



evo nesto za ljubitelje 'kaljavaca' ....razmera 1/35 proizvodjach Alan , maketa pretstavlja Sovjetski oklopni aftomobil koji su za robili Finci u Zimskom ratu i potom ga koristili !

Prilicno sam zadovoljan maketom i ako nije bas za pozetnike , uklapanje je pristojno ali ima da se radi ! motor je sasim dobar ali malo toga se vidi nakon sklapanja . Naj znacajnija dorada je antena sa nosacima koja je napravljena u samogradnji .
Zanimao sam se i sa simuliranjem iskrivljenih blatobrana , rdje te efektima varenja ( na mestima gde se oklopne ploce spajaju !
dodao sijalice ,stakla  farova...






dragan_mig31

bravo bravo medico ovo izgleda super,veoma realisticno.nego daj reci kako si uradio weathering?

Sandman

bogme medico... dokazao si da si pravi Dr. za ove stvari ... ;)

jako mi se svidja ovo sa ulubljenim blatobranom...weathering extra...
a za "varove" - jesi li koristio chachkalicu po svezem lepku ili neku slichnu tehniku?
tochkove si pretpostavljam radio onom tvojom tehnikom prskanja?
a farovi? nekako mi deluju suvishe chisto u odnosu na ostatak vozila... prljacesh i njih malo ili..?

sve u svemu SJAJNO!!
samo nastavi! ;)

Sijamski_Mrmot

kao sto sam vec rekao kad sam pratio ovaj rad :) excellent work, maestro medico!!!

;D

Balder

Fantasticno!!!  :o
Malo su mi cudne ove svastike i uopste njihova veza sa Fincima... Moze nesto vise o tome?

Hammond_Lord

Svaka cast, Aco, stvarno izgleda "k'o pravi"! Voleo bih da nam otkrijes neki trik za weathering, jer izgleda hiper-realisticno (kao Tapi!:))

@Balder: Kukasti krst ili svastika se, kao i kod mnogih drugih naroda, koristio ( i dalje se koristi) i kod Finaca. Kukasti krst kod njih je bio zvanican simbol armije i vazduhoplovstva od 1918-1944. Prvi put se pojavljuje 1917. kada je svedski grof Eric von Rosen poklonio prvi avion novostvorenom finskom vazduhoplovstvu ( a neko od poznavalaca aviona verovatno zna i koji tip), na kojem je stajao njegov porodicni grb - plavi kukasti krst na belom polju. Eric von Rosen je bio poznat kao veliki putnik, pa se pretpostavlja da je svastiku prvi put ugledao u Aziju, u nekom budistickom hramu ili sl.

  Pored toga sto kukasti krst predstavlja simbol mira i blagostanja, takodje ga koriste kao i simbol energije, o cemu svedoce brojne svedske mape na kojima su elektricne centrale bile oznacene bas kukastim krstom.

  Za razliku od drugih zemalja, gde se upotreba kukastog krsta strogo zabranjuje, kod Finaca se i dalje nosi sa ponosom, kao sto je na primer Mannerheimov krst, finsko vojno odlikovanje (ustanovljeno 1939. nazvano po feldmarsalu Manerhajmu), koji se pojavljuje i danas na njihovoj predsednickoj zastavi.

http://images.nationmaster.com/images/fotw/f/fi_39pre.gif

Balder

#6
Veoma interesantno :) hvala...

btw. nije morao da ih vidi na istoku... Zar nije u samoj Normanskoj mitologiji Svastika jedan od vaznijih simbola? Takodje se dosta koristila i u Rimskoj kulturi...

Sandman

P.S. setih se naknadno josh nechega - kako si radio svastike?? deluju mi kao da su od Tamiya trake!? ili nekog slichnog proizvoda?

Kerber

Opako si ga uradio. Bravo !

Lanmi

Bas je super.
Sto se svastika tice, evo zanimljive pojave: http://s102164210.onlinehome.us/forums/index.php?showtopic=96371
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Balder

Interesantan link...

Quote"The Swastika" is the oldest cross and emblem in the world. It forms a combination of four "L's" standing for Luck, Light, Love and Life. It has been found in ancient Rome, excavations in Grecian cities, on Buddhist idols, on Chinese coins dated 315 B.C., and our own Southwest Indians use it as an amulet.
Samo mi nije jasno, zar su i stari Rimljani i Grci tako dobro znali Engleski, da im je to bas znacilo cetiri L, sa ova cetiri znacenja... Da ne pricam o tome koje pismo koriste Grci :D

voja

#11
Hehehe, koja budalastina sa L  :D ;D

Hammond_Lord je lepo objasnio otkud Fincima kukasti krst a potpuno isto objasnjenje se nalazi ispisano na zidu jednog hangara u Svedskom vazduhoplovnom muzeju. Steta samo sto su ga Nemci koristili pa je zbog njihovih suludih ideja taj znak banovan sa svetske scene. Inace, kukasti krst se pojavljuje i na pojedinim nemackim, austro-ugarskim i saveznickim avionima u toku Prvog svetskog rata. Pojavljivao se i tokom revolucije u Nemackoj odmah posle Prvog svetskog rata. Kasnije ga usvajaju za simbol NSDAP-a, ali ga pomeraju za 45 stepeni oko svoje ose. Ima ga i na nekim ikonama iz perioda Nemanjica i tako dalje da ne tupim sada.
Svi smo culi za Arijevce, drevni narod stare Indije. Da bi Nemci u vreme Hitlerove vladavine sto upecatljivije svetu dokazali da su upravo oni naslednici tih Arijevaca onda su navodno po severu Nemacke iskopavali neku grncariju, stare posude i cupove sa naslikanim motivima svastike. Naravno, radilo se o falsifikatima. Uopste, mracni neki ljudi, daleko im lepa kuca. Pojava svastika na ulicama srpskih gradova u poslednjih par godina nije nepoznanica ni retkost. Uglavnom ih crtaju po zidovima kuca nesvesni Srbi koji time velicaju dzelate koji su im pobili mozda upravo njihove pretke u Kraljevu, Kragujevcu, . . . Bolesni neki Srbi, ima nas i takvih.
Malo skrenuh sa teme jer me povuklo.

Inace, Medico, maketa je savrsena. Bas lepo deluju ovi izubijani blatobrani.  

iguanac

Kukace ima i na vijetnamskih pagodama
:)
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

medico

ok, momci ' fala vi ' za komplimente ...drago mi je da nisu samo kaljavci obratili paznju :)

varovi ...po linijama spojeva koji su vareni na pravom vozilu skalpelom sam usekao malo shiri panel ( V oblika na poprecnom preseku zatim cackalicom naneo malo vecu kolicinu tecnog gita ( onako da malo pupi iznad nivoa plastike) ...Gunze surfacer 500 . Kada se malo zasushi oko 1/2 - minut onda sam utiskivao nabore 'alatkom' - ustvari zelena med. igla presecena na pola zatupljena i spljostena na vrhu...recimo da lici na malu kasiku , tako da se pravi potez pritiskanja i guranja unapred, na kupoli sam naneo premalo gita pa sam morao ponovo...

http://img.photobucket.com/albums/v691/medico/Ba-20/alatka-za-var.jpg



sto se ostarevanja (weathering-a ) tiche radio sam overshading, ne preterano jak pa onda malo wash-a  zalepljeni decali ...evo kako je izgledao u toj fazi :

http://img.photobucket.com/albums/v691/medico/Ba-20/Picture-003_2.jpg

zatim sve to je zapecacheno sa mat lakom u kome je kanuta kapljica oker-sive onada suvo chetkarenje ili dry brush na kraju malo prasine .... upotrebljen slikarski pigment mislim da sam vec pominjao ...kupio sam u Crkvenoj radnji u nekadasnjoj gen. Zdanovoj ulici , vishe SKC-a a preko puta cluba Fili ...50g - 50din mislim da  je cena vishe nego fer a prosecnom maketaru ostace pigmenta i za unuke maketare :))

decali : zuti decal isecen na trakice , nista posebno !
mada je poprilicno tanak nisam znao da ce se toliko videti u centru tamo gde su se preklopile trakice :


http://img.photobucket.com/albums/v691/medico/Ba-20/Picture-001_2.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v691/medico/Ba-20/Picture-002_2.jpg


Balder

#14
Quotenisam znao da ce se toliko videti u centru tamo gde su se preklopile trakice
Meni se bas svidja sto se vidi... Izgleda realno sa te strane sto je vozilo ukradeno, i da su to mozda neki vojnicici uzeli i nalepili :) odlicno je...

Arijevci su u izvornom obliku Medjani i Persijanci, pripadnici Indoevropske grupe naroda (kojoj inace pripadaju i Germani, Sloveni, Latini, Grci...). Tokom 30-tih godina pocinje da se upotrebljava rec Arijevac koja pokriva sve narode Indoevropske grupe, i to je ostalo do dan danas, iako je naravno istorijski netacno...
Zapravo, jos tokom 19. veka pocinje da se koristi rec Arijevac za sve narode Indoevropske grupe, ali 30-tih godina dobija na popularizaciji, svi znamo zbog cega... I dan danas se koristi...